DOLAR
28,92 % 0,03
EURO
31,29 % 0,48
STERLIN
36,45 % 0,34
GRAM ALTIN
1.888,82 % 0,26
BIST 100
7.979 % 1,58
BITCOIN
$ 43.251,72 % 0,00
ETHEREUM
$ 2.339,32 % 3,78

Çalışma Hayatı

"Enflasyon oranı artı refah payı eklenerek yeni asgari ücret belirlenmeli"
MÜSİAD'dan asgari ücret önerisi

İş dünyası temsilcileri, gelecek yıl geçerli olacak yeni asgari ücretin enflasyonun üzerindeki bir oranda belirlenmesi ve artışın zamlarla eritilmemesi gerektiğini belirtti.

TÜRK-İŞ'ten asgari ücret teklifiyle ilgili yeni açıklama
Ergün Atalay'ın sözleri milyonları çılgına çevirmişti!

"TÜRK-İŞ'in 2024 yılı asgari ücret ile ilgili taban fiyatı belli oldu ve TÜRK-İŞ'in asgari ücret teklifi netleşti, şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır"

Memur ve emekli maaşına yapılacak zam oranı netleşti
Memur ve emekli maaşına yapılacak zam oranı netleşti

SGK emekli zammı, memur maaş zammı için 5 aylık enflasyon farkı belli oldu. TÜİK'in Kasım ayı enflasyon oranının açıklamasıyla refah payı hariç Ocak emekli zammı büyük oranda netleşti. Rakamlar Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun masasında da yer alacak.

Bakan Işıkhan'dan asgari ücret mesajı: 'En yüksek faydayı gözeterek verimli bir toplantı yapacağız'
Bakan Işıkhan'dan asgari ücret mesajı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret görüşmelerinin aralık ayında başlayacağını söyleyerek, “Bir şey söylemek için daha çok erken. Biliyorsunuz aralık ayı bitmeden Resmi Gazete'de yayımlamak zorundayız" dedi.

Asgari ücrette geri sayım
Asgari ücrette geri sayım

Asgari ücret zammı için çalışmalar önümüzdeki hafta başlıyor. Yıllık olarak tespit edilecek yeni ücret için 3 formül öne çıkarken, belirlenecek tutar çalışan-çalışmayan geniş bir kitleye yansıyacak.

80 maddelik yeni torba yasa yolda: Ev hanımlarına emeklilik hakkı geliyor
Ev hanımlarına emeklilik hakkı geliyor

80 maddelik torba yasa bu hafta Meclis'e sunulacak. Torba yasada yer alan başlıklardan birisi de ev hanımlarına emeklilik hakkı getirilmesi. Öte yandan torba yasada şans oyunlarında ikramiye dağıtım oranının da artırılacağı belirtiliyor.

Memur ve emekliye yeni ek gösterge düzenlemesi: Yeni taban maaşlar ne kadar olacak?
Yeni taban maaşlar ne kadar olacak?

Memur ve memur emeklilerinin Ocak zammı enflasyon tahminlerine göre yüzde 49.46-52.83 aralığında beklenirken, bu artış maaşların yanı sıra ek ödemelere de yansıyacak.

En düşük emekli aylığı ne kadar olacak?
En düşük emekli aylığı ne kadar olacak?

Bir yıldır 7.500 TL'de sabit tutulan en düşük emekli aylığı, seçim zammı yapılmazsa yıl başında en fazla 10 bin 400 liraya çıkacak.

Ev hanımlarına emeklilik imkanı geliyor
Ev hanımlarına emeklilik imkanı geliyor

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ikinci bir torba yasa daha Meclis gündemine geliyor. Yeni düzenleme ile ev hanımlarına sosyal güvence desteği ve emeklilik yolu açılacak. Son hazırlıkları yapılan teklifin, kısa süre içinde Meclis'e sunulması bekleniyor.

Asgari ücrete tek zam sinyali
Asgari ücrete tek zam sinyali

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024'te geçerli olacak asgari ücrete ilişkin tek zam sinyali vererek, “Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” dedi.

Zamlı asgari ücret için uzmanından açıklama: SSK ve Bağkur emekli maaşı ne kadar olacak?
SSK ve Bağkur emekli maaşı ne kadar olacak?

2023'ün sonları yaklaşırken asgari ücret bir kez daha Türkiye'nin gündeminde. SGK ve Bağ-Kur emeklileri de zamlı maaşlarını bekliyor. SGK Uzmanı Emin Yılmaz zamlı maaşları canlı yayında hesapladı.

Üçüncü çeyrek işsizlik rakamları açıklandı
Üçüncü çeyrek işsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranı, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 0,5 puanlık azalışla yüzde 9,2 oldu. Bu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 218 bin kişi oldu.

Yeni asgari ücret ayarı: Çalışanlara nasıl yansıyacak, kimler nasıl etkilenecek?
Yeni asgari ücret ayarı

1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret için kollar sıvandı. Ay başında başlayacak komisyon süreci merakla beklenirken, ipuçları da geliyor. Peki asgari ücret nasıl belirlenecek? Kimi, nasıl etkileyecek?

EYT'lilere vergi muafiyeti başlayacak
EYT'lilere vergi muafiyeti başlayacak

Bu yıl emekli olan EYT'liler Ocak 2024 itibarıyla emlak vergisinden muaf olacak. Vergi muafiyeti için brüt 200 metrekareyi aşmayan konutta kendisinin oturma zorunluluğu bulunmuyor. Muafiyet için belediyeye yazılı başvuruda bulunulması gerekiyor.

Yatırımlar devreye girdi iş ilanları yüzde 30 arttı
İş ilanları yüzde 30 arttı

İş piyasaları; seçim sürecinin tamamlanması, EYT sonrası iş pozisyonlarının netleşmesi, yeni yatırımlar ve yaz tatilinin sona ermesiyle hareketlendi.