100 milyar euroluk büyük kriz! Almanya onların peşine düştü

» »
100 milyar euroluk büyük kriz! Almanya onların peşine düştü

Almanya'da nitelikli personel açığı 100 milyar euroluk değer kaybına neden oluyor. Ülkede her iki şirketten biri nitelikli personel eksikliğinden şikayet ediyor, 2 milyon civarında işe uygun eleman bulunamıyor.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği’nin (DIHK) 22 bin Alman şirketin katılımıyla yapılan ‘nitelikli işçi’ araştırmasının sonuçları açıklandı.

ŞİRKETLER BOŞ POZİSYONLARI DOLDURAMIYOR

Rapora göre, Almanya’da şirketlerin yüzde 53’ü, geçici istihdam dahil, şu anda boş pozisyonlarını dolduramıyor.

Geçen yıl şirketlerin yüzde 51'inin nitelikli yeni çalışan istihdam etmekte güçlük çektiği hatırlatılan raporda, birçok şirket ekonomik açıdan zor bir yıl beklemesine ve personel planlamalarını küçültmesine rağmen, açık pozisyonların doldurulmasındaki sorunların bir önceki yıla göre yeniden kötüleştiği vurgulandı.

Raporda, Almanya'da ham madde ve ara ürün kıtlığı gibi tedarik sorunlarının yanı sıra nitelikli işçide giderek daha fazla darboğaz olduğuna yer verilerek, bunun dijitalleşme, iklim değişikliği veya e-hareketlilik gibi gelecekteki önemli dönüşümlerin uygulanması için ek bir zorluk oluşturacağı uyarısında bulunuldu.

100 MİLYAR EUROLUK KAYIP OLUŞTURUYOR

DIHK Genel Müdür Yardımcısı Achim Dercks, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Almanya'da yaklaşık 2 milyon pozisyonun boş kalacağını varsayıyoruz. Bu da yaklaşık 100 milyar euroluk bir kayıp değer oluşturma potansiyeline karşılık geliyor.” ifadesini kullandı.

Dercks, birçok boş pozisyona ve istikrarlı iş gücü piyasası durumuna rağmen Almanya'nın kendini güvende hissetmemesi gerektiği konusunda uyararak, şöyle devam etti:

“Çünkü nitelikli işçi kıtlığı katma değere mal oluyor ve örneğin kamu bütçelerinin finansmanındaki zorlukları artırıyor. Yüksek enerji fiyatları ve karbon nötr olma yolundaki ek yüklerle birleştiğinde, personel eksikliği kesinlikle üretimin yurt dışına taşınmasına yol açabilir.”

Nitelikli işçi eksikliğinin yalnızca şirketleri zorlamakla kalmayacağını ve aynı zamanda gelecekteki önemli görevlerde başarıyı da tehlikeye atacağını vurgulayan Dercks, “Enerji dönüşümü, dijitalleşme ve altyapı genişletme gibi görevler için biz her şeyden önce pratik uzmanlığa sahip insanlara ihtiyaç var." ifadesini kullandı.

60 MESLEK DALINDA NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ AÇIĞI BULUNUYOR

Öte yandan, uzmanlar, Almanya’nın enflasyon, euronun değer kaybı, enerji krizi gibi pek çok ekonomik sorunla karşı karşıya kaldığını hatırlatarak, ülkenin aşılması zor en büyük sorununun, demografik yapısından kaynaklanan nitelikli personel eksikliği olduğunu vurguluyor.

Ülkede gelecek 15 yıl içerisinde çalışan 45 milyon insanın yüzde 30'u emekliliğe ayrılacak fakat onların yerini Almanya'nın kendi vatandaşları dolduramayacak.

Dünyanın dördüncü büyük ekonomisi, şayet bu demografik sorununu yurt dışından takviye ile çözemezse, çok daha az nüfus ve istihdam ile mevcut üretimi sürdüremeyecek.

Alman Merkez Bankası Bundesbank, Ekim 2019 aylık raporunda, Alman Emeklilik Kasası’nda yaşanan sıkıntıları öne sürerek, emeklilik yaşının 67’den 69’a çıkarılmasına önererek, “Demografik değişim nedeniyle emeklilik kasası ödemelerde 2020’li yılların ortasından itibaren ödeme baskısı altına girecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bertelsmann Vakfı’nın Coburg Üniversitesi ile İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü’ne ortak yaptırdığı "Göç ve Dijitalleşme” konulu araştırmasına göre, Almanya iş gücü açığını kapatmak için gelecek 40 yıl içinde her yıl en az 260 bin göçmen işçiye ihtiyaç duyuyor.

Öte yandan, Ekonomi Araştırma Enstitüsü'nün (Ifo) Bertelsmann Vakfı için Haziran 2019’da yaptığı araştırmaya göre, Almanya’da 2035’te ekonomik büyüme demografik değişimin yol açtığı işçi eksikliğinden dolayı yüzde 0,6 gerileyecek.

4 MESLEK GRUBUNUN PEŞİNE DÜŞTÜLER

Almanya’da yaklaşık 60 meslek dalında nitelikli iş gücü açığı bulunurken, hemşire, hasta ve yaşlı bakıcısı, inşaat işçisi, bilgi teknolojileri uzmanı en çok aranan meslekler arasında yer alıyor.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Borsa yatırımcısının başı döndüBorsa yatırımcısının başı döndü
Borsa İstanbul, dalgalı seanslarına devam ediyor. BIST 100 gün içinde yüzde 7'lik marjda hareket etti. Kapanışa bir saat kala endeks yüzde 3 primli.
Dünya yeni bir döneme giriyorDünya yeni bir döneme giriyor
Temiz enerji teknolojilerinde küresel çapta yeni bir "sanayi dönemine" girilirken, bu alandaki küresel piyasanın büyüklüğünün 2030'a kadar yıllık 650 milyar dolara...
Bitcoin kritik eşiğin üzerindeBitcoin kritik eşiğin üzerinde
Kripto varlıklar piyasalarda risk iştahının artmasıyla yükseldi. Lider kripto para Bitcoin 18 bin dolarlık kritik eşiği aştı.
Yargıtay dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!Yargıtay'dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!
Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, aldığı cep telefonunu 6 gün kullandıktan sonra memnun kalmayarak iade eden kişiye satıcı tarafından açılan davada, mutat kullanımın aşıldığı...
Yarıyıl tatili için ek YHT seferleri konulduYarıyıl tatili için ek YHT seferleri konuldu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yarıyıl tatili dolayısıyla artan talepleri karşılamak amacıyla Ankara-İstanbul, Ankara-Konya arasında ilave YHT seferlerinin konulduğunu...
Doğal gazda büyük tasarruf!Doğal gazda büyük tasarruf!
BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, “2024 yılında kullanmış olacağımız elektrik enerjisinin tümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından ve verimlilikten sağlayacağız. Doğal...