Panasonic, Tesla'daki tüm hisselerini sattı

» »
Panasonic, Tesla daki tüm hisselerini sattı

Japon teknoloji devi Panasonic, elektrikli araç üreticisi Tesla'da bulunan hisselerinin tamamını sattı. Şirketin bu satıştan 3.6 milyar dolar civarında gelir elde ettiği belirtildi.

Milyarder iş insanı Elon Musk'ın firması Tesla ile ortak batarya fabrikasına sahip olan Panasonic, elektrikli araç üreticisindeki hissesinin tamamını sattı.

Japonya'nın en önemli ekonomi yayını Nikkei, Tesla'nın en eski endüstri partneri olan Panasonic'in satışı yaklaşık 3.6 milyar dolar (400 milyar yen) karşılığında gerçekleştiğini duyurdu. 

​Panasonic Sözcüsü Yayoi Watanabe, satışın şirketin Tesla ile olan ilişkisini etkilemeyeceğini ve Musk'ın 2020'de açıkladığı plana bağlı kalarak yeni nesil batarya hücresi sağlamayı devam edeceklerini açıkladı.

Panasonic, 2010 yılında yaklaşık 2.4 milyar yen (21,65 milyon dolar) karşılığında 1.4 milyon Tesla hissesi satın almıştı.

Toyota ve Daimler'in de Tesla ile çalıştıkları bilinse de Panasonic, elektrikli araç üreticisi şirketin en yakın partneri olarak her zaman bir adım önde yer aldı. Panasonic, Tesla araçlarının bataryaları için en fazla iyon hücre sağlayan ve araç tasarım süreçlerinde Tesla mühendisleriyle en yakından çalışan şirket oldu.

Panasonic, Musk'ın Sparks ve Nevada'da yer alan devasa fabrikalarında da şirketle işbirliği yaptı. Japon teknoloji devi, Tesla'nın geçen sene kapanan New York ve Buffalo'daki tesislerinde de elektrikli araçlar için güneş enerjisi sistemleri üretti.

Panasonic, bu yılın başlarında yapay zeka yazılımı geliştirme şirketi Blue Yonder'i 7 milyar dolara satın alma hazırlığında olduğunu açıklamıştı. Şirketin Tesla hisselerinden elde ettiği geliri bu satın alma işlemi için kullanacağı belirtiliyor.


Diğer Finans Haberleri
Ar-Ge ye geçen yıl yaklaşık 55 milyar lira harcandıAr-Ge'ye geçen yıl yaklaşık 55 milyar lira harcandı
Türkiye'de araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamalarının tutarı geçen yıl bir önceki yıla kıyasla 9 milyar 3 milyon lira artarak 54 milyar 957 milyon lira oldu.
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Yılı 15-17 milyar dolar arasında bir cari açıkla kapatacağızTCMB Başkanı Kavcıoğlu: Yılı 15-17 milyar dolar arasında bir cari açıkla kapatacağız
TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Pandemi şartlarına rağmen yılı 15-17 milyar dolar arasında bir cari açıkla kapatıp önümüzdeki yıllarda da cari açığı çözmüş, faizi ve kuru...
IMF den usulsüzlük iddialarına incelemeIMF'den usulsüzlük iddialarına inceleme
Uluslararası Para Fonu, Başkan Kristalina Georgieva'nın da adının karıştığı usulsüzlük iddialarına ilişkin inceleme başlattı.
Doğal gaz ithalatı temmuzda yüzde 30,1 arttıDoğal gaz ithalatı temmuzda yüzde 30,1 arttı
Türkiye'nin doğal gaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30,1 artarak 4 milyar 47 milyon metreküp oldu.
SEC Başkanı Gensler den regülasyon çağrısıSEC Başkanı Gensler'den regülasyon çağrısı
SEC Başkanı Gary Gensler kripto paralar ve kripto para platformlarıyla ilgili yaptığı açıklamada "Eğer denetim, düzenleme alanının dışında kalmaya devam ederler ise bu...
Fitch, Türkiye nin notunu ve görünümünü teyit ettiFitch, Türkiye'nin notunu ve görünümünü teyit etti
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-", kredi notu görünümünü ise "durağan" olarak teyit etti. Fitch Ratings, Türkiye...