Altında çözülme başladı!

» »
Altında çözülme başladı!

Bakan Albayrak'ın açıkladığı YEP ile altında çözülme başladı. Türkiye’nin cari açık vermesinde en etkili kalemlerinden olan altına olan talep, uzun zamandan sonra ilk defa bu ayın ilk 14 gününde azaldı. Altına dayalı fonlardan 30 Eylül- 14 Ekim tarihleri arasında 217 milyon TL net çıkış oldu. Altına talebin düşmesi fonlanması gereken dış açığı düşürüp, döviz talebini indirecek ve kurlardaki baskıyı hafifletecek.

Ekonomide, YEP'te çerçevesi belirlenen yeni dönemin sinyalleri netleşiyor. Altın fonlarından başlayan çıkış, ithalata bağımlılığın azalması ve tedarik zincirlerinde güçlenen konumu ile Türkiye istikrarı güçlendirecek.

Pandemi krizinin etkili olduğu ikinci çeyrekte, hükümetin aldığı önlemlerle en az küçülen ülkelerden olan Türkiye, üçüncü çeyrekteki güçlü toparlanma ile birlikte yeni bir döneme de giriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Yeni Ekonomi Programı (YEP) hedefleri kapsamında ihracatta, sanayide, üretimde ve ekonominin her alanında yeni bir döneme giriyoruz" açıklaması ile ipuçlarını verdiği yeni dönemin şifreleri, açıklanan her veri ile ete kemiğe bürünüyor.

YENİ ROTAYI YEP ÇİZDİ

Ekonomide istikrarın güçlendirilmesinin hedeflendiği YEP'te, enflasyon ve cari dengede kırılganlıkları azaltacak teknoloji, verimlilik ve rekabet odaklı politikaların hayata geçirilmesi öngörüldü. Salgın sonrası küresel tedarik zincirinde ortaya çıkan aksamaları fırsata dönüştürerek, Türkiye'ye üretim ve yatırımda cazibe merkezi haline getirecek adımlar atılacak.

TÜRKİYE TERCİH EDİLİYOR

Salgının küresel tedarik zincirinde Türkiye lehine köklü değişimleri getireceğinin ilk işaretleri geldi. Hong Kong merkezli denetim şirketi QIMA tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyanın önde gelen şirketlerinin tedarikçi tercihleri arasında 2019'a göre 2020'de Çin'in payı gerilerken Türkiye'nin payı arttı. Tüm dünyada Türkiye'yi tercih edenlerin oranı yüzde 4'ten 9'a çıktı. Avrupalı alıcıların tercihinde ise bu oran yüzde 14'ten 30'a yükseldi.

İTHALATA BAĞIMLILIK AZALACAK

Türkiye'nin yaşadığı krizlerin en önemli nedenlerinden olan cari açık ve finansmanı konusunda da tarihi bir dönemeçten geçiliyor. Bir yandan keşfedilen kaynaklar ile önümüzdeki dönemde enerji ithalatı ve faturası aşağı çekilirken, diğer yandan Türkiye'nin tedarik zincirindeki konumunun yükselmesi ile ihracat artıyor. Ekim ayının ilk 13 gününde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 92.1'e çıkarken, altın hariç bu oran yüzde 101.8'e ulaştı.

ALTINDA ÇÖZÜLME BAŞLADI

Son dönemde Türkiye'nin cari açık vermesinde en etkili kalemlerinden olan altına olan talep, uzun zamandan sonra ilk defa bu ayın ilk 14 gününde azaldı. Altına dayalı fonlardan 30 Eylül- 14 Ekim tarihleri arasında 217 milyon TL net çıkış oldu. Altına talebin düşmesi fonlanması gereken dış açığı düşürüp, döviz talebini indirecek ve kurlardaki baskıyı hafifletecek. Türkiye ekonomisinin çizdiği yeni rota, yabancıdan da tam not alıyor. Hazine'nin eurobond ihracına 3 kat talep gelirken, yabancı yatırımcılar 25 Eylül-9 Ekim döneminde 170 milyon dolarlık Türk varlığı aldı. Ayrıca Akbank, 700 milyon dolarla kredisini yüzde 90'a yakın bir oranla yenileyerek, bankacılık sisteminin gücünü gösterdi.

VERGI GELIRLERI EYLÜLDE % 30 ARTTI

Ekonımide güçlü toparlanma bütçe rakamlarına da yansıdı. Eylülde bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.1 artarak 78 milyar 916 milyon liraya çıkarken, vergi gelirleri yüzde 29.9 artarak 68.3 milyar TL olarak gerçekleşti. İthalde alınan katma değer vergisi yüzde 57.1 artarak 15.7 milyar liraya ulaştı. Eylülde, bütçe giderleri yüzde 34 artarak 108.6 milyar lira oldu. Merkezi yönetim bütçesi 29.6 milyar TL açık verdi. Yılın ilk 9 ayında ise bütçe gelirleri yüzde 11.6 yükselerek 729 milyar 422 milyon liraya ulaşırken, vergi gelirleri yüzde 19.3 artarak 578.7 milyar TL oldu.

KONUT SATIŞLARINDA 9 AYLIK REKOR

Para politikasında normalleşmenin başladığı eylül ayında konut satışları, faizlerdeki artışın etkisiyle, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 azalarak 136 bin 744'e geriledi. Buna karşılık ilk 9 ayda toplam satışlar yüzde 34.2 artarak 1 milyon 161 bine çıkarken, tarihin en yüksek 9 aylık satışına imza atıldı. Bu dönemde ipotekli satışlar yüzde 170.7 artarak 508 bin 690'a ulaştı. Yabancılara konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 artarak 5 bin 269 ile 2 yılın zirvesine çıktı.

KAYNAK: SABAH


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türkiye ve Afrika arasındaki ticaret hacmi 26 milyar dolar civarındaTürkiye ve Afrika arasındaki ticaret hacmi 26 milyar dolar civarında
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ruanda İş Konseyi Başkanı Erhan Barutoğlu, Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin 26 milyar dolar civarında olduğunu...
Bir ağaçtan 20 kilogram elde ediliyor! Kilosu 10 TL’den satılıyorBir ağaçtan 20 kilogram elde ediliyor! Kilosu 10 TL’den satılıyor
Isparta’nın Gönen ilçesinde hasadı devam eden hünnap meyvesinin kilogram fiyatı 10 TL’den satılıyor.
8 milyon çalışana asgari ücret desteği8 milyon çalışana asgari ücret desteği
Fiilen 22 milyon çalışanın yaklaşık 8 milyonu asgari ücret seviyesinden Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilirken, sağlanan asgari ücret desteği 16 milyar lirayı geçti.
Yasak kalkınca 60 yıl sonra yeniden üretildiYasak kalkınca 60 yıl sonra yeniden üretildi
Rize’de 60 yıl sonra yasağın kalkmasının ardından üretimi yeniden başlayan kenevirden elde edilen iplikle özel el dokuma tezgahlarında üretilen Rize Bezi'nden masa...
4 çalışandan 1 i işini bırakmayı düşünüyor4 çalışandan 1'i işini bırakmayı düşünüyor
ABD’de yapılan araştırmada, her 4 çalışandan 1'inin yeni tip corona virüse (Covid-19) yakalanma korkusu nedeniyle işini bırakmayı düşündüğü belirtildi.
ASELSAN Ar-Ge de hız kesmiyorASELSAN Ar-Ge'de hız kesmiyor
ASELSAN, Turkishtime Dergisi tarafından yayımlanan "Türkiye’nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi" araştırmasında, Ar-Ge proje sayısında birinci oldu.