Akaryakıtta ÖTV indiriminin maliyeti belli oldu

» »
Akaryakıtta ÖTV indiriminin maliyeti belli oldu

Akaryakıtta fiyat artışının pompaya yansıtılmamasının devlete faturası 3.6 milyar TL'yi buldu. 17 Mayıs'tan itibaren akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde(ÖTV)eşel mobil sistemine geçilmişti

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıtta devletin Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV) feragatinin 3,6 milyar liraya ulaştığını söyledi. Aktaş "(Akaryakıtta fiyat artışının pompaya yansıtılmaması) Devletin fedakarlıkta bulunduğu ÖTV miktarı yaklaşık 3 milyar 583 milyon liraya ulaştı. Bu miktar devletin gücünü temsil eden rakamdır" dedi.

YÜZDE 15'LİK KORUMA KALKANI
Enflasyonun yükseliş trendinde olduğuna dikkat çeken Aktaş "Bu dönemde akaryakıtta sağlanan yaklaşık yüzde 15'lik koruma kalkanı, sektörümüzle etkileşim içinde bulunan ve fiyatlardan etkilenen diğer sektörlerin uygulayacağı yüksek oranlı zamların da önüne geçmiştir" diye konuştu.

MAYISTA EŞEL MOBİL SİSTEMİNE GEÇİLMİŞTİ
17 Mayıs'tan itibaren akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) eşel mobil sistemine geçilmişti. Bu sistemde zamlar Özel Tüketim Vergisi'ndeki (ÖTV) düşüşle karşılanıyor ve pompaya zam yansıtılmıyor. 15 Ağustos'ta akaryakıttaki özel tüketim vergisi (ÖTV) oranları artırılmış, düzenleme ile benzin ve motorinde pompa fiyatları yüzde 9 fiyat artmıştı.


Diğer Otomobil Haberleri
Elektrikli ve hybrid otomobillere talep artıyorElektrikli ve hybrid otomobillere talep artıyor
Bu yılın ilk beş aylık döneminde elektrikli otomobil satışları geçen yılın ayı dönemine göre yüzde 75 ve hibrit otomobil satışları da yüzde 11,8 arttı.
Otomatik vites satışları  gaza  bastıOtomatik vites satışları 'gaza' bastı
Türkiye otomotiv pazarında bu yılın ilk 5 ayında otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,07 artış gösterdi.
Otomotiv pazarının lideri Renault olduOtomotiv pazarının lideri Renault oldu
Renault, yılın ilk 5 aylık döneminde Fiat'ı geride bırakarak Türkiye'de en fazla otomotiv satışı gerçekleştiren marka oldu.
Türkiye nin Otomobili Girişim Grubu Yatırım Teşvik Belgesi ni de aldıTürkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Yatırım Teşvik Belgesi'ni de aldı
Yerli otomobilde gelişmeler devam ediyor. Geçen günlerde fabrika için ÇED'den olumlu rapor alan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu bugün de Yatırım Teşvik Belgesi...
Zorunlu trafik sigortasına düzenlemeZorunlu trafik sigortasına düzenleme
Türkiye Sigorta Birliği, trafik sigortası ve DASK poliçe prim ödemelerinde taksit sayısının üçten beşe çıkarıldığını açıkladı.
İşte ikinci el otomobil fiyatlarını düşürecek düzenleme!İşte ikinci el otomobil fiyatlarını düşürecek düzenleme!
İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel,internet üzerinden ikinci el araç satımı ile ilgili bakanlıklara talepte bulunduklarını ve birkaç ay...