Alibaba hisseleri salgın döneminin en düşüğünde

» »
Alibaba hisseleri salgın döneminin en düşüğünde

Alibaba hisseleri, Çin'in teknoloji şirketlerine karşı başlattığı regülasyonlarla Ekim ayındaki zirvesinden yüzde 46 gerileyerek salgın döneminin en düşük seviyesini gördü

Alibaba hisseleri, Çin’in teknoloji şirketleri için bir dizi yeni regülasyon açıklamasından sonra perşembe günü yüzde 4,3 düşüş kaydederek Hong Kong’da salgın döneminin en düşük seviyesine geriledi.

Çin'de, çevrimiçi şirketlerde çalışan sürücülerin haklarını garanti altına almak ve yayın platformlarının denetimiyle ilgili bir yasa taslağı üzerinde çalışılıyor. Tencent’in hisseleri de hükümetin reklam için veri kullanımıyla ilgili yeni düzenlemeler yapmasıyla geriledi.

Çin’in teknoloji sektörüne karşı başlattığı regülasyon atağıyla beraber Çinli şirketlerin piyasa değeri küresel çapta 1 trilyon dolar civarında düşüş kaydetti. Alibaba’nın hisseleri sadece bu yıl yüzde 29’a yakın düşüş kaydederken Hang Seng Endeksi yüzde 7 civarında geriledi.

Beş yıllık “hukukun üstünlüğünü güçlendirme” planını açıklayan Çin, birçok sektöre yeni regülasyon getirileceğinin işaretini vermişti.

Ağustos ayı başında Devlet Konseyi ve Komünist Parti Merkez Komitesi tarafından açıklanan plan, ulusal güvenlik, teknoloji ve tekellere yönelik düzenlemelerde otoritelerin “aktif bir şekilde” çalışmasını öngörüyor.

Gıdadan ilaç sektörüne, büyük veriden yapay zekaya kadar birçok sektörde kanunların uygulanması güçlendirilecek. Son dönemde Çin küresel dev niteliğindeki şirketlerine yönelik soruşturmalar açmıştı.

Alibaba’ya açılan tekel soruşturmasını yurtdışı halka arzlara ilişkin siber güvenlik değerlendirmeleri takip etmiş, son olarak büyüyen özel okul sektörünün kar etmesinin yasaklanması sonucu Çin hisselerinde büyük satış dalgaları görülmüştü.

Yapılması planlanan regülasyonlar arasında şunlar yer alıyor:

Ulusal güvenlik, teknoloji, inovasyon, toplum sağlığı, kültür ve eğitim, etnik din, biogüvenlik, ekolojik medeniyet, risk önleme, anti-tekel ve dış ilişkiler bağlantılı konularda yasama sürecinin aktif bir şekilde yürütülmesi.
İlaç, doğal kaynaklar, ekolojik çevre, güvenli üretim, iş güvenliği, şehir yönetimi, ulaşım, finansal hizmetler ve eğitim ile ilgili kanunların güçlendirilmesi.
İnternet, finans, yapay zeka, büyük veri ve bulut sistemiyle ilgili yeni iş modellerinin sağlıklı gelişiminin iyi kanun ve yönetişimle beraber sağlanması.Diğer Şirket Haberleri Haberleri
Rekabet Kurulu ndan Coca-Cola ya soruşturmaRekabet Kurulu'ndan Coca-Cola'ya soruşturma
Rekabet Kurulu, hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren üretici/tedarikçi ve perakendeci niteliğindeki bazı teşebbüsler hakkında yürütülen soruşturmaya...
Trakya Birlik ayçiçeği ihtiyacının tamamını karşılayacakTrakya Birlik ayçiçeği ihtiyacının tamamını karşılayacak
Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, ülkenin ayçiçeği ihtiyacının tamamını üretmeyi amaçlıyor.
Alman moda devi İzmir’de bin işçi alacakAlman moda devi İzmir’de bin işçi alacak
Alman moda şirketi Hugo Boss, 2025 yılına kadar satışlarını yılda 4 milyar Euro’ya çıkarma hedefi kapsamında Türkiye’deki fabrikasına yatırımlarını artıracağını...
Akkuyu Nükleer Güç Santrali nin Türkiye ye katkısı 50 milyar dolar olacakAkkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Türkiye'ye katkısı 50 milyar dolar olacak
Akkuyu Nükleer AŞ Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktörü Denis Sezemin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin, Türkiye'de gayrisafi yurt içi hasılaya tahmini...
Ticaret Bakanlığı 610 firmaya işleme izin belgesi verdiTicaret Bakanlığı 610 firmaya işleme izin belgesi verdi
Ticaret Bakanlığı, dahilde işleme rejimi kapsamında Ekim ayında 610 firmaya izin belgesi verdi.
Türk-Alman iş birliği ticareti katlayacakTürk-Alman iş birliği ticareti katlayacak
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Almanya İş Konseyi ile Alman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (BVMW) arasında iş birliği anlaşması imzalandı.