Doğal gaza en iyi alternatif "biyogaz"

» »
Doğal gaza en iyi alternatif  biyogaz

Londra merkezli Anaerobik Arıtma ve Biyokaynaklar Birliği (ADBA) Politika Yöneticisi Viktoryia Nestserava, biyogazın doğal gaza alternatif olacak en iyi enerji kaynağı olduğunu belirterek, "Atıkların uygun şartlarda değerlendirilmesiyle dünya genelinde 1100 teravatsaat enerji üretilebilir ve yaklaşık 135 milyon insanın elektrik ihtiyacı karşılanabilir." dedi.

Londra merkezli Anaerobik Arıtma ve Biyokaynaklar Birliği (ADBA) Politika Yöneticisi Viktoryia Nestserava, AA muhabirine, döngüsel ekonomilerde üretim sisteminde oluşan her atığın tekrar değerlendirildiğini ifade etti.

Atıkların değerlendirilmesinin, sürdürülebilirlik ve inovasyon temelli bir model olarak son yıllarda öneminin arttığını dile getiren Nestserava, "Bu sayede ham madde maliyeti en az seviyeye indirilirken, kaynak verimliliği ve çevresel fayda ise en üst düzeyde tutuluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Nestserava, küresel olarak her yıl 1,6 milyar ton yiyeceğin çöp haline gelerek kaybolduğunu, bunun 1,3 milyar tonunun yenilebilir nitelikte olduğunu anlattı.
Yenilebilir nitelikte olmayan 0,3 milyar ton yiyeceğin sadece yüzde 2'sinin enerji kaynağı olarak değerlendirildiğine dikkati çeken Nestserava, şöyle devam etti:

"Biyoyakıtlardan biyogaz, ülkelerin atıklarının yönetilmesini daha iyi organize etmelerini sağlayan ve en fazla tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Yiyecek artıklarından enerji elde edilmesi sürecini de içeren biyogaz üretiminde hem işverenlere hem de bireylere yüksek seviyede sorumluluk yükleniyor. Biyogazdan enerji elde edilmesi ve bu enerjinin elektrik üretiminde kullanılmasına yönelik altyapı hali hazırda mevcut, zaten doğal gazdan elektrik üretilmesini sağlayan altyapı, şebeke ya da hat kullanılabiliyor. Bunu gerçekleştirmek için biyogazın biyometana dönüştürülmesi esas alınıyor."

Nestserava, biyogazın biyometana dönüştürüldükten sonra sadece elektrik enerjisi kaynağı olarak değil, ulaşım ve ısınma ihtiyaçlarında da altyapının müsaitliğine göre kullanılabileceğini kaydetti.

BİYOGAZDAN ELEKTRİK ÜRETİMİYLE 135 MİLYON İNSANA ULAŞILABİLİR

Biyogazın, elektrik üretiminde doğal gaza en iyi alternatif olduğuna işaret eden Nestserava, "Atıkların uygun şartlarda değerlendirilmesiyle dünya genelinde 1100 teravatsaat enerji üretilebilir ve yaklaşık 135 milyon insanın elektrik ihtiyacı karşılanabilir." ifadelerini kullandı.

Nestserava, atıkların değerlendirilmesi ve anaerobik arıtma yöntemiyle yıllık 560 milyon ton seviyesinde karbondioksit emisyonunun engellenebileceğini belirterek, "Yiyecek artıklarının dünya ekonomisine toplam maliyeti 2,6 trilyon dolar seviyesinde, dünya genelinde 800 milyon insan ise açlıkla mücadele ediyor. Bu bağlamda atıkların değerlendirilmesi önem arz ediyor." diye konuştu. 


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Emekli maaşına seyyanen zam fırsatı!Emekli maaşına seyyanen zam fırsatı!
Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranında enflasyon belirleyici olurken, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) hesaplamada yeni bir sistem önerdi:TÜFE sistemi...
100 bin lira ceza verildi!100 bin lira ceza verildi!
Adalet Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), kişisel verileri amacı dışında kullananlara ceza yağdırıyor. Bir banka çalışanının, özel...
Ziraat Bankası ndan dev borçlanma yetkisiZiraat Bankası'ndan dev borçlanma yetkisi
Ziraat Bankası yurt içinde toplamda 22.5 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı/İpotek Teminatlı Menkul Kıymet (İTMK),Varlık Teminatlı Menkul Kıymet (VTMK) ihraçları ile...
Yeniden İmar barışı olacak mı?Yeniden İmar barışı olacak mı?
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, 10 milyon yapının kayıt altına alındığı açıklayarak yeni bir imar barışı olacak mı sorusuna cevap verdi. Demirtaş...
Türkiye nin altın ithalatı arttıTürkiye'nin altın ithalatı arttı
Türkiye'nin altın ithalatı kasım ayında 22 bin 43 kg oldu.
Bir yılda 15 basamak yükseldiBir yılda 15 basamak yükseldi
2017 yılında kurumlar vergisi sıralamasında 35’inci olan Koza Altın İşletmeleri A.Ş., 2018 yılında ödediği 283 milyon 097 bin 917 TL ile 20’nci sıraya yükselerek büyük...