Dikkat! "Mağdur olmayın"

» »
Dikkat!  Mağdur olmayın

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, internet üzerinden alışveriş yapmak isteyenlerin güvenilir firmaların web sitelerini tercih etmeleri gerektiğini belirterek, "Sosyal medya hesapları üzerinden veya şüphe duyulan internet sitesinden alışveriş yapılmamalı, zorunlu hallerde ise kapıda kontrollü ve elden ödemeli kargo tercih edilmeli." dedi.

Koçal,  yaptığı açıklamada, e-ticarette mağdur olmamak  için vatandaşların dikkat etmesi gerekenlere ilişkin bilgi verdi.

e-ticarette sahte web siteleri üzerinden veya sosyal medya  hesaplarından dolandırıcılık yapılabildiğine dikkati çeken Koçal, internet  üzerinden ihtiyaçlarını gidermek isteyenlerin güvenilir firmaların web  sitelerinden alışveriş yapmaları gerektiğini ifade etti.

Bilinen markaların web sayfalarının benzerleri yapılarak da  tüketicilerin kandırılabildiğine işaret eden Koçal, e-ticarette site adresinin  "https://" ile başlamasına ve veri güvenliği sağlayan SSL sertifikasına sahip  olup olmadığına dikkat etmek gerektiğini bildirdi.

Koçal, web sayfasında firmanın ürün katalogları, satış fiyatları,  iletişim bilgilerinin kontrol edilmesi, hatta telefon açarak teyit alınması  gerektiğini belirterek, "Sayfayla ilgili şikayet olup olmadığı araştırılmalı,  ürün fiyatları piyasa fiyatlarıyla karşılaştırılmalı, çok fiyat farkı varsa  sipariş verilmemeli." diye konuştu.

"Güven Damgası faydalı"

Koçal, Ticaret Bakanlığının, e-ticaret siteleri için hayata geçirdiği  "Güven Damgası"nın yararlarına işaret ederek, "e-ticaret sitesinin Güven Damgası  varsa belirli standartları yerine getirdiği, kişisel verilerin korunduğu ve ödeme  sistemleri konusunda ilgili mevzuatlara uygun davrandığı, güvenilir bir otorite  tarafından denetlendiği anlaşılabilir." dedi.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde sanal kart kullanılmasını  öneren Koçal,  "Limiti çok yüksek kredi kartı yerine sanal kart oluşturmak ve  kendi belirlediğiniz limitle alışveriş yapmak daha güvenli. Böylece riski  minimuma indirmiş olursunuz." ifadesini kullandı.

Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcılığın daha  kolay yapılabildiğini aktaran Koçal, şöyle devam etti:

"Sosyal medya hesapları üzerinden veya şüphe duyulan internet  sitesinden alışveriş yapılmamalı, zorunlu hallerde ise kapıda kontrollü ve elden  ödemeli kargo tercih edilmeli. Bu uygulamayı sağlamayan siteler/firmalar  kesinlikle tüketicinin sırtından haksız kazanç elde etmek için kurulmuştur."

Koçal, satın alınan ürünün yasal olarak teslim tarihinden itibaren 14  gün içinde iade edilebileceğini ve ödenen bedelin iadesinin istenilebileceğini  anımsatarak, "Bu taleplerini yazılı ya da kalıcı dijital ortamlarda karşı tarafa  bildirmeleri gerekiyor. Karşı taraf bu talebi yerine getirmediğinde, tüketici  hakem heyetlerine müracaat edilmelidir." dedi.

"Ceza yasasında değişiklik ya da tanımlama yapılmalı"

Dolandırıcıların verdiği bilgiler sahte olduğu için kanuni hakların  takibinde sıkıntılar yaşanabildiğini dile getiren Koçal, şunları kaydetti:

"Yetkililer, bu tür hesapları ivedi olarak takibe almalı ve  kapatmalıdır. Bu tür mağduriyetlerin önüne geçmek için ceza yasasında gerekli  değişiklik yapılmalı veya yasada bu tip vakalar tanımlanmalıdır. Söz konusu site  reklamlarını yayınlayan mecralarla ilgili de yasal düzenlemeler yapılmalıdır.  Vatandaşlarımıza ihtiyaçları olan ürünleri görerek, kontrol ederek almalarını  tavsiye ediyorum. İnternet üzerinden ihtiyaçlarını gidermek isteyenler güvenilir  firmaların web sitelerinden alışveriş yapsınlar ki tüketmeden tükenmesinler,  huzurları kaçmasın."

KAYNAK: AA


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Bir yılda 15 basamak yükseldiBir yılda 15 basamak yükseldi
2017 yılında kurumlar vergisi sıralamasında 35’inci olan Koza Altın İşletmeleri A.Ş., 2018 yılında ödediği 283 milyon 097 bin 917 TL ile 20’nci sıraya yükselerek büyük...
İstanbul fark attıİstanbul fark attı
İngiliz pazar araştırma kuruluşu tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyada en çok sevilen metropoller sıralamasında İstanbul 10’uncu sırada yer aldı.
AP den arıları koruma adımıAP'den arıları koruma adımı
Avrupa Parlamentosu (AP) komitesi, arıların korunması için pestisit kullanımının azaltılması çağrısında bulundu.
Doğu Akdeniz de sondaja devam edilecekDoğu Akdeniz'de sondaja devam edilecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2020'de Doğu Akdeniz'de yürütülen sondaj çalışmalarına devam edecek, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının...
Davaları 5 ayda bitirecek formülDavaları 5 ayda bitirecek formül
Kısa bir süre önce “Arabuluculuk-Tahkim Kuralları”nı yayımlayarak dünyaya ilan eden İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), çözümsüz dosyalara talip oldu. Merkez, yerli ve...
VakıfBank tan devir açıklamasıVakıfBank'tan devir açıklaması
Vakıflar Bankası'nın yüzde 58.5 oranındaki hissesinin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilmesinin ardından bankadan bir açıklama daha geldi.