Şehirler arası otobüs yolcusu 2020'de yüzde 60 azaldı

» »
Şehirler arası otobüs yolcusu 2020 de yüzde 60 azaldı

TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, "Covid-19 salgını şehirler arası otobüs yolcu sayısını oldukça etkiledi. 2020 yılında şehirler arası yolcu sayısı 2019'a göre yüzde 60 azaldı" dedi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının başlamasıyla birlikte birçok önlemin alındığını anımsattı.

Corona virüs önlemleri kapsamında bir süre şehirler arası seyahat sınırlaması getirildiğini hatırlatan Özcan, "Covid-19 önlemleri kapsamında yeniden başlayan seferler, yüzde 50 kapasiteyle yapıldı. Yolcu sayımız pandemiyle birlikte azaldı" diye konuştu.

Özcan, şehirler arası yolculuğun izne tabi olduğu dönemde sefer sayısının günlük 30'lara indiğini ve kısıtlamanın kaldırılmasıyla günlük seferlerin 1200'e kadar çıktığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Otobüs seferlerimiz bayağı düştü. Yılbaşından kısa bir süre önce seferler azaldı. Yılbaşı hareketliliğiyle birlikte sefer sayısı 500'e kadar çıktı. Corona virüs önlemleri kapsamında hafta sonu kısıtlamaların olduğu günlerde ise günlük sefer sayısı 100'lere kadar düşüyor.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını şehirler arası otobüs yolcu sayısını oldukça etkiledi. 2020 yılında şehirler arası yolcu sayısı 2019'a göre yüzde 60 azaldı. Önceden kış aylarında en düşük tam kapasiteli 1500 sefer yapıyorduk ama şimdi yüzde 50 kapasiteyi bile dolduramıyoruz. Firmaların salgın dönemindeki zararının azalması için yeniden tam kapasiteyle hizmet vermesi gerekiyor."

"OTOGAR İÇİNDEKİ RESTORAN VE KAFETERYALARIN AÇILMASINI TALEP EDİYORUZ"

Covid-19 önlemleri kapsamında şehirler arası duraklarda restoranların açık olduğunu belirten Özcan, "Otogarlarda restoranlar salgın önlemleri kapsamında kapalı. Çocuklu aileler geldiği zaman dışarda soğukta bekliyor ve bu durumdan rahatsız oluyor. Bu nedenle en azından otogar içinde bulunan restoran ve kafeteryaların açılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Özcan, köprü ve otobanlarda yılbaşından itibaren yeni tarifelerin uygulanmaya başlandığını ve bundan dolayı otobüs bilet fiyatlarına bir düzenleme yapılmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi. 


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı!Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 17'de sabit bıraktı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre gerekli durumlarda ilave parasal sıkılaştırma...
81 ilde fahiş fiyat denetimi! 375 firmaya ceza yağdı81 ilde fahiş fiyat denetimi! 375 firmaya ceza yağdı
Ticaret Bakanlığı, son dönemde vatandaşların fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikayet başvuruları üzerine başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha...
Türkiye den yenilebilir enerjiye dev yatırım!Türkiye'den yenilebilir enerjiye dev yatırım!
Türkiye'de geçen yıl yaklaşık 4 bin 800 megavat yenilenebilir enerji kapasitesi devreye alınırken, bu alana yapılan yatırım miktarı yaklaşık 7 milyar doları buldu.
Savunma sanayii projesine dev destekSavunma sanayii projesine dev destek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "812 savunma sanayii projesine 5 milyar TL'ye yakın destek verdik. 346 projeye teşvik belgesi düzenledik "açıklamasında...
Restoran ve kafelerden 5 li teklif!Restoran ve kafelerden 5'li teklif!
Geçen yıl mart ayında başlayan koronavirüs salgınının etkileri hala devam ediyor. Yeme-içme sektörü de yaşanan bu durumun ardından açılmak için çağrıda bulundu.
Peugeot Türkiye, bu yıl yüzde 8 pazar payı hedefliyorPeugeot Türkiye, bu yıl yüzde 8 pazar payı hedefliyor
Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, bu yıl Türkiye toplam otomotiv pazarını 700 bin adet olarak ön gördüklerini belirterek, "Biz yüzde 8 pazar payı hedefliyoruz...