Çip üreticisi AMD rakibini 30 milyar dolara alabilir

» »
Çip üreticisi AMD rakibini 30 milyar dolara alabilir

Pandemi sürecinde rekor değer kazanan AMD, rakibi Xillinx ile şirketin satın alınması için görüşmeler gerçekleştiriyor

Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynakların aktardıklarına göre, Advanced Micro Devices (AMD) rakip çip üreticisi Xilinx Inc. ile satın alma görüşmelerinde ilerleme kaydediyor. Böylesine bir anlaşma 30 milyar dolardan fazla değerleme görebilir ve giderek konsolide olan yarı iletken endüstrisindeki en büyük satın alma olabilir.

Kaynaklara göre, şirketler en erken gelecek hafta açıklığa kavuşacak anlaşma üzerinde tartışıyorlar. Fakat şirketlerin anlaşmaya varabileceklerinin bir garantisi de bulunmuyor, keza konuşmalar daha önce çıkmaza girmiş ve yeniden başlamıştı.

Pandeminin çip kullanılan bilgisayar, oyun konsolu ve diğer elektronik cihaz talebini körüklemesinden sonra şirketin hisselerinin %89 değer kazanmasıyla AMD’nin piyasa değeri 100 milyar doları geçmişti. İkinci çeyrek kârı %16 artarak 1.93 milyar dolara çıkarken, şirketin net geliriyse rekor laptop ve sunucu işlemcisi satışıyla 4 kattan fazla artarak 157 milyon dolar seviyesine ulaştı.

AMD hisselerindeki yükselişle birlikte şirket hisselerini satın almayı gerçekleştirmek için bir para birimi olarak kullanabilir. Xilinx’in piyasa değeri 26 milyar dolar civarında ve hisseleriyse bu yıl %9 değer kazandı.


Diğer Şirket Haberleri Haberleri
İnsansız helikopter havada limitleri zorlayacakİnsansız helikopter havada limitleri zorlayacak
Türk teknoloji şirketi, geliştirdiği çözümlerle bir helikopteri insansızlaştırarak askeri ve sivil alanda çok çeşitli ihtiyaçları karşılayabilecek hale getirdi.
Coca-Cola dünya genelinde 2 bin 200 kişiyi işten çıkaracakCoca-Cola dünya genelinde 2 bin 200 kişiyi işten çıkaracak
Amerikalı içecek devi Coca-Cola, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının etkisiyle işletme modelinde gittiği yeniden yapılanma kapsamında, 1200'ü Amerika'da olmak...
Mastercard, Pornhub a inceleme başlattıMastercard, Pornhub'a inceleme başlattı
ABD'li finans şirketi Mastercard Inc, yayınladığı videolarda çocuk istismarı ve cinsel saldırı içerikleri olduğu gerekçesiyle Pornhub hakkında inceleme başlattığını...
Pizza Hut ın kurucu ortağı Frank Carney, hayatını kaybettiPizza Hut'ın kurucu ortağı Frank Carney, hayatını kaybetti
Pizza Hut'ın kurucu ortağı Frank Carney, 82 yaşında hayatını kaybetti.
Microsoft tan toplantılarda yüz ifadeleri ve vücut dillerini notlandırma patenti için başvuruMicrosoft'tan toplantılarda yüz ifadeleri ve vücut dillerini notlandırma patenti için başvuru
Teknoloji devi Microsoft, toplantılarda çalıyanların yüz ifadeleri ve vücut dillerini gözlemlemek ve 'kalite notu' vermek için bir patent başvurusunda bulundu.
İhracatçı pazar arayışını sanal fuarlarla sürdürüyorİhracatçı pazar arayışını sanal fuarlarla sürdürüyor
Pandemi nedeniyle fuarlar ertelenince pazar arayışlarını sanal dünyaya taşıyan ihracatçılar, 7 dijital fuar etkinliğinde yeni bağlantılar kurmaya devam etti.