Maden sektöründen 2022'de 6,5 milyar dolarlık ihracat

» »
Maden sektöründen 2022 de 6,5 milyar dolarlık ihracat

Türkiye'nin maden ihracatı 2022'de önceki yıla göre yüzde 9,13'lük artışla 6 milyar 469 milyon dolara yükseldi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nden (İMİB) yapılan açıklamaya göre, yüzde 9,13'lük artışla ihracatını 6 milyar 469 milyon dolar seviyesine çıkaran maden sektöründe en yüksek dış satım 2 milyar 172 milyon dolarla metalik cevherler ürün grubundan geldi.

İkinciliği 2,1 milyar dolarla doğal taşlar, üçüncülüğü 1,36 milyar dolarla endüstriyel mineraller aldı.

Geçen yıl maden sektörünün en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında başı 1,4 milyar dolarla Çin çekerken, ABD 630 milyon dolarla ikinci, Bulgaristan 386 milyon dolarla üçüncü oldu. Bulgaristan'daki artış yüzde 47,59 olarak gerçekleşti. Maden ihracatında en dikkati çekici artışlardan birisi yüzde 56,19 ile (335 milyon dolar) İtalya'da yaşandı.

TİCARET HEYETLERİNE AĞIRLIK VERECEĞİZ

Açıklamada verilere ilişkin değerlendirmeleri yer alan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, 2022 başında 7,5 milyar dolarlık ihracat hedefiyle yola çıktıklarını ancak ABD'de ve AB'deki resesyon, Çin'deki Kovid-19 salgınının etkilerinin devam etmesi nedeniyle hedefe ulaşamadıklarını bildirdi.

Maden sektörünün yine de yüzde 9,13'lük ihracat artışını yakalamayı başardığını aktaran Çetinkaya, "Gelecek yıl için de benzer durumlarla karşı karşıyayız. 2023'ün ilk 6 ayında ihracatımızın çok artmasını beklemiyoruz. Eğer söz konusu şartlarda bir değişim olmazsa 2023 ihracatının 2022 yılının gerisinde olacağını tahmin ediyoruz. 2023'ün ikinci 6 ayından sonra dünyada yaşanan gelişmeler farklılaşırsa, ihracatta 2022 ile aynı seviyeleri yakalayabilir ya da bir miktar yukarı çıkabiliriz." yorumunu yaptı.

İMİB olarak; ihracatı geliştirmek ve yeni pazarlar yaratmak için ticaret heyetlerine ağırlık vereceklerine değinen Çetinkaya, şu açıklamalarda bulundu:

"Her ne kadar ana pazarlarımız olan Çin ve AB pazarlarında oluşacak açığı diğer pazarlarla kapatma şansımız olmasa da ticaret heyeti programlarıyla ihracatçılarımıza destek olmaya çalışacağız. Durmak gibi bir niyetimiz yok. İMİB'in 2023'te düzenleyeceği ilk Türk Doğal Taşları Sektörel Ticaret Heyeti programı 21-27 Ocak'ta Suudi Arabistan'da gerçekleştirilecek. Şubatta program ise Vietnam'da yapılacak.

Türk Doğal Taşları Vietnam Sektörel Ticaret Heyeti 22-25 Şubat'ta Ho Chi Minh City şehrinde düzenlenecek. 13-16 Mart'ta ise Katar'ın Doha şehrinde Türk Doğal Taşları Katar Sektörel Ticaret Heyeti'ne imza atılacak. Mart ayının ikinci ticaret heyeti organizasyonu İsrail'in Tel Aviv şehrinde 20-23 Mart'ta olacak. 23-26 Mayıs'taki ticaret heyeti programının adresi ise Fransa olacak."


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Borsa yatırımcısının başı döndüBorsa yatırımcısının başı döndü
Borsa İstanbul, dalgalı seanslarına devam ediyor. BIST 100 gün içinde yüzde 7'lik marjda hareket etti. Kapanışa bir saat kala endeks yüzde 3 primli.
Dünya yeni bir döneme giriyorDünya yeni bir döneme giriyor
Temiz enerji teknolojilerinde küresel çapta yeni bir "sanayi dönemine" girilirken, bu alandaki küresel piyasanın büyüklüğünün 2030'a kadar yıllık 650 milyar dolara...
Bitcoin kritik eşiğin üzerindeBitcoin kritik eşiğin üzerinde
Kripto varlıklar piyasalarda risk iştahının artmasıyla yükseldi. Lider kripto para Bitcoin 18 bin dolarlık kritik eşiği aştı.
Yargıtay dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!Yargıtay'dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!
Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, aldığı cep telefonunu 6 gün kullandıktan sonra memnun kalmayarak iade eden kişiye satıcı tarafından açılan davada, mutat kullanımın aşıldığı...
Yarıyıl tatili için ek YHT seferleri konulduYarıyıl tatili için ek YHT seferleri konuldu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yarıyıl tatili dolayısıyla artan talepleri karşılamak amacıyla Ankara-İstanbul, Ankara-Konya arasında ilave YHT seferlerinin konulduğunu...
Doğal gazda büyük tasarruf!Doğal gazda büyük tasarruf!
BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, “2024 yılında kullanmış olacağımız elektrik enerjisinin tümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından ve verimlilikten sağlayacağız. Doğal...