Bill Gates Bitcoin konusunda 'tarafsız'

» »
Bill Gates Bitcoin konusunda  tarafsız

Microsoft Kurucusu Bill Gates Bitcoin almadığını ancak kripto paraya da karşı olmadığını belirtti. Gates bu konuda tarafsız bir duruşu olduğunu belirtse de bir başka açıklamasında kripto paraların çeşitli suçların işlenmesine yardımcı olduğunu ifade etti.

Microsoft Kurucusu Bill Gates verdiği 2 röportajda Bitcoin ve kripto paralarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gate The Wall Street Journal'de dün yayımlanan açıklamasında "Kripto paraların çalışma şekli bazı suçların işlenmesine yardımcı oluyor. Bunun olmaması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bill Gates CNBC televizyonunda katıldığı canlı yayında ise Bitcoin'le ilgili daha ılımlı konuştu. Bitcoin satın almadığını belirten Gates "Bitcoin'e karşı da değilim. Bu konuda tarafsızım. Parayı daha dijital bir hale getirmek ve transfer ücretlerini düşürmek Gates Vakfı'nın gelişmekte olan ülkelerde yaptığı bir şey" ifadelerini kullandı.

Bitcoin fiyatlarıyla ilgili de açıklamada bulunan Gates "Bitcoin o anki çılgınlığa veya görüşlere göre yükselip düşebiliyor ve bunun nasıl gelişeceğini tahmin etmemin bir yolu yok" dedi.

TESLA 1.5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPTI

Bill Gates'in bu açıklaması teknoloji dünyasının diğer önemli isimlerinin Bitcoin'e ilgisinin arttığı bir dönemde geldi. Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk Bitcoin ve genel olarak kripto paraların en büyük savunucusu olarak öne çıkıyor. Tesla ocak ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldı.

Bunun yanında Twitter da bilançosuna Bitcoin eklemeyi değerlendirdiğini açıkladı. ABD basını Apple ve Oracle gibi dev şirketlerin de benzer bir hamle yapabileceğini iddia etti.

BITCOIN REKORUN ARDINDAN SAKİN

Bu arada dün 52.500 doları aşarak yeni tarihi zirvesini gören Bitcoin bugün 51.000-52.000 dolar aralığında yatay bir seyir izliyor. 1950 dolarla rekor kıran Ethereum ise şu ana kadar 1900 dolarlık kritik seviyenin üzerinde tutunabilmeyi başardı. Son 1 haftada Bitcoin yüzde 10.2, Ethereum ise yüzde 9.6 değer kazandı.

Elon Musk'ın sık sık gündeme getirdiği Dogecoin ise 1 haftalık düşüşünün ardından bugün yüzde 7 yükseldi.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Bitcoin için uyarı geldiBitcoin için uyarı geldi
Sanal para birimi Bitcoin son dönemde popüler olurken kısa yoldan para kazanmak isteyenler de kripto paralara yöneliyor. Kazanç elde etmek isteyenlerin risk iştahının...
Çiçek sektörü dış talebe yetişemiyorÇiçek sektörü dış talebe yetişemiyor
Çiçek üretiminde ciddi potansiyele sahip olan Kenya, Kolombiya ve Ekvador gibi ülkelerden ürün temininin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zorlaşması...
Rekabet Kurumu geçen yıl 220 birleşme ve devralma işlemini incelediRekabet Kurumu geçen yıl 220 birleşme ve devralma işlemini inceledi
Rekabet Kurumu 2020'de toplam 220 birleşme ve devralma işlemini incelemeye aldı.
Türkiye de kadın nüfusu açıklandıTürkiye'de kadın nüfusu açıklandı
Türkiye nüfusunun yüzde 49,9'u kadınlardan oluşuyor. Doğuşta beklenen yaşam süresi ise Türkiye geneli için 78,6, kadınlarda 81,3, erkeklerde 75,9 yıl oldu.
Çiftçilere verilen 2020 yılı gübre destekleri katlandıÇiftçilere verilen 2020 yılı gübre destekleri katlandı
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere 2020 yılı destekleri kapsamında dekar başına verileceği duyurulan katı-organik-organomineral gübre destekleri iki katına...
Faizsiz konutta yeni dönem başlıyorFaizsiz konutta yeni dönem başlıyor
Faizsiz ev ve araç edindirme ile ilgili uzun süredir beklenen yasa, TBMM’den geçti. Uygulamaya geçecek yasayla birlikte belirlenen şartlara sahip olan şirketler yasal...