'Milli taksi' 2019'da hazır

» »
 Milli taksi  2019 da hazır

Türk otomobilinde mutlu sona az kaldı. 2019 yılında asfalta indirilip seri üretime geçilmesi planlanan yerli otomobilin ilk aşamada ticari taksiler için geliştirileceği belirtildi.

Ülkemizdeki bilim, teknoloji ve yenilik ekosisteminin eksikliklerini gidermek, üretimde teknolojik dönüşümü sağlamak ve uluslararası rekabet gücümüzü artıracak politikalar belirlemek amacıyla birçok önemli projeler yürüten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yerli otomobili Türkiye'ye kazandırmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

2019'da hazır olacak

TÜBİTAK MAM bünyesinde konvansiyonel, tam elektrikli, menzili uzatılmış elektrikli gibi farklı tahrik sistemleri ile çalışan 4 prototip aracı geliştirildi. Bu senenin sonuna kadar geliştirilecek araçlardan en az 30 adetlik bir test filosu oluşturulması bekleniyor.

İlk aşamada ticari taksiler kullanacak Bir televizyon kanalında yerli otomobil hakkında açıklamalarda bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü “İki koldan çalışıyoruz. TÜBİTAK bünyesindeki çalışma sürüyor. İkinci bir çalışma bakanlık bünyesinde projenin iş modeliyle ilgili. Otomobil yapmak ticari ağırlıklı bir iş. Ticari anlamda bir otomobilin üretilip pazarlanmasına ve küresel başarı elde edilmesine yönelik iş modeli üzerinde çalıştık. Başbakanımıza arz ettik" dedi.

Aracın elektrikli olacağını belirten Özlü “Öncelikle şehir içi taksiler için bir model geliştireceğiz. 2019'a yetiştirmeye çalışacağız. İlk aşama ticari taksi şeklinde düşünüyoruz. Yüksek rakamlarda üretim miktarını yakalayabilirsek maliyetlerin düşeceği açık" diye konuştu.

2 lira ile 100 km gidecek

TÜBİTAK'ta geliştirilen batarya teknolojileri, Türk otomobilinde kullanılacak. Bu araç, 2 liralık şarj maliyetiyle, büyük şehir trafiğinde 100 kilometre yol yapabilecek. Şehirler arası yolculuklarda ise arabadaki küçük jeneratör devreye girerek bataryayı şarj edecek. Yani şarjı istasyonda değil de araçta taşınacak.

“Dört tekerlekli yürüyen bilgisayar"

Yerli otomobilde sensör teknolojisi ve araçlar arası iletişim sistemi de kullanılacak. Kaza riski oluşturacak durumda araç mevcut sensör teknolojilerinden çok daha hızlı bir şekilde bunu tespit ederek fren sistemini devreye alacak. Ancak fren yapma mesafesi yeterli olmazsa, öndeki araçla iletişim kurarak, eğer müsaitse o araçtan hızını artırmasını isteyecek. Dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı şimdiki Milli Savunma Bakanı Fikri Işık “Öndeki araçta bu talebi alacak, çok hızlı bir şekilde değerlendirecek ve önü müsait ise hızını artıracak. Bütün bu işlemler, adeta saliseler içinde yapılacak" dedi.

Türk otomobilini, bu tür teknolojik donanımlarla zenginleştirmeye büyük önem verdiklerini dile getiren Işık, "Piyasaya çıktığında, herhangi bir araç olarak çıkmayacak. Dünyaya, birçok yeni teknolojiyi sunan, farklı, yeni bir araç olacak" ifadelerini kullandı. Araç 'dört tekerlekli yürüyen bilgisayar' olarak nitelendiriliyor.

Yeni Şafak


Diğer Otomobil Haberleri
Bursa dan üç çeyrekte 159 bin otomobil ihraç edildiBursa'dan üç çeyrekte 159 bin otomobil ihraç edildi
Bursa'da, yılın üç çeyreğinde günlük 959 adet otomobil üretildi, bunların ortalama 592'si ihraç edildi.
Otomotiv üretimi eylülde azaldı! İşte otomotivde eylül üretim rakamlarıOtomotiv üretimi eylülde azaldı! İşte otomotivde eylül üretim rakamları
Otomotiv üretimi eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,7 düşüşle 107 bin 29 oldu. 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde ise toplam üretim yüzde 8 artarken, otomobil...
Küresel piyasalarda petrol fiyatları ikiye katlandıKüresel piyasalarda petrol fiyatları ikiye katlandı
Küresel petrol talebinin etkisiyle Covid-19 salgını öncesi seviyelerine dönen petrol fiyatları, arz talep açığı nedeniyle son bir yılda ikiye katlandı.
2032 ye kadar binek araçların yarısı elektrikli olacak2032'ye kadar binek araçların yarısı elektrikli olacak
Küresel binek araç satışlarının yüzde 50'sinin 2032'ye kadar elektrikli araçlardan oluşması beklenirken, bu sektörde köklü altyapı çalışmaları hız kazanacak.
Otomotiv sektörü ihracatın lokomotifi olmayı sürdürüyorOtomotiv sektörü ihracatın lokomotifi olmayı sürdürüyor
Yılın ilk 7 ayında Avrupa Birliği ülkelerine yaptığı dış satım, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 10 milyar 743 milyon 952 bin dolara yükseldi.
BMW den iyi gelen bilançoya rağmen çip uyarısıBMW'den iyi gelen bilançoya rağmen çip uyarısı
BMW ikinci çeyrekte güçlü bir bilanço açıklamasına gelecek aylarda yaşanabilecek çip tedarik sıkıntılarından kaynaklanabilecek belirsizlikler konusunda uyarıda bulundu