Altın fiyatları haftaya yatırımcısını üzerek başladı

Altın fiyatları haftaya düşüşle başladı. Gram altın, 2.401 Türk Lirası civarında seyrederken, çeyrek altın ise 3.920 Türk Lirası seviyesinde el değiştiriyor. Döviz kurlarında yatay seyir sürüyor.

Altın fiyatları haftaya yatırımcısını üzerek başladı

Altın fiyatları haftanın ilk işlem gününe negatif başladı. Ons altın, yüzde 0,38 düşüşle 2.318 dolar civarında işlem görüyor. Gram ve çeyrek fiyatları, hem ons altın hem de Dolar/TL'den etkilendi. Gram altın, 2.401 Türk Lirası civarında seyretti. Çeyrek altın ise 3.920 Türk Lirası seviyesinde el değiştirdi.

Altın yatırımcıları, geçen hafta enflasyonun yatay seyrettiğini gösteren verinin ardından yeni haftaya odaklandı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine gideceği beklentileri artarken, yeni hafta içerisinde ABD'den gelecek veriler yakından takip edilecek.

Bu hafta Avrupa ve Kanada'nın faiz indirimine gideceğini tahmin ediliyor. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) politika faizini 25 baz puan düşerek yüzde 3,75'e indirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu adım gerçekleşirse, ECB tarihte ilk kez Fed'den daha önce faiz indirmiş olacak. ABD'de bu hafta hizmet ve imalat sektörü verileri ile tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak.

DOLARIN GÖZÜ ENFLASYON RAKAMLARINDA

Türk Lirası varlıklara yüksek ilgi devam ederken, döviz kurlarında yatay seyir sürüyor. Dolar/TL, bugün 32,19 civarında işlem gördü. Euro/TL ise 34,96 seviyesinde alıcı buldu. Türk Lirası, mayıs ayını dolar karşısında yüzde 0,4 değer artışı ile tamamladı. TL, nisan ayında da yüzde 0,04 ile sınırlı bir değer kazancı elde etmişti.

Bugün piyasalarda imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyon ve Hazine ihaleleri takip edilecek. Enflasyonun aylık bazda yüzde 3 artması bekleniyor. Yıllık enflasyonun yüzde 75 bandına yükselerek zirveye çıkacağı tahmin ediliyor.

Yıllık enflasyonun mayıs ayında yüzde 75 civarında yılın en yüksek seviyesini görmesi ardından ise düşüşe geçmesi bekleniyor. Türk Lirası varlıklara yüksek ilgi devam ediyor. Yabancı yatırımcıların tahvil alımları geçen beş haftada 7,1 milyar doları buldu.

Yerli yatırımcının ise nisan ortasından bu yana 11 milyar doların üzerinde düşüş kaydetti. Yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden ve döviz mevduatı 170,6 milyar dolara indi.