Adana karpuzunda 800 bin ton rekolte bekleniyor

» »
Adana karpuzunda 800 bin ton rekolte bekleniyor

Türkiye'nin karpuz üretiminin yaklaşık yüzde 20'sini yapıldığı Adana'da, bu yıl 800 bin ton rekolte bekleniyor.

Çukurova yöresinin önemli ürünlerinden olan Adana karpuzunun, Karataş ilçesindeki tarlalarda hasadı devam ediyor.

Hasatla birlikte tadı, aroması ve rengiyle ünlü Adana karpuzu, sofralardaki yerini almaya başladı.

Tarladan kilogramı 1,35-1,50 liraya tüccarlara satılan karpuzun, tezgaha ulaştığında kilogramı 2-5 lira arasında değişiyor.

EKİM ALANINDAKİ DÜŞÜŞ VE YAĞIŞLARIN ETKİSİ

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'ndan önce başlayan karpuz hasadının, sahil kıyısındaki Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde yoğun şekilde devam ettiğini söyledi.

Türkiye'nin ilk turfanda karpuz hasadının kentte yapıldığını vurgulayan Doğru, hem lezzeti hem de erkenci olmasından dolayı Adana karpuzunun ülke için önemli bir yer tuttuğunu kaydetti.

Doğru, Türkiye'de üretilen karpuzun yaklaşık yüzde 20'sini Adana'nın tek başına karşıladığını belirterek, şöyle konuştu.

"Geçen sene Adana'da 124 bin dekarda karpuz ekimi vardı. Bu sene 110 bin dekar civarına düştü. Bir miktar azaldı karpuz ekim alanı. Geçen yıl 867 bin ton karpuz üretmişken, bu seneki tahminimiz gerek ekim alanlarının azalması gerekse kış aylarında yaşanan yağışlar neticesinde 800 bin ton civarında bulunuyor. Turfanda Adana karpuzu ilk çıktığında çiftçimiz tarlada 1,85-2 lira arasında satabiliyordu. Ama hasat arttıkça, fiyatlar biraz geriye doğru gitti. Kilogramı tarlada 1,35-1,50 lira arasında."

YERLİ KARPUZ ÜRETİCİSİ İÇİN ÖNEMLİ KARAR

İthal karpuzun vergisinin ton başına 75 dolardan 300 dolara çıkartılmasını da değerlendiren Doğru, "Karpuzda fiyatların dengelenmesi açısından üreticiler adına hükümetimize teşekkür etmek isterim. Çünkü ithalatta ton başına gözetim kararnameyle uygulamaya geçti. Bu yerli karpuz üreticisinin korunması için önemli bir karar. Fiyatlar geriye gitmezse bugünkü fiyatlarla karpuz üreticisinin alınan verimle mutlu bir hasat sezonu geçireceğine inanıyorum." diye konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
EPDK, iki yönetmelikte değişiklik için taslak hazırladıEPDK, iki yönetmelikte değişiklik için taslak hazırladı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasasında Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi Yönetmelik Taslağı ile Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının...
Tütün ihracatçılarından doldurulmuş makaron satışına hapis cezasına destekTütün ihracatçılarından doldurulmuş makaron satışına hapis cezasına destek
Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Umur, bugün yürürlüğe giren makaron veya yaprak sigara kağıdının, içine kıyılmış tütün doldurulmuş halde...
THY yeni rotalarını bugün açıkladı!THY yeni rotalarını bugün açıkladı!
THY, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bir süre ara verdiği İtalya'ya tarifeli seferlerine bugün Roma ve Milano'dan yeniden başladı.
Ücreti 110 lira! İstanbul Havalimanı nda kurulduÜcreti 110 lira! İstanbul Havalimanı'nda kuruldu
İstanbul Havalimanı'nda yurt dışından gelen ve yurt dışına giden yolculara 110 lira karşılığında koronavirüs (Kovid-19) testi yapılması için merkez kuruldu. Numuneler...
Memurun gözü haziran enflasyonunda!Memurun gözü haziran enflasyonunda!
Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarını bekliyor.
Pandemi sürecinde ilk Eurobond tahvil ihracı Akbank tanPandemi sürecinde ilk Eurobond tahvil ihracı Akbank'tan
Akbank, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin başlamasından sonra, Türk bankacılık sektörünün ilk Eurobond tahvil ihracını gerçekleştirdi.