Çip krizi 90 yıllık liderliği bitirdi

» »
Çip krizi 90 yıllık liderliği bitirdi

General Motors, 1931'den bu yana ilk kez araç satışında ikinci sıraya geriledi.

ABD’de Toyota geçen yıl en çok araç satışı yapan marka olarak 1931’den beri ilk kez General Motors’u liderlik tahtından etti. Nedeni de Toyota’nın tedarik zinciri sıkıntılarını ve çip krizini GM’den daha iyi yönetmesi.

GM 2021’de 2.2 milyon araç satışı yaptığını duyurdu. Bu geçen yıla kıyasla yüzde 12.9 düşüş olduğu anlamına geliyor. Toyota ise 2021’de önceki yıla kıyasla satışlarını yüzde 10.4 artırarak 2.3 milyona yükseltti.

Toyota Kuzey Amerika Otomotiv Başkan Yardımcısı Jack Hollis lider olmalarına dair gazetecilere yaptığı açıklamada “General Motors’u geçtik. Ancak bu hedefimiz değil, bunu sürdürülebilir bir durum olarak görmüyoruz” yorumunu yaptı.

GM 1931’den beri ABD’nin en fazla araç satışı yapan markası olma konusunu sürdürüyordu. Şirket hisseleri, çip krizinin hafifleyeceğini açıklamasının ardından dün hisse başına 65.98 dolarla 52 haftanın zirvesine çıkmıştı.

GM Kuzey Amerika Başkanı Stevie Carlisle satışları artırmayı hedeflediklerini belirterek “2022’de ekonomideki güçlenmeyi lehimize çevirmeyi, çip krizinin azalmasıyla da satışlarımız ve pazar payımızı artırmayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı.


Diğer Otomobil Haberleri
Togg dan heyecanlandıran gelişme: C-SUV gövdesi hazırTogg'dan heyecanlandıran gelişme: C-SUV gövdesi hazır
Türkiye'nin Otomobili ile ilgili yeni bir paylaşım yapıldı. Parça kontrol ve doğrulamaların ardından ilk C-SUV gövdesinin robot hatlarında başarıyla üretildiği duyuruldu.
Otomotivde en fazla ihracat İstanbul danOtomotivde en fazla ihracat İstanbul'dan
Türkiye'nin nisanda yaklaşık 2,7 milyar dolarlık otomotiv ihracatının 690 milyon dolarlık kısmı İstanbul'dan gerçekleştirildi.
Çip krizi 90 yıllık liderliği bitirdiÇip krizi 90 yıllık liderliği bitirdi
General Motors, 1931'den bu yana ilk kez araç satışında ikinci sıraya geriledi.
Otomobil fiyatlarında kur indirimi başladıOtomobil fiyatlarında kur indirimi başladı
Markalar fiyatları aşağı yönlü revize etmeye başladı. Birçok marka fiyatları güncelliyor
Kasımda 88 bin 743 aracın trafiğe kaydı yapıldıKasımda 88 bin 743 aracın trafiğe kaydı yapıldı
Kasım ayında 88 bin 743 taşıtın daha trafiğe kaydı yapıldı. Kayıt olan taşıt sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 oranında arttı.
Akaryakıtta ÖTV ye döviz ayarıAkaryakıtta ÖTV'ye döviz ayarı
Akaryakıt ürünlerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), ürünlerin döviz cinsinden fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacak.