Nvidia, Japon çip üreticisi ARM'yi satın aldı

» »
Nvidia, Japon çip üreticisi ARM yi satın aldı

Amerikalı Nvidia, Japon SoftBank'ın çip üreticisi ARM'yi 40 milyar doların üzerinde bir hisse - nakit paketiyle satın alıyor. Yarı iletken ve çip endüstrisinin gördüğü en büyük satın alma olacak anlaşmanın 18 ay içinde tamamlanması bekleniyor. ABD'nin hakim olduğu yarı iletken ve çip pazarı Trump'ın, Çinli şirketlerin ABD menşeli ürünleri kullanmasını yasaklamasıyla son dönemde çok tartışılıyordu

Nvidia, Japon SoftBank'ın çip üreticis şirketi ARM'yi 40 milyar doların üzerinde bir bedelle satın alıyor. İki şirketten yapılan açıklamada yarı iletken sektöründe tarihin en büyük satın almasının para ve hisse karşılığında yapılacağı açıklandı.

Nvidia'nin ARM için hazırladığı satın alma paketinde 21.5 milyar dolar şirket hissesi, 12 milyar dolar para, 5 milyar dolar satın alma sonrası mali performansa göre koşullu ödeme ve ARM çalışanları için 1.5 milyar dolarlık varlık bulunuyor.

Anlaşmanın 18 ay içerisinde AB, ABD, Çin ve Britanyalı düzenleyici kurum onaylarının ardından tamamlanması bekleniyor.

Çip endüstrisindeki en büyük satın alma olacak işlem ile ilgili Samsung, Apple, Qualcomm, Broadcom, Intel, Huawei gibi firmaların tepkisi merak konusu zira Nvidia, satın almayla ARM'nin işlemci ve mimari becerisiyle mevcut yapay zeka sistemleriyle birleştirerek akıllı telefon, bilgisayar, telefon ve otonom teknolojilerde büyümeyi planlıyor.

Veri merkezleri ve bilgisayar oyunu pazarının pandemiyle birlikte uçuşa geçmesiyle, Nvidia S&P 500'ün en iyi performans veren ikinci hissesi olmuş ve iki kattan fazla artara piyasa değerini 300 milyar doların üzerine taşımıştı.

Çip endüstrisi nedeniyle ABD ve Çin hükümetleri son dönemde karşı karşıya gelmiş ve Trump Çinli şirketlerin ABD üretimi ya da ABD yazılı, parçası içeren çiplere erişimini önleyecek düzenlemelere gitmişti.

Yarı iletken ve çipler havacılıktan giyilebilir teknolojilere, ev ürünlerinden araç içi elektronik sistemlere kadar teknolojinin her alanında öne çıkıyor.


Diğer Şirket Haberleri Haberleri
İnsansız helikopter havada limitleri zorlayacakİnsansız helikopter havada limitleri zorlayacak
Türk teknoloji şirketi, geliştirdiği çözümlerle bir helikopteri insansızlaştırarak askeri ve sivil alanda çok çeşitli ihtiyaçları karşılayabilecek hale getirdi.
Coca-Cola dünya genelinde 2 bin 200 kişiyi işten çıkaracakCoca-Cola dünya genelinde 2 bin 200 kişiyi işten çıkaracak
Amerikalı içecek devi Coca-Cola, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının etkisiyle işletme modelinde gittiği yeniden yapılanma kapsamında, 1200'ü Amerika'da olmak...
Mastercard, Pornhub a inceleme başlattıMastercard, Pornhub'a inceleme başlattı
ABD'li finans şirketi Mastercard Inc, yayınladığı videolarda çocuk istismarı ve cinsel saldırı içerikleri olduğu gerekçesiyle Pornhub hakkında inceleme başlattığını...
Pizza Hut ın kurucu ortağı Frank Carney, hayatını kaybettiPizza Hut'ın kurucu ortağı Frank Carney, hayatını kaybetti
Pizza Hut'ın kurucu ortağı Frank Carney, 82 yaşında hayatını kaybetti.
Microsoft tan toplantılarda yüz ifadeleri ve vücut dillerini notlandırma patenti için başvuruMicrosoft'tan toplantılarda yüz ifadeleri ve vücut dillerini notlandırma patenti için başvuru
Teknoloji devi Microsoft, toplantılarda çalıyanların yüz ifadeleri ve vücut dillerini gözlemlemek ve 'kalite notu' vermek için bir patent başvurusunda bulundu.
İhracatçı pazar arayışını sanal fuarlarla sürdürüyorİhracatçı pazar arayışını sanal fuarlarla sürdürüyor
Pandemi nedeniyle fuarlar ertelenince pazar arayışlarını sanal dünyaya taşıyan ihracatçılar, 7 dijital fuar etkinliğinde yeni bağlantılar kurmaya devam etti.