Avustralya 16 milyar dolarlık projeyi hızlandırıyor

» »
Avustralya 16 milyar dolarlık projeyi hızlandırıyor

Avustralya, Singapur'a dünyanın en uzun denizaltı yüksek gerilim kablosu aracılığıyla güneş enerjisi ihraç etmek için 16 milyar dolar büyüklüğündeki projeye gereken onayları acilen vereceğini açıkladı. Üretilen elektrik 4,500 km uzunluğundaki hat ile Singapur'a sonrasında da Endonezya'ya bağlanacak

Avustralya, Singapur'a dünyanın en uzun denizaltı yüksek gerilim kablosu aracılığıyla güneş enerjisi ihraç etmek için 16 milyar dolar büyüklüğündeki projeye gereken onayları acilen vereceğini açıkladı.

Singapur merkezli Sun Cable tarafından yürütülen Avustralya-ASEAN Power Link projesi, Avustralya'nın Northern Territory eyaletinde 10,000 MW kurulu güçte güneş santrali ve 30 gigawatt/saat kapasitede enerji depolama tesisi kurulmasını öngörüyor.

Üretilen elektrik 4,500 km uzunluğundaki hat ile Singapur'a sonrasında da Endonezya'ya bağlanacak. Enerji Bakanı Angus Taylor, projenin dünyanın en büyük kömür ve sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatçısı olan Avustralya'nın dünyanın başlıca enerji ihracatçılarından biri olmaya devam etmesini ve yüzlerce istihdam sağlayacağını söyledi.

Taylor'ın açıklamasında "(Bu proje) COVID-19 salgınının zorluklarına rağmen, endüstrinin hala ekonomik toparlanmayı sağlayacak ve oldukça ihtiyaç duyulan iş imkanları yaratacak fırsatlara yatırım yapması tüm Avustralyalılar için güçlü bir mesajdır" ifadeleri yer aldı.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türkiye koyun sütü üretiminde ilk sıraya yükseldiTürkiye koyun sütü üretiminde ilk sıraya yükseldi
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) son verilerine göre...
Trump ın imzası dünyayı coşturdu!Trump'ın imzası dünyayı coşturdu!
ABD Başkanı Trump'ın siyasi çekişmeler yüzünden sekteye uğrayan ekonomik yardımları, imzaladığı kararnamelerle devam ettirmesi yatırımcıların moralini düzeltti. Avrupa...
Fransız devinden Türkiye ye yatırımFransız devinden Türkiye'ye yatırım
Dünyanın önde gelen şirketlerinden Imerys, ısıya dayanaklı tuğla imalatı yapan Türk şirketi Haznedar Refrakter Sanayii'nin yüzde 60'ını satın almak için anlaşma...
Akaryakıt satışlarında bayram rekoruAkaryakıt satışlarında bayram rekoru
Kurban Bayramı tatilinin başladığı 30 Temmuz'un hemen öncesindeki çarşamba günü 88,6 milyon litre akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı.
MAİB yılın 7 ayında 9,1 milyar dolar makine ihracatı yaptıMAİB yılın 7 ayında 9,1 milyar dolar makine ihracatı yaptı
Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın 7 ayındaki makine ihracatının 9,1 milyar dolar olduğunu duyurdu.
Bakan Selçuk: Mesleki eğitime 4.6 milyar lira aktardıkBakan Selçuk: Mesleki eğitime 4.6 milyar lira aktardık
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Mesleki Eğitim Programlarımıza son iki yılda 4.6 milyar lira kaynak aktardık” açıklamasında bulundu.