Cam filmi söktürmenin fiyatı 750 liraya kadar çıkıyor

» »
Cam filmi söktürmenin fiyatı 750 liraya kadar çıkıyor

Yeni düzenlemeye göre artık araçlarda cam filmi yasak... Türkiye'de yaklaşık 5 milyon araçta cam filmi bulunduğu için, filmleri söktürme konusunda büyük yoğunluk yaşanıyor, Söktürme fiyatları 750 liraya kadar çıkıyor. Cam filmiyle yakalanmanın cezası ise 427 lira

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 26 Ekim 2016'da yayımladığı yönetmelikle, 1 yıl sonra yürürlüğe girecek şekilde sürücülerin araçlarına onaylı cam filmi takmasını, ön cam hariç serbest bırakmıştı. Ancak geçen hafta yapılan yönetmelik değişikliğiyle araçlarda cam filmi ve renkli cama yeniden yasak gelmişti.

CEZASI 427 LİRA ​

Buna göre cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63. maddesi esas alınıyor. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin ilgili maddesi ise "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır" hükmünü içeriyor.

Cezası ise 427 lira. Cam filmli araç kullananların sayısı 5 milyona yakın.

VATANDAŞ TEPKİLİ


Cam filmini yasaklanmasının ardından vatandaşlar ise uygulamaya tepki gösteriyor. Kütahya'da araçlara cam filmi takan reklamcı Ummahan Yılmaz, "İlk başta yasaklandı sonra tekrar serbest oldu, vatandaş da ne yapacağını bilmiyor" dedi. Yılmaz, "Uygulamanın yasaklanmasının ardından vatandaşlar bize geliyor ve soruyor, '2 numara serbest mi, 3 numarada sıkıntı var mı?' gibi... Biz de onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kimisi söktürmek istiyor kimisi ise sadece sorup gidiyor" diye konuştu.

'HARCADIĞIMIZ ZAMANA GÖRE ÜCRET ARTIYOR'

Söktürme fiyatlarının 100 ile 750 TL arasında değiştiğini belirten Yılmaz, "Sökme işlemi uzun sürüyor, harcadığımız zamana göre söktürme ücreti artıyor. Örneğin ön cam’ın fiyatı bombeli olduğu için fiyatı aracın tamamı 750 TL’ye kadar çıkıyor" diye konuştu.

Vatandaşlar ise, cam filminin yasaklanmasına tepki gösterirken kimi mahremiyet için, kimi ise sağlık problemleri açısından cam filminin önemli olduğunu söylediler.


Diğer Otomobil Haberleri
Zorunlu trafik sigortasına düzenlemeZorunlu trafik sigortasına düzenleme
Türkiye Sigorta Birliği, trafik sigortası ve DASK poliçe prim ödemelerinde taksit sayısının üçten beşe çıkarıldığını açıkladı.
İşte ikinci el otomobil fiyatlarını düşürecek düzenleme!İşte ikinci el otomobil fiyatlarını düşürecek düzenleme!
İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel,internet üzerinden ikinci el araç satımı ile ilgili bakanlıklara talepte bulunduklarını ve birkaç ay...
Yerli otomobilin ön sipariş fiyatı belli olduYerli otomobilin ön sipariş fiyatı belli oldu
TOGG tarafından geliştirilen yüzde 100 elektrikli yerli otomobilin ön sipariş için ödeme miktarının 30-40 bin lira olarak belirleneceği tahmin ediliyor.
Yerli otomobile talip oldular!Yerli otomobile talip oldular!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile Gebze'de tanıtılan yerli otomobile Azerbaycan da talip oldu. Azerbaycan Yeni Çağ Medya Grubu başkanı Agil Alesger, “Türkiye’nin...
Motorinde indirim beklentisiMotorinde indirim beklentisi
Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre pazartesi gece yarısı motorin fiyatlarına 8 kuruş indirim yapılacak. İndirimin 6 kuruşu pompaya yansıyacak.
Fiyatlar  anlık  değişecek: Otoyol ve köprülerde  dinamik  ücret dönemi başlıyorFiyatlar 'anlık' değişecek: Otoyol ve köprülerde 'dinamik' ücret dönemi başlıyor
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2020 yılı içerisinde otoyol ve köprü ücretlerinin anlık değişkenlik gösterebileceği 'dinamik fiyatlandırma'yla ilgili çalışmalara...