10 dolara inebilir!

» »
10 dolara inebilir!

Petrol fiyatları 60 dolar seviyesinde tutunmakta zorlanıyor. Uzmanlar ise elektrikli otomobillere yönelik talebin oluşmasıyla petrolün varil fiyatının 10 dolara kadar ineceğini savunuyor

Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) tüm müdahalelerine rağmen üretici ülkeler tarafından beklenen 70-80 dolar bandının altında seyretmeye devam ediyor. Örgütün geçen sene fiyatları artırmak için üretimi kısma kararı almasının ardından varil fiyatı 44 dolar seviyesine kadar inen brent tipi petrol haziran ayından itibaren toparlanmaya başladı. Son dört ayda brent petrolün varil fiyatı yüzde 27 yükselirken üretici ülkelerde de ümitli bekleyiş başladı. Son olarak varil fiyatı 57 dolara kadar yükselen brent petrol bu seviyesiyle yılbaşı düzeyine ulaşmış oldu. Ancak OPEC üyelerinin hedeflediği asıl seviyenin 70-80 dolar bandı olduğu belirtiliyor.

6-8 YIL İÇERİSİNDE İNİŞ YAŞANACAK

Gazete Habertürk'ten Mahmut Sancak'ın haberine göre uzmanlar, bu rakamlara ulaşmanın kolay olmayacağını belirterek 2018’e yönelik petrol fiyatlarındaki artış beklentisinin ise yeni hayal kırıklıklarıyla sonuçlanabileceğini ileri sürüyor. Gelen bilgilere göre pek çok ülkenin petrol rezervlerinin rekor seviyede olması ve ABD’de kaya gazı şirketlerinin hâlâ çok büyük miktarda petrol üretmeleri fiyatların bir süre daha düşük seviyede kalacağını gösteriyor. Petrol üreticileri için bir kötü haber de elektrikli otomobil cephesinden geldi. Buna göre otomotiv sektöründe yatırımların elektrikli otomobillere kaymasıyla gelecek 6-8 yıl içerisinde petrolün varil fiyatını yükselmek bir yana 10 dolar seviyesine kadar inebileceği belirtiliyor.

DEĞİŞİM ŞİMDİDEN BAŞLADI BİLE

Yapılan açıklamalara göre küresel petrol tüketiminde pastanın yüzde 70’inin motorlu taşıtlara yönelik üretim ve tüketime gittiği hatırlatılarak fosil yakıtlı motora sahip araç üretiminin azalmasının petrol fiyatlarını doğrudan vuracağı belirtildi. Uzmanlar bu değişimin daha şimdiden petrol ve metal piyasalarında gözlemlenmeye başlandığını vurgulayarak yatırım dünyasının da buna tepki vereceğini duyurdu.

1 varilin içerisinde 159 litre ham petrol var.

Dünyada her gün 96 milyon varil kullanılıyor.

Türkiye günde 886 bin varil kullanıyor.

‘120 YIL ÖNCE PETROL MÜ VARDI?’

Petrolün dünya ekonomisi üzerindeki etkisinin giderek azalacağı düşüncesi Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) yetkilileri tarafından da zaman zaman dile getiriliyor. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Khalid Al- Falih yaptığı açıklamada petrolün sonsuza kadar dünya ekonomisine yön veremeyeceğine işaret ederek değişimin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Falih yenilenebilir enerji kaynaklarının öne çıkmasının sadece zamana bağlı olduğunu vurgulayarak, “120 yıl öncesine kadar petrolü tanımıyorduk. Petrol dünya tarihi boyunca daima ekonomiye yön verir durumda değildi. Alternatif enerji kaynaklarının piyasalara bir şekilde yön vermeye başlayacak olması şaşırtıcı değil” dedi.

PETROL 50-60 DOLAR BANDINA SIKIŞTI

06.05.2015: 67 DOLAR

20.01.2016: 27 DOLAR

02.08.2016: 41 DOLAR

13.10.2017: 57 DOLAR

Petrol bu yıl yükseldi % 0.6, 2 yılda yükseldi % 105

METALLERDE DE TALEP YÜKSELECEK

Wall Street ve dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından Goldman Sachs’dan yapılan açıklamada elektrikli araçlarda büyümenin temel metallere talebi patlatabileceği ama tedarik zincirinin pil ihtiyacını karşılamada zorluklar yaşayabileceği belirtildi.

Goldman bu nedenle elektrikli araç büyümesinde olası yavaşlama yaşanabileceği uyarısında bulundu. Bankanın senaryosunda elektrikli araç talebini beslemek için 10 yıl içinde lityum üretiminin dört katına çıkarılmasına ihtiyaç olabileceği belirtilirken “Bu tür dramatik büyüme emtialar tarihinde çok nadir” yorumunda bulundu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Kuruyemişçileri sevindirdiKuruyemişçileri sevindirdi
Kilosu 18 TL’den satılan çekirdek, 10 TL’den satılan yerli çekirdekten 5 kat daha fazla satıldı.
Akkuyu NGS için kritik izin çıktıAkkuyu NGS için kritik izin çıktı
Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca (TAEK), Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesini yürüten Akkuyu Nükleer AŞ'ye, Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) ikinci...
Kapıkule de TIR kuyrukları azaltacak adımKapıkule'de TIR kuyrukları azaltacak adım
Ticaret Bakanı Pekcan, Kapıkule'de tır kuyruklarını azaltacak 2 ilave peronun devreye girdiğini açıkladı.
Tarım ÜFE kasımda arttıTarım ÜFE kasımda arttı
Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE), kasımda bir önceki aya göre yüzde 2,53, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,37 artış gösterdi.
Bakan Albayrak müjdeyi verdi!Bakan Albayrak müjdeyi verdi!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Vatandaşlarımıza, altın birikimleri için güvenli bir yatırım aracı sunuyoruz" ifadelerini kullandı.
Almanya da enflasyon kasımda arttıAlmanya'da enflasyon kasımda arttı
Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), bu yılın kasım ayında 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 2,3 artış kaydetti.