Türkiye'de geçen yıl 4,9 milyar liralık televizyon ve ekipmanı satıldı

» »
Türkiye de geçen yıl 4,9 milyar liralık televizyon ve ekipmanı satıldı

Müzik enstrümanları için harcama tutarı geçen yıl 2018'e göre yaklaşık 3 kat artarak 712,5 milyon liraya ulaştı.

Türkiye'de hane halkının kültürel harcamalarından yüzde 21,9'unu oluşturan televizyon ve ekipmanlarına 2019'da toplam 4,9 milyar lira, müzik enstrümanlarına 712,5 milyon lira harcandı.

AA muhabirinin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı kültür ekonomisi verilerinden derlediği bilgiye göre, geçen yıl hane halkının kültürel harcamaları yüzde 17,9 artarak 22 milyar 346 milyon 661 bin liraya ulaştı.

Harcamalarda en büyük payı yüzde 21,9 ile televizyon ve ekipmanları aldı. Televizyona yapılan harcama geçen yıl 2018'e kıyasla hemen hemen aynı kalarak 4 milyar 892 milyon 69 bin lira oldu.

Hane halkı harcamalarından yüzde 13,9'luk pay alan kitaplara 3 milyar 109 milyon 97 bin lira ödendi. Geçen yıl kitaplara yapılan harcama bir önceki yıla göre yüzde 11,5 arttı.

Sinema, tiyatro ve konsere 1,4 milyar lira harcandı
Söz konusu dönemde kırtasiye ve çizim malzemelerine yapılan harcama yıllık bazda 29,9 artarak yaklaşık 2,6 milyar liraya, kablolu ya da özel TV yayın hizmetlerine ödenen tutar yüzde 18,9 yükselerek 2,4 milyar liraya ulaşırken, veri işlem ekipmanları harcamaları yüzde 7,6 azalarak 2,3 milyar lira seviyesine geriledi.

Hane halkının sinema, tiyatro ve konser harcaması ise yıllık bazda yüzde 22,6 artarak geçen yıl 1,4 milyar lira seviyesine çıktı.

Müzik enstürmanlarına harcama 3 kat arttı
Hane halkı kültür harcamalarında geçen yıl 2018'e göre oranı en çok artan kalem ise müzik enstrümanları oldu. Müzik enstrümanlarının harcama tutarı söz konusu dönemde yüzde 299,6 yükselerek 712,5 milyon liraya ulaştı. Oransal bazdaki artışta bu kalemi yüzde 119,2 ile kasetler, diskler, disketler ve yüzde 43,2 ile fotoğraf ve sinema ekipmanı takip etti.

Harcama tutarı bu dönemde en çok düşen ise radyo, CD çalar ve diğer elektro akustik aletler oldu. Bu kaleme harcama yaklaşık yüzde 19 azalarak 167,6 milyon liraya geriledi.

TÜİK'in harcama türlerine göre hane halkının yıllık kültürel harcamaları ve oranları şöyle (bin lira):
Diğer Teknoloji Haberleri
E-Pazaryeri sitelerindeki tehlikelere dikkatE-Pazaryeri sitelerindeki tehlikelere dikkat
Rekabet Kurumunca e-pazaryeri platformlarına ilişkin hazırlanan raporda, bu sitelerin "ücretsiz" sundukları hizmetler karşılığında tüketicilerin verilerini topladığına...
Yenilenen cep telefonlarında KDV yüzde 1 e indirildiYenilenen cep telefonlarında KDV yüzde 1'e indirildi
Yenilenmiş ürün nitelikli cep telefonlarının KDV oranının yüzde 18'den yüzde 1'e indirilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
Türkiye nin favori emojisi belli olduTürkiye'nin favori emojisi belli oldu
Facebook'ta geçtiğimiz 3 ay içerisinde 15 milyondan fazla nazar boncuğu emojili gönderi paylaşıldı; favori emojiler ise cinsiyet ve jenerasyon bazında değişiklik...
Fransa dan Google a 220 milyon euro cezaFransa'dan Google'a 220 milyon euro ceza
Fransa Rekabet Kurumu, Google'a reklam ağında rekabete aykırı davranmaktan 220 milyon euro para cezası verdi.
İnternetten alışverişte tüketiciler  mobil uygulamaları  tercih ettiİnternetten alışverişte tüketiciler 'mobil uygulamaları' tercih etti
İnternetten alışverişte geçen yıl tüketicilerin yüzde 84'ü mobil cihazları, yüzde 16'sı bilgisayarları kullanırken, mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde...
MB nin kripto para kararına uzman yorumu: Keyfi değil, koruyucu bir önlemMB'nin kripto para kararına uzman yorumu: Keyfi değil, koruyucu bir önlem
Merkez Bankası'nın (MB), kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılamamasına yönelik aldığı kararı değerlendiren Finans Uzmanı Dr. Hakan Yıldırım, "Alınan karar keyfi...