DOLAR
28,90 % 0,08
EURO
31,46 % -0,10
STERLIN
36,75 % 0,63
GRAM ALTIN
1.924,11 % 1,83
BIST 100
8.026 % 0,98
BITCOIN
$ 39.557,95 % 0,00
ETHEREUM
$ 2.090,74 % 2,21

Güncel Haberler

Bankaların net kârı ilk 10 ayda yıllık %45 arttı
Bankalardan ekimde 486 milyar lira net kâr

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Ekim 2023 dönemine ilişkin Türk Bankacılık Sektörünün Konsolide Olmayan Ana Göstergeleri raporu yayımlandı. Buna göre bankacılık sektörü toplam net kârı ilk 10 ayda yıllık yüzde 45 artarak 486 milyar TL oldu.

Ekonomik aktivite önceki rapordan bu yana yavaşladı
Ekonomik aktivite önceki rapordan bu yana yavaşladı

ABD Merkez Bankası (Fed) Bej Kitap Raporu'na göre, ekonomik faaliyetin ekim ayından bu yana yavaşladığı, iş gücüne talebin de azalmaya devam ettiği kaydedildi.

Rekabet Kurulu'ndan 19 ilaç şirketine soruşturma
Rekabet Kurulu'ndan 19 ilaç şirketine soruşturma

Rekabet Kurulu büyük bir kısmı ilaç sektöründe faaliyet gösteren 19 teşebbüs hakkında rekabetin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açıldığını duyurdu.

Doğal gazda aralık tarifesi değişmedi
Doğal gazda aralık tarifesi değişmedi

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), aralık ayı itibarıyla mesken ve sanayi aboneleri ile elektrik üretim amaçlı gazın satış tarifesinde değişiklik yapılmadığını bildirdi.

Bakan Tunç'tan gizli fon dolandırıcılığı açıklaması
Bakan Tunç'tan gizli fon dolandırıcılığı açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, futbol camiasının ve iş insanlarının dolandırıldığı yüksek gelir vaadeden gizli fon olayına ilişkin 12 Ocak'ta ikinci duruşmanın yapılacağını ifade ederek yargısal süreç neticesinde en doğru kararın çıkacağını dile getirdi.

Dış ticaret açığı ekimde geriledi
Dış ticaret açığı ekimde geriledi

Türkiye'nin ihracatı ekimde geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 7,4 artışla 22 milyar 871 milyon dolar, ithalatı yüzde 0,6 yükselişle 29 milyar 390 milyon dolar oldu.

Aile ve Gençlik Fonu kuruldu
Aile ve Gençlik Fonu kuruldu

Aile ve Gençlik Fonu'nun Kurulması Hakkında Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme ile yeni evlenecek gençlere, 150 bin lira tutarında 2 yıl geri ödemesiz kredi verilecek. Pilot uygulamaya, 6 Şubat depreminden etkilenen illerde başlanacak.

“Yarının ekonomisi için ciddi yatırım yapmalıyız”
“Yarının ekonomisi için ciddi yatırım yapmalıyız”

SEDEFED tarafından düzenlenen 15'inci Rekabet Kongresi’nde açıklamalarda bulunan TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, yarının ekonomisinde rekabet edebilmek için bugünden ciddi yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Meclis'te yoğun hafta
Meclis'te yoğun hafta

2024 bütçesine ilişkin mesaisini tamamlayan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, yeni haftada ekonomiye ilişkin torba kanun teklifini görüşecek.

Türkiye öğrenci başı harcamada OECD'nin gerisinde
Türkiye öğrenci başı harcamada OECD'nin gerisinde

Türk Eğitim Derneği'nin (TED) raporuna göre 25-65 yaş grubundakilerin yarısı en fazla ortaokul mezunu. Her üç gençten biri ise ne eğitimde ne de istihdamda. Öğrenci başına eğitim kurumları harcaması ise ortalama 5 bin 352 dolar.

Goldman Sachs da Türk bankalarının hedef fiyatlarını güncelledi
Türk bankalarının hedef fiyatlarını güncelledi

ABD'li yatırım bankalarından Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artırım kararı sonrası tekrar değerlendirdiği Türk bankalarında hedef fiyatlarını güncelledi.

11 milyon liralık kripto para dolandırıcılığı
11 milyon liralık kripto para dolandırıcılığı

Zonguldak'ta kripto para dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 35 kişinin 11 milyon lira dolandırıldığı belirlendi.

Araç sahiplerini ilgilendiriyor: 400 lira ödemeyen 30 bin liradan olabilir
400 lira ödemeyen 30 bin liradan olabilir

Türkiye’de bazı illerde kar şimdiden etkisini gösterdi. Birçok şehir içinse kar alarmı verildi. Kış iyiden iyiye kapıya dayanırken araba sahipleri için uyarı geldi.

2024 pasaport ücretlerine zam: Yeni yılda harç bedelleri ne kadar olacak?
Pasaport ücretlerine zam!

2024 yılı yeniden değerleme oranları da belli oldu. 2024 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 58.46 olarak gerçekleşti. Gelecek yıl pasaport almanın maliyeti ise ortaya çıktı. 4 yıldan fazla süreli pasaport almak isteyenler pasaport defter ücreti ile 8 bin 626 TL ödeyecek.

Türk balının ihracat fiyatı bazında arttı: Kilosu 2,80 dolara yükseldi
Türk balının ihracat fiyatı bazında arttı

Doğu Karadeniz'den ocak-ekim döneminde yapılan bal ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81 artarak 2 milyon 513 bin 142 dolara ulaştı.