Türkiye 7 milyar TL'lik sipariş aldı

» »
Türkiye 7 milyar TL lik sipariş aldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, savunma sanayi şirketlerinin son 5 yılda 7 milyar liraya yakın sipariş aldığını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının 2020 yılı bütçesini, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sundu. Temel referans kaynaklarının 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi olduğunu belirten Varank, savunma sanayi şirketlerinin son 5 yılda 7 milyar liraya yakın yurtiçi ve yurtdışı sipariş aldığını kaydetti.

Yerli otomobil konusunda ise Otomobil Girişim Grubu'nun aralıkta ön gösterim araçlarını kamuoyuna tanıtacağı bilgisini veren Varank, bakanlık projeleri arasında TÜBİTAK çatısı altında Kutup Araştırma Enstitüsü kurulmasını da saydı. İMECE uydusunun 2021'de uzaya fırlatılacağını, TÜRKSAT 6A uydusunun da 2021'de tamamlanacağını kaydeden Varank, şunları anlattı:

"Milli Uzay Programı'nı ise 2020'de ilan edeceğiz. Kalkınma Planı'ndaki sektörel öncelikler çerçevesinde raylı sistemleri odağımıza aldık. Firmalarımız artık AB ve Uzakdoğu'ya raylı sistem araçları ihraç ediyor. 2020'de 7 yeni organize sanayi bölgesini daha bitirerek 25 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde AB fonlarıyla iki yeni projeyi daha hayata geçireceğiz."


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Enflasyon mayısta beklentileri aştıEnflasyon mayısta beklentileri aştı
Enflasyon mayısta yüzde 1.36 artarken, yıllık bazda yüzde 11.39 oldu. Piyasalarda enflasyonun yüzde 0.90 civarında artması bekleniyordu.
Mayısta en fazla çileğin fiyatı arttı, sivri biber yarı yarıya düştüMayısta en fazla çileğin fiyatı arttı, sivri biber yarı yarıya düştü
Tüketici fiyatları bazında mayısta en yüksek fiyat artışı yüzde 40.87 ile çilekte gerçekleşirken, en çok ucuzlayan ürün yüzde 51.37 ile sivri biber oldu.
Serbest döviz fonlarında vergi yüzde 15 e çıkarıldıSerbest döviz fonlarında vergi yüzde 15'e çıkarıldı
Cumhurbaşkanı kararıyla serbest döviz fonlarında gerçek kişiler için yüzde 10, tüzel kişiler için yüzde 0 olan vergi tevkifatı oranı yüzde 15’e çıkarıldı.
SPK dan serbest fonlara döviz düzenlemesiSPK'dan serbest fonlara döviz düzenlemesi
Sermaye Piyasası Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, serbest fonların portföylerine döviz cinsinden yurt dışında ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları...
Fiyat artışı yapan firmalar kapsam dışında bırakılacak!Fiyat artışı yapan firmalar kapsam dışında bırakılacak!
Zam yapan inşaat şirketleri indirimli faiz kampanyasından yararlandırılmayacak