DOLAR
28,90 % 0,08
EURO
31,46 % -0,10
STERLIN
36,75 % 0,63
GRAM ALTIN
1.924,11 % 1,83
BIST 100
8.026 % 0,98
BITCOIN
$ 39.419,85 % 0,00
ETHEREUM
$ 2.090,74 % 2,21

Çalışma Hayatı

Memur ve emekliye yeni ek gösterge düzenlemesi: Yeni taban maaşlar ne kadar olacak?
Yeni taban maaşlar ne kadar olacak?

Memur ve memur emeklilerinin Ocak zammı enflasyon tahminlerine göre yüzde 49.46-52.83 aralığında beklenirken, bu artış maaşların yanı sıra ek ödemelere de yansıyacak.

En düşük emekli aylığı ne kadar olacak?
En düşük emekli aylığı ne kadar olacak?

Bir yıldır 7.500 TL'de sabit tutulan en düşük emekli aylığı, seçim zammı yapılmazsa yıl başında en fazla 10 bin 400 liraya çıkacak.

Ev hanımlarına emeklilik imkanı geliyor
Ev hanımlarına emeklilik imkanı geliyor

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ikinci bir torba yasa daha Meclis gündemine geliyor. Yeni düzenleme ile ev hanımlarına sosyal güvence desteği ve emeklilik yolu açılacak. Son hazırlıkları yapılan teklifin, kısa süre içinde Meclis'e sunulması bekleniyor.

Asgari ücrete tek zam sinyali
Asgari ücrete tek zam sinyali

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024'te geçerli olacak asgari ücrete ilişkin tek zam sinyali vererek, “Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” dedi.

Zamlı asgari ücret için uzmanından açıklama: SSK ve Bağkur emekli maaşı ne kadar olacak?
SSK ve Bağkur emekli maaşı ne kadar olacak?

2023'ün sonları yaklaşırken asgari ücret bir kez daha Türkiye'nin gündeminde. SGK ve Bağ-Kur emeklileri de zamlı maaşlarını bekliyor. SGK Uzmanı Emin Yılmaz zamlı maaşları canlı yayında hesapladı.

Üçüncü çeyrek işsizlik rakamları açıklandı
Üçüncü çeyrek işsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 0,5 puanlık azalışla yüzde 9,2 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 218 bin kişi oldu.

Yeni asgari ücret ayarı: Çalışanlara nasıl yansıyacak, kimler nasıl etkilenecek?
Yeni asgari ücret ayarı

1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret için kollar sıvandı. Ay başında başlayacak komisyon süreci merakla beklenirken, ipuçları da geliyor. Peki asgari ücret nasıl belirlenecek? Kimi, nasıl etkileyecek?

EYT'lilere vergi muafiyeti başlayacak
EYT'lilere vergi muafiyeti başlayacak

Bu yıl emekli olan EYT'liler Ocak 2024 itibarıyla emlak vergisinden muaf olacak. Vergi muafiyeti için brüt 200 metrekareyi aşmayan konutta kendisinin oturma zorunluluğu bulunmuyor. Muafiyet için belediyeye yazılı başvuruda bulunulması gerekiyor.

Yatırımlar devreye girdi iş ilanları yüzde 30 arttı
İş ilanları yüzde 30 arttı

İş piyasaları; seçim sürecinin tamamlanması, EYT sonrası iş pozisyonlarının netleşmesi, yeni yatırımlar ve yaz tatilinin sona ermesiyle hareketlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması
Bakan Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024'te geçerli olacak asgari ücrete ilişkin, "Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek bizim için en temel ilke olacak. Bu şekilde bir planlama içerisindeyiz." dedi.

SGK'dan yeni düzenleme: Memurların emeklilik hesabında önemli değişiklik
Memurların emeklilik hesabında önemli değişiklik

SGK, Yargıtay’ın kararı üzerine memurlara yönelik bir düzenlemeye gitti. Buna göre hizmet borçlanması yapan memurların borçlandıkları süre, emeklilik hesaplanırken sayılabilecek. Böylece memurlara daha erken emekli olma imkânı doğacak.

Ücretli çalışan sayısı yüzde 3 arttı
Ücretli çalışan sayısı yüzde 3 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artış gösterdi.

Emekli zammında masada iki formül var: En düşük maaş 10 bin lira olabilir
Emekli zammında masada iki formül var

Temmuz ayında umduğu zammı bulamayan milyonlarca emeklinin gözü 2024 zammında. Hükümetin önünde kök aylıklara zam veya refah payı dahil maaş artışı var.

Bağ-Kur'lulara 5 yıl erken emekli olma hakkı geliyor
Bağ-Kur'lulara 5 yıl erken emekli olma hakkı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında Bağ-Kur'luların emeklilik prim gün sayılarının 7 bin 200'e düşürülmesiyle ilgili, "Bu konuda talimatlarımızı aldık, çalışmalarımıza başladık" dedi. Işıkhan, yapılacak düzenlemeyle Bağ-Kur'lulara 5 yıl öncesinden emekli olma hakkının tanınacağını kaydetti.

Memurlar, oransal zamların 3'er aylık dilimler halinde verilmesini istiyor
Memurlar her 3 ayda bir zam istiyor

Ankete katılan kamu çalışanlarının yüzde 93,7'si, Memur-Sen'in işverenden kira yardımı talebine destek verdiğini bildirdi.