Uygulamalı çiftçi eğitimleri 16 Ocak'ta başlayacak

» »
Uygulamalı çiftçi eğitimleri 16 Ocak ta başlayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tohum Yetiştiricileri Alt Birliğinin (TYAB) koordinasyonu ile Türk Tarım Alet Makinaları İmalatçıları Birliğinin (TARMAKBİR) işbirliğinde düzenlenen uygulamalı çiftçi eğitimleri 16 Ocak'ta başlayacak.

TYAB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu eğitimlerle işletme yönetimi ve ürün planlaması, mazot tasarrufu, gübreleme, ilaç ve toprak işleme teknikleri ve gelişmiş navigasyon sistemleri ve tarımsal amaçlı drone kullanımının profesyonelce yapılması konularında çiftçilere yetkinlik kazandırılmasının yanında Türk çiftçisinin dünya çiftçisiyle rekabet edebilir hale getirilmesi hedefleniyor.

Eğitimlerle, çiftçileri modern teknolojilerle buluşturarak yeni nesil tarım teknolojilerini benimsemelerini sağlamak, bilinçli üretim yapmalarına teşvik etmek, onlara vizyon aşılayarak tarıma olan bakış açılarını genişletmek, toprak, su ve enerji kaynaklarını verimli kullanmalarını sağlamak, gelirlerini ve yaşam kalitelerini artırmanın yollarını göstermek, gençlerin tarım sektörüne yaklaşımları ve çiftçilikle ilgili algılarını iyileştirerek bu sayede tarımsal kalkınmayı hızlandırmak amaçlanıyor.

Uygulamalı çiftçi eğitimlerine katılmak isteyenler, 14 Ocak'a kadar, https://www.tohum.org.tr/ internet adresindeki formu doldurarak ya da TYAB'ı arayarak başvuruda bulunabilecekler.

Aydın, Şanlıurfa, Adana ve İzmir'de bölümler halinde gerçekleştirilecek eğitimler, 16 Ocak'ta başlayıp 13 Mart'ta sona erecek.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Borsa yatırımcısının başı döndüBorsa yatırımcısının başı döndü
Borsa İstanbul, dalgalı seanslarına devam ediyor. BIST 100 gün içinde yüzde 7'lik marjda hareket etti. Kapanışa bir saat kala endeks yüzde 3 primli.
Dünya yeni bir döneme giriyorDünya yeni bir döneme giriyor
Temiz enerji teknolojilerinde küresel çapta yeni bir "sanayi dönemine" girilirken, bu alandaki küresel piyasanın büyüklüğünün 2030'a kadar yıllık 650 milyar dolara...
Bitcoin kritik eşiğin üzerindeBitcoin kritik eşiğin üzerinde
Kripto varlıklar piyasalarda risk iştahının artmasıyla yükseldi. Lider kripto para Bitcoin 18 bin dolarlık kritik eşiği aştı.
Yargıtay dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!Yargıtay'dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!
Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, aldığı cep telefonunu 6 gün kullandıktan sonra memnun kalmayarak iade eden kişiye satıcı tarafından açılan davada, mutat kullanımın aşıldığı...
Yarıyıl tatili için ek YHT seferleri konulduYarıyıl tatili için ek YHT seferleri konuldu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yarıyıl tatili dolayısıyla artan talepleri karşılamak amacıyla Ankara-İstanbul, Ankara-Konya arasında ilave YHT seferlerinin konulduğunu...
Doğal gazda büyük tasarruf!Doğal gazda büyük tasarruf!
BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, “2024 yılında kullanmış olacağımız elektrik enerjisinin tümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından ve verimlilikten sağlayacağız. Doğal...