Talep çok yapan yok! Yorgancılar şehir dışından usta arıyor

» »
Talep çok yapan yok! Yorgancılar şehir dışından usta arıyor

Kış aylarında sıcak tuttuğu ve sağlıklı olduğu için sıkça tercih edilen ve oldukça yoğun talep gören yün yorganı yapan usta sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Yorgancılık mesleği gün geçtikçe unutulurken yorgana olan ilgi ise her geçen gün artıyor. Çırak bulamayan yorgancılar şehir dışından usta arıyorlar.

Kış aylarının çetin geçtiği Sivas’ta havaların soğumasıyla birlikte yorgana talep arttı. Elyaf yorganın kışın üşütmesi yazın ise terletesi sebebiyle yün yorgan büyük rağbet görüyor. Kent merkezi Örtülüpınar Mahallesinde yorgancılık yapan Sinan Toprak babasından kalan mesleğini sürdürmeye çalışıyor.

İl dışından usta getirten Toprak, yorganları eski usül ile dikiyor. Yün yorgan yapımı boyutuna göre 2 ile 4 saat arasında değişirken tek kişilik yorgan 80 liradan çift kişilik yorgan ise 90 liradan alıcı buluyor. Yorgancı Sinan Toprak bu aylarda taleplere yetişemezken aldığı siparişleri aylar sonrasında sahiplerine teslim ediyor.

AYLAR SONRASINA İŞ ALIYORLAR
Yorgancı Sinan Toprak, “İşlerimiz çok yoğun. Geçen sene olduğu gibi şuanda da işlerimiz çok yoğun. Eleman sıkıntımız var hala. Şuan biz 9’ncu aydayız 11’nci aya kadar iş alıyoruz. Müşterinin kapasitesine bağlı. Yeri geliyor 10 tane yorgan alıyoruz ve onu zamana yapıyoruz. Bazen müşteri yününü bezini getiriyor biz sadece el işçiliğini yapıyoruz müşteride yün bez olmadığı zaman bizlerde satıyoruz. Yorganın içine yünü müşterinin isteğine göre yaralıyoruz. İnce isterse 3 kilo çift kişiliklerde 4 kilo kullanıyoruz. Müşterinin isteğine bağlı’’ dedi.

YÜN YORGAN TERCİH EDİLİYOR
Toprak, yün yorganın daha çok tercih edildiğini belirterek, “Bir yorganın yapımı 2 buçuk 3 saat sürüyor el işçiliği olarak. İyi yorgan yünün temiz olmasına bağlı ve pamuklu bez olması lazım. Pamuklu bez teri emer. Şuan piyasada ucuz bez satılıyor naylon karışımı. O vücudu sarmaz. Elyaf kışın üşütür yazın terletir. Yünün yerini hiçbir şey tutmaz. Sivas soğuk olduğundan dolayı yüne talep daha fazla. Astım, bronşiti olanlara da özel pamuğumuz var. Her şeyi bize ait olduğu zaman tek kişilik 250 TL çift kişilik 300 TL. Bizim işlerimiz her zaman yoğun olur yazın düğün zamanı işlerimiz yoğun oluyor’’ ifadelerini kullandı.

''MESLEĞİN GELECEĞİ YOK''
Sinan Toprak, mesleğin geleceği olmadığını söyleyerek, “Şuan mesleğin geleceği kapalı. Yeni yetişen elemanımız yok. Kalfa yoktur. 10 seneye yakın bu meslek biter. Bu bitik bir meslek. El sanatlarının şuan kıymeti bilinmiyor. Taleplerimiz yüksek ama el sanatı olduğundan dolayı yeni yetişen elemanımız yoktur’’ dedi.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
500 Türk yatırımcı Azerbaycan a çıkarma yapacak500 Türk yatırımcı Azerbaycan'a çıkarma yapacak
MÜSİAD tarafından 25. kez düzenlenecek Uluslararası İş Forumu (IBF - International Business Forum) bu yıl Bakü'de gerçekleştirilecek. Türkiye'den 500 olmak üzere dünya...
Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldıRüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı
Türkiye'nin rüzgar enerjisinden sağladığı elektrik dün 174 bin 542 megavatsaatle yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Rüzgarın toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 20,2...
Milli elektrikli tren gelecek yıl raylarda olacakMilli elektrikli tren gelecek yıl raylarda olacak
Saatte 160 kilometre hıza uygun milli elektrikli tren setlerinden 3'ünün gelecek yıl TCDD Taşımacılık AŞ'ye teslim edilmesi bekleniyor.
Mastercard dan kripto para adımıMastercard'dan kripto para adımı
Mastercard, müşterilerinin tüketicilerin kripto para alıp satmasına, kripto paraya dayalı özel fırsatlar sunmasına ve kripto para banka ve kredi kartlarının...
Merkez Bankasının rezerv varlıkları yükseldiMerkez Bankasının rezerv varlıkları yükseldi
Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları, eylülde bir önceki aya göre yüzde 3 artarak 121,3 milyar dolar oldu.
Tesla nın piyasa değeri 1 trilyon doları aştıTesla'nın piyasa değeri 1 trilyon doları aştı
Tesla'nın piyasa değeri, araç kiralama şirketi Hertz'in elektrikli araç filosu için 100 bin Tesla siparişi verdiğini duyurmasının ardından ilk kez 1 trilyon doların...