Washington'ın baskısına boyun eğen Londra, 5G ağından Huawei'yi dışlama kararı aldı

» »
Washington ın baskısına boyun eğen Londra, 5G ağından Huawei yi dışlama kararı aldı

ABD Başkanı Trump'ın sıkı markajı altındaki Britanya Başbakanı Johnson'ın daha önce anlaşmaya varılmış Çin teknoloji devini 5G ağından dışlama kararı duyuruldu. Huawei, Londra'ya "Bu güvenlikle ilgili değil, ABD'nin ticaret politikasıyla ilgili" tepkisini gösterdi.

Bugün parlamentoya konuşan Dijital, Medya, Kültür ve Spor Bakanı Oliver Dowden, Britanya telekom şirketlerine Huawei 5G parçaları satın almayı 2020 sonundan itibaren yasadıklarını ve tüm Huawei donanımlarından 2027'ye kadar kurtulmaları için talimat verdiklerini duyurdu. Hükümetin Huawei'nin 5G donanımı akışının durdurulmasını garantiye alacak yasa tasarısı sunacağını da açıkladı.

Trump yönetiminin baskısına değinmeyen Dowden, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin Britanya'nın 5G ağında Huawei'nin varlığıyla ilgili değerlendirmesinde önemli değişikliğe gittiğine dair bakanlar kurulunu bilgilendirdiğini aktardı.

Gerekçeler, güvenlik riski ve yaptırım kaynaklı tedarik engeli
Ülkenin hassas teknolojisini Çin şirketinden temin etmenin büyük güvenlik risklerine kapı açacağını iddia eden Dowden, ayrıca ABD'nin yeni yaptırımlarının Huawei'nin Britanya'ya tedariğini engelleyebileceğini savundu.

'Bu kararın Britanya'nın 5G’ye geçişini 2-3 yıl geciktirebileceğini ve 2 milyar sterlin seviyesinde ek maliyet yaratabileceğini' kabul eden bakan, "Kolay bir karar olmadı, ama bu, Britanya telekom ağları, ulusal güvenliğimiz ve ekonomimiz için hem şimdi hem de uzun vadede doğru karardır" dedi.

Sırada Kanada var
Kanada'nın da Huawei ile ilgili benzer analizinin olduğunu söyleyerek Trump'ın Çin'e karşı ticaret savaşı zincirinin yeni halkasına dair işareti veren Dowden, şöyle konuştu:

"ABD ve Avustralya zaten bu bağlamda karar almıştı. Sanırım Kanadalıların da bize benzer analizi var ve daha karar alacaklar, Yeni Zelanda'daki süreç ise biraz daha farklı."

"Her ülke kendi telekom ağlarını en iyi nasıl koruyacağının yollarını ve en önemlisi kendi yerli alternatiflerini nasıl geliştireceğini araştırıyor."

Huawei'den tepki ve uyarı
ABD'nin 5G ağından yasaklanıp çok geniş çaplı ticari yaptırımlarına uğrayan Çin teknoloji devi, Britanya'nın kararına "Bu güvenlikle ilgili değil, ABD'nin ticaret politikasıyla ilgili" tepkisini göstererek 'hayal kırıklığı' açıkladı.

Bunun 'Birleşik Krallık'ta cep telefonu olan herkes için kötü haber' olduğunu söyleyen Huawei, 'Britanya'nın dijital alanda geri kalmasına yol açacağı, faturaları kabartacağı ve dijital bölünmeyi derinleştireceği' uyarısını yaptı.

Boris Johnson hükümetine kararını gözden geçirmesi çağrısı yapan Huawei, "ABD'nin yeni kısıtlamalarının Britanya'ya tedarik ettiğimiz ürünlerin dayanıklılığını ve güvenliğini etkilemeyeceğinden emin olmayı sürdürüyoruz" dedi. 

İlk talipler Nokia ve Ericsson
Telekom devleri BT, Vodafone ve Three Zeit, Huawei olmaksızın 5G altyapısının altından nasıl kalkacakları sorusuyla baş başa kalırken, ilk etapta Çin devinin rakipleri Nokia ve Ericsson boşluğu hızla ve geniş çapta kapamaya hazır oldukları açıklamasını yaptı.

Trump yönetiminin 'iktidardaki Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile iç içe olma ve faaliyet gösterdiği ülkelerde casusluk yapmakla' suçladığı Huawei, iddiaları reddediyor. Washington da suçlamalarına dair somut kanıtlar sunmuş değil.

4. Sanayi Devrimi için elzem
5G ağı kurulumu, Endüstri 4.0 ve sürücüsüz (otonom) araçlar gibi geleceğin anahtar teknolojilerinin önünü açacağı için tüm dünya için büyük önem taşıyor.


Diğer Şirket Haberleri Haberleri
Citigroup işten çıkarmalara yeniden başlayacakCitigroup işten çıkarmalara yeniden başlayacak
Citigroup bu yılın başında corona virüs pandemisinden dolayı işten çıkarmalara ara vermeyi taahhüt etmesinin ardından yeniden başladı
Hürriyet havacılık yazarı Cebeci: THY de 2018 maaşlarına geri dönüldüHürriyet havacılık yazarı Cebeci: THY'de 2018 maaşlarına geri dönüldü
Hürriyet havacılık yazarı Uğur Cebeci, yapılan son toplu sözleşme ile THY'de 2018 maaşlarına geri dönüldüğünü duyurdu.
Nvidia, Japon çip üreticisi ARM yi satın aldıNvidia, Japon çip üreticisi ARM'yi satın aldı
Amerikalı Nvidia, Japon SoftBank'ın çip üreticisi ARM'yi 40 milyar doların üzerinde bir hisse - nakit paketiyle satın alıyor. Yarı iletken ve çip endüstrisinin gördüğü...
Beş ödemeden ikisi kartlarla gerçekleştiBeş ödemeden ikisi kartlarla gerçekleşti
Ağustos ayında kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış gösterdi.
Deutsche Börse, Borsa Italiana için satın alma teklifi verdiDeutsche Börse, Borsa Italiana için satın alma teklifi verdi
Alman hisse senedi borsası operatörü Deutsche Börse, Milan merkezli Borsa Italiana SpA'yı satın almak için teklif verdi.
ABD de New York un geleceğinden endişe duyan 150 büyük şirketten uyarıABD'de New York'un geleceğinden endişe duyan 150 büyük şirketten uyarı
Salgından en fazla etkilenen kentlerden biri olan ABD'nin finans merkezi New York, ciddi ekonomik sorunlarla boğuşuyor.