Ambargo tartışmaları ve petrol ithalatı

» »
Ambargo tartışmaları ve petrol ithalatı

Suudi Arabistan’ın, Türk mallarına yönelik ambargosu gözlerin bu ülkeyle olan ikili ticari ilişkilere ve bu ilişkinin düğüm noktasını oluşturan petrol ithalatına çevrildi. Türkiye’nin yıllık petrol tüketimi 50 milyon ton dolayında bulunuyor.

Türkiye, petrol gereksiniminin tamamına yakın bölümünü ithalat yoluyla karşılıyor.

İthalatta, Irak açık ara önde bulunuyor. İkinciliği ay ay değişmekle birlikte zaman zaman Suudi Arabistan, Nijerya ya da Rusya paylaşıyor. Suudi Arabistan, her durumda petrol ithalatından (sıralamada yeri değişse de) ciddi bir pay alıyor.

Suudi Arabistan’ın, Türkiye’ye yönelik gündeme gelen ambargosu dikkatlerin bu alana çevrilmesine yol açtı. Resmi veriler ışığında Suudi Arabistan’ın yerini ve konumunu belirlemek için 2020 yılı petrol ithalatına ay ay bakalım. EPDK raporlarında yer alan veriler şöyle:

OCAK AYI: Türkiye, 2020 yılı Ocak ayında 2 milyon 689 bin 700 ton petrol ithal etti. Irak, 741 bin 308 tonla ilk sırada yer aldı. Suudi Arabistan’dan 105 bin ton petrol ithal edildi.

ŞUBAT AYI: Şubat ayında 2 milyon 326 bin 705 ton petrol ithal edildi. Irak, 963 bin 24 tonla birinci oldu. Suudi Arabistan’dan 139 bin 790 ton ithalat yapıldı.

MART AYI: Anılan ayda 2 milyon 686 bin 485 ton petrol ithalatı gerçekleştirildi. Irak, 1 milyon 295 bin 649 tonla birinci oldu. Suudi Arabistan’dan 155 bin 378 ton ithalat yapıldı.

NİSAN AYI: Nisanda, 2 milyon 352 bin 277 ton petrol ithalatı yapıldı. Irak, 1 milyon 464 bin 144 tonla birinci oldu. Suudi Arabistan’dan 81 bin 24 ton ithalat yapıldığı kayda geçirildi.

MAYIS AYI: Söz konusu ayda 2 milyon 333 bin 937 ton petrol ithal edildi. Irak, 1 milyon 355 bin 779 tonla birinci oldu. Suudi Arabistan, 508 bin 779 tonla ikinci sıra yer aldı.

HAZİRAN AYI: 1 milyon 651 bin 3675 ton petrol ithal edildi. Irak, 823 bin 24 tonla birinci oldu. Suudi Arabistan, 382 bin 550 ton ithalat ile yine sıralamada en üstlerde yer aldı.

TEMMUZ AYI: Anılan ayda 3 milyon 98 bin ton ithalat yapıldı. Suudi Arabistan; Irak ve Nijerya’nın ardından 416 bin 468 tonla üçüncü sırada yer aldı.

PETROL İTHALATININ OLASI SEYRİ

Peki, petrol ithalatında nasıl bir seyir izlenir ya da beklenebilir? Bu soruyu sektöre yönelttik. Sektör kaynakları, petrol anlaşmalarının kendine özgü dinamiği ve işleyişi olduğuna dikkat çekerek, ithalat anlaşmalarının belli süreleri içerecek biçimde yapıldığını, bu nedenle hızlıca “radikal” bir yön değişikliğinin çok mümkün olmadığını kaydetti.

Kaynaklar, bu çerçevede Suudi Arabistan’ın, ambargo konusunda atacağı adımların ve uygulayacağı politikaların Türkiye’nin petrol ithalatına etkisinin izleyen aylarda ortaya çıkabileceğine işaret etti. Kaynaklar, bu koşullar dikkate alınarak, duruma göre ithalatın ayarlanmasının söz konusu olabileceğini söyledi. Süreç yakından izleniyor.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türkiye ve Afrika arasındaki ticaret hacmi 26 milyar dolar civarındaTürkiye ve Afrika arasındaki ticaret hacmi 26 milyar dolar civarında
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ruanda İş Konseyi Başkanı Erhan Barutoğlu, Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin 26 milyar dolar civarında olduğunu...
Bir ağaçtan 20 kilogram elde ediliyor! Kilosu 10 TL’den satılıyorBir ağaçtan 20 kilogram elde ediliyor! Kilosu 10 TL’den satılıyor
Isparta’nın Gönen ilçesinde hasadı devam eden hünnap meyvesinin kilogram fiyatı 10 TL’den satılıyor.
8 milyon çalışana asgari ücret desteği8 milyon çalışana asgari ücret desteği
Fiilen 22 milyon çalışanın yaklaşık 8 milyonu asgari ücret seviyesinden Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilirken, sağlanan asgari ücret desteği 16 milyar lirayı geçti.
Yasak kalkınca 60 yıl sonra yeniden üretildiYasak kalkınca 60 yıl sonra yeniden üretildi
Rize’de 60 yıl sonra yasağın kalkmasının ardından üretimi yeniden başlayan kenevirden elde edilen iplikle özel el dokuma tezgahlarında üretilen Rize Bezi'nden masa...
4 çalışandan 1 i işini bırakmayı düşünüyor4 çalışandan 1'i işini bırakmayı düşünüyor
ABD’de yapılan araştırmada, her 4 çalışandan 1'inin yeni tip corona virüse (Covid-19) yakalanma korkusu nedeniyle işini bırakmayı düşündüğü belirtildi.
ASELSAN Ar-Ge de hız kesmiyorASELSAN Ar-Ge'de hız kesmiyor
ASELSAN, Turkishtime Dergisi tarafından yayımlanan "Türkiye’nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi" araştırmasında, Ar-Ge proje sayısında birinci oldu.