DOLAR
28,90 % 0,08
EURO
31,46 % -0,10
STERLIN
36,75 % 0,63
GRAM ALTIN
1.924,11 % 1,83
BIST 100
8.026 % 0,98
BITCOIN
$ 39.586,04 % 0,00
ETHEREUM
$ 2.090,74 % 2,21

Otomobil

Ek MTV'nin ikinci taksiti kasım sonuna kadar ödenecek
Ek MTV'nin ikinci taksiti ne zaman ödenecek

Ek MTV düzenlemesi, Anayasa Mahkemesine (AYM) taşınmış, mahkeme dün ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini oy birliğiyle reddetmişti. İkinci taksitin ödeme süresi ise 30 Kasım'da sona erecek.

Ek MTV’de son 9 gün: Ödeme yapmayanlara gecikme faizine zam uyarısı
Ek MTV’de son 9 gün

Ek MTV İkinci taksit ödemesi yapacak milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor. Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi için süre 30 Kasım’da sona eriyor.

Otomobiller için 500 bin liralık düşüş
Otomobiller için 500 bin liralık düşüş

Elektrikli otomobiller için ÖTV matrah düzenlemesi yapıldı. Karar ile yüzde 10’luk dilime giren modellere uygulanan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı. Bu da yüzde 40'lık dilimdeki bazı modellerde fiyat düşüşü sağladı.

Tesla'nın fabrika yatırımı Hindistan'a gidiyor
Tesla'nın fabrika yatırımı Hindistan'a gidiyor

Hindistan, Tesla ile otomobillerini önümüzdeki yıldan itibaren ülkeye sevk etmesine ve iki yıl içinde bir fabrika kurmasına olanak tanıyacak bir anlaşmaya yakın görünüyor. Ocak ayında düzenlenecek olan Vibrant Gujarat Küresel Zirvesi'nde anlaşmanın açıklanması planlanıyor.

Gazeteci Emre Özpeynirci: Tesla Türkiye'de fabrika kurmayacak
"Tesla Türkiye'de fabrika kurmayacak"

Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, ABD markası Tesla'nın Türkiye'ye fabrika kurma planının bulunmadığını öne sürdü.

Yeni vergi düzenlemesi elektrikli otomobil fiyatlarını düşürecek mi? '500 bin lira gerileyebilir'
Elektrikli otomobil fiyatları düşecek mi?

Elektrikli otomobillerdeki yeni matrah düzenlemesinin bazı modellerde 500 bin liralık indirimi sağlayabileceği bildirildi.

Elektrikli otomobillerde ÖTV değişikliği
Elektrikli otomobillerde ÖTV değişikliği

Motor gücü 160 kilovatın altında ve yüzde 10 özel tüketim vergisine tabi elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya yükseltildi.

Ehliyet almanın maliyeti 20 bin lirayı aşacak
Ehliyet almanın maliyeti 20 bin lirayı aşacak

Yeni yılda ehliyet harçları da artacak. Ehliyet almak isteyenler kurs ücreti ve harçlarla beraber bu yıl yaklaşık 10 bin lira öderken, gelecek yıl zamlarla beraber fiyat 20 bin lirayı geçecek.

İkinci el çevrim içi oto pazarında fiyatlar düşmeye devam ediyor
Fiyatlar düşmeye devam ediyor

Türkiye'de ikinci el çevrim içi binek ve hafif ticari araç pazarında satış sayısı, ekimde eylüle göre yaklaşık yüzde 5, geçen senenin aynı dönemine göre de yüzde 7 azalırken, araç perakende fiyatları ortalama yüzde 1,54 düştü.

Otomotiv satışları ekimde de rekor kırdı
Otomotiv satışları ekimde de rekor kırdı

Otomobil ve hafif ticari araç satışı, ekimde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55,4 artarak 101 bin 367 adet ile rekor tazeledi. Otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2023 yılı ocak-ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63,7 büyüyerek 958 bin 942 adet olarak gerçekleşti.

Otomobili bu kez de "stok" telaşı sardı
Otomobili bu kez de "stok" telaşı sardı

Arz kısıtı ve spekülatif taleple oluşan araç bekleme kuyrukları yerini sipariş iptallerine bırakırken, markalar da stok eritmek için kampanya yarışına girdi.

Otomobil fiyatlarında düşüş sürüyor
Otomobil fiyatlarında düşüş sürüyor

Otomobil ve hafif ticari araç satışları eylül ayında 96 bin 793'e ulaştı. Böylelikle en yüksek eylül ayı satış rakamına ulaşıldı. Takas desteği veya kendi bünyelerinde uygun faiz oranlı kredi imkânları sunulmaya başlandı. İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, pek çok farklı markaya ait bayinin, liste fiyatından da indirimli fiyatlar teklif ettiklerine dikkat çekti.

AB'de elektrikli araç satışları ilk kez yüzde 20'yi geçti
AB'de satılan 5 arabadan 1'i artık elektrikli

Avrupa Birliği'nde (AB) elektrikli otomobillerin öncülük ettiği dönüşüm süreci devam ediyor. Elektrikli araçların satıştaki payı geçen ay ilk defa yüzde 20'i aştı.

Sıfır araç satışında yeni dönem
Sıfır araç satışında yeni dönem

İlaçlarda uygulanan barkoda benzer yeni bir sistemle sıfır araçlarda üretimden müşteriye kadar tüm aşamalar kontrol altında tutularak stokculuğun önünün kesilmesi planlanıyor. İkinci elde ise ilan sitelerine sorumluluk verilecek.

TOGG elektrikli Suv'da lider oldu: Temmuz ayında 627 adet satıldı
TOGG elektrikli Suv'da lider oldu: Temmuz ayında 627 adet satıldı

Yerli otomobil Togg'un teslimatları devam ediyor. Temmuz ayında 627 adet Togg teslim edildiği açıklandı. Yerli otomobilin bu teslimatla toplamda bin 435 rakamına ulaşılarak Elektrikli C-Suv segmentinde pazar lideri konumunun sürdüğü bildirildi.