Asgari ücrete Temmuzda zam gelecek mi?

Milyonlarca çalışan asgari ücrete Temmuz'da zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Hükümet asgari ücrette tek zam olacağını pek çok kez tekrarladı. Merkez Bankası da "asgari ücrete tek zammın önemine" dikkat çekti. Ancak asgari ücretlinin maaşı her geçen gün enflasyona yeniliyor.

Asgari ücrete Temmuzda zam gelecek mi?

Asgari ücret Ocak 2024’ten bu yana net 17 bin 2 TL olarak uygulanıyor. Milyonlarca asgari ücretli enflasyonist ortamda maaşları eridiği için Temmuz'da asgari ücrete zam beklentisi içinde… Ancak ekonomi yönetimi, asgari ücrete 2024 yılı içerisinde tek zam yapılacağını pek çok kez açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nisan ayı başında hükümete gönderdiği açık mektupta, asgari ücrete tek yapılması yolunda çağrıda bulunmuştu.

TCMB Başkanı Fatih Karahan imzasıyla yayınlanan mektupta, "Asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi, öngörülen dezenflasyon patikasının tesis edilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır” ifadesi yer almıştı.

Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağına yönelik bir soruyu yanıtlarken, zam bekleyen asgari ücretlilere kapıyı kapamıştı.

Bakan Işıkhan, “2024 yılı asgari ücreti belirlenirken yeni asgari ücret seviyesi temmuzda bir artış yapılmayacak şekilde belirlenmişti” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı enflasyon oranını yüzde 6,5, Şubat ayı enflasyon oranını yüzde 4,53, Mart ayı enflasyon oranını yüzde 3,16 olarak açıklamıştı. Böylece üç aylık enflasyon oranı yüzde 15.06 olmuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa katılımcıları anketine göre; altı aylık enflasyon rakamının yaklaşık yüzde 25 olması bekleniyor.

Hâl böyleyken asgari ücretle çalışanların maaşlarında Temmuz ayı itibarıyla kayıp yüzde 25’i bulacak, hatta bu oranı geçecek.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), bugün Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. TÜRK-İş'in hesabına göre; Nisan ayında açlık sınırı 17 bin 725 TL, yoksulluk sınırı ise 57 bin 736 oldu.

Açlık sınırı Ocak 2024'ten bu yana net 17 bin 2 TL olarak uygulanan asgari ücretin üzerine çıktı.

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, asgari ücrete zam yapılmadığı takdirde yılın geri kalanında yaşanacak tabloyu dikkat çeken bir grafikle yansıttı.

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Hakan Kara, X (Twitter) hesabından açlık sınırı ve asgari ücret grafiğini paylaştı.

Asgari ücrete Temmuzda zam gelecek mi? - Resim : 1

Prof. Dr. Kara’nın paylaştığı grafiğe göre asgari ücretin açlık sınırı altında kaldığı ve farkın giderek açıldığı görülüyor.