Borsa güne yükselişle başladı

» »
Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,02 artışla 4.897,32 puandan başladı.

Borsa seçim öncesi son işlem gününe yükselişle başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 49,31 puan ve yüzde 1,02 değer kazanarak 4.897,32 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 3,58 ve holding endeksi yüzde 0,98 artış kaydetti. Kazandıran tüm sektör endeksleri arasında en fazla artan bankacılık oldu.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, yüzde 7,87 değer kazanarak günü 4.848,01 puandan kapattı.

Seçimle ilgili gelişmeler yakından takip edilirken son olarak Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce dün çekildiğini açıklamıştı. 

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD'de devam eden borç limiti krizi ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerle yön arayışının sürdüğünü, yurt içi piyasaların ise pozitif ayrıştığını söyledi.

Dün borç limitine ilişkin açıklamalar yatırımcıların odağında kalmaya devam ederken, Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Julie Kozack, ABD'nin temerrüde düşmesi halinde bu durumun sadece ABD için değil, küresel ekonomi için de çok ciddi yansımaları olacağı uyarısında bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da ABD'nin borç yükümlülüklerini yerine getirmemesinin son birkaç yıldaki kazanımları tehdit edebileceğini ve küresel bir gerilemeyi ateşleyebileceğini dile getirdi.

ABD Başkanı Joe Biden ile kongre liderlerinin bugün yapacağı toplantının ertelendiğine yönelik haberler öne çıkarken, erteleme sebebinin alt komisyonlardaki hazırlıkların yetişmemesinden kaynaklandığı ifade ediliyor.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.900 ve 5.000 seviyelerinin direnç, 4.750 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.Diğer Borsa Haberleri
Borsa banka hisseleriyle yükselişteBorsa banka hisseleriyle yükselişte
Sabah saatlerinde Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yüzde 3'ün üzerinde yükseliş yaşadı. Bankacılık endeksindeki artış ise yüzde 9'u aştı
Borsa güne yükselişle başladıBorsa güne yükselişle başladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,02 artışla 4.897,32 puandan başladı.
Borsada sert düşüşBorsada sert düşüş
Borsa İstanbul'da son günlerde etkili olan satış baskısı bugün de devam etti. TSİ 12.20 itibarıyla BIST 100 endeksi yüzde 4.2'lik düşüşle 4.316 puana geriledi.
Küresel piyasalar veri takvimine odaklandıKüresel piyasalar veri takvimine odaklandı
Küresel piyasalarda bugünden itibaren yoğunlaşacak makroekonomik veri takvimi yatırımcıların odağına yerleşti.
Richard Branson ın Virgin Orbit şirketi iflas başvurusunda bulunduRichard Branson'ın Virgin Orbit şirketi iflas başvurusunda bulundu
İngiliz milyarder Richard Branson tarafından kurulan roket şirketi Virgin Orbit , ABD'de iflas başvurusunda bulundu.
Bankacılık sektörü kredi hacmi 8 trilyon 172,9 milyar lira olduBankacılık sektörü kredi hacmi 8 trilyon 172,9 milyar lira oldu
Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 84 milyar 472 milyon lira artarak 8 trilyon 172 milyar 866 milyon liraya çıktı.