Artvin doğalgaz dağıtım ihalesi sonuçlandı

EPDK tarafından, Artvin'de doğalgaz dağıtımı için yapılan lisans ihalesinde en düşük teklifi kilovatsaat başına sıfır kuruş ile Akmercan Turizm İnşaat ile Arsan İnşaat'a verdi

Artvin doğalgaz dağıtım ihalesi sonuçlandı

EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk'ün ihale komisyonu başkanlığını yaptığı ihaleye 6 şirket teklif verdi. Teklif veren şirketlerin evraklarının bulunduğu zarflar açıldı ve tüm şirketlerin yeterlilik şartlarını sağladığı belirlendi.

Daha sonra şirketlerin birim hizmet ve amortisman bedellerinin bulunduğu ikinci zarflar açıldı. İkinci zarflarda en düşük üç teklif sahibi Akmercan Turizm Taş. İnş. Güv. Sist. Tem. ve Gıda San. Dış Tic. Ltd. Şti., Arsan Arıtma ve İnşaat AŞ ve AL-ÖZ Mühendislik Nak. İnş. Pet. Otom. San. ve Tic. Ltd. Şti. temsilcileri açık eksiltmeye davet edildi.

Açık eksiltmenin birinci turuna kapalı zarfla verilen kilovatsaat başına en düşük teklif olan 0,990 kuruşla başlandı. Açık eksiltmenin 16. turunda Akmercan Ltd. Şti. temsilcisinin kilovatsaat başına sıfır kuruş teklif vermesinin ardından, AL-ÖZ Mühendislik Ltd. Şti. ihaleden çekildi. Arsan Arıtma ve İnşaat'ın da sıfır kuruş teklifi kabul etmesiyle birlikte şirketler, EPDK tarafından belirlenen ileri bir tarihte lisans alma bedeli için açık artırma usulüyle gerçekleştirilecek ihaleye davet edilecek.

Artvin doğalgaz dağıtım ihalesi sonuçlandı - Resim : 1

Lisans alma bedeline en yüksek fiyatı veren şirket ihaleyi kazanacak ve Artvin'de doğalgaz dağıtım hizmetinden 8 yıl süreyle ücret almayacak. Mevcut durumda lisans alma bedeli 74 bin 600 lira seviyesinde bulunurken, ihaleyi kazanacak firma 8 yılın sonunda EPDK'nın belirleyeceği dağıtım hizmet tarife bedelini uygulayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, ihalesi sonrasında açıklamalarda bulundu. Bundan sonraki sürecin EPDK ile şirketler arasında olduğunu dile getiren Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Bundan sonra lisans alma bedeli ihalesinde en fazla fiyatı verenle beraber ihale nihai olarak sonlanacak. Bu süreç vatandaşlarımızla ilgili bir husus değil. Şirketlerimizin Türkiye'nin geleceğine ne şekilde güvendiği ortada. '8 yıl boyunca buraya yatırım yapmak istiyoruz ve bir bedel talep etmiyoruz' dediler. Artvinliler 8 yıl boyunca doğalgaz dağıtımı için herhangi bir bedel ödemeyecek. 30 yıllık lisansın ilk 8 yılında doğalgaz ücretsiz olarak dağıtılacak. Bu rakamların bugünlerde ortaya çıkması dikkate alınması gereken bir durum, burada siyasi istikrar ön plana çıkıyor. Kurumumuzun düzenlemelerinin piyasaya verdiği güven ortaya çıkıyor. Yarınki ihaleyle birlikte 81 il tamamlanacak. Türkiye, doğalgazda bir sayfayı daha dolu bir şekilde kapatmış olacak."