Altında talep patlaması! 'O altın piyasada bulunamıyor'

İniş çıkışlar yaşayan altın fiyatları, altına olan talebin artmasına engel olamadı. Artışa rağmen piyasada yok satan o altını kuyumcular dahi bulmakta zorluk çekiyor.

Altında talep patlaması! 'O altın piyasada bulunamıyor'

Hafta içerisinde dolar kuru ve ons fiyatı etkisinde kalan gram altın, yatırımcı ve vatandaşların dikkatini çeken iniş çıkışlar yaşadı. 31 Mart yerel seçimleri öncesi vatandaşlar ve yatırımcılar altının iniş çıkışlarını dikkatle takip ediyor. Öte yandan, talep artışı görmesine rağmen kuyumcular dahi gram altın bulmakta zorluk çekiyor.

GRAM ALTIN BULUNAMIYOR

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altın piyasasında yaşanan gram altın azlığı hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Özman, 1 gram ve 5 gram altın piyasada çok az olduğunu ancak 10, 20 ve 50 gram altınların bulunduğunu belirtti. Altının resmi satış rakamları ile kuyumcuların altın satış fiyatlarındaki farkın nedenini de açıklayan Başkan Özman, "Bir kilo altında kiloda 6 bin dolar gibi bir fark var. Bu da gram altında 1 gramda yaklaşık olarak 200-250 TL arasında fark oluşturuyor," diye konuştu. Özman, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

"Yani merkezin açıkladığı resmi kurla serbest piyasadaki altın satışı arasında 200-250 TL gibi bir fark oluşuyor. Bugün itibari ile kuyumcularda 22 ayar bilezik 2 bin 403 TL’den, çeyrek altını 4 bin 360 TL’den, yarım altını 8 bin 720 TL’den, tam altını 17 bin 440 TL’den, gram altını da 2 bin 510 TL’den satışa sunuyoruz."

KUYUMCULAR DA BULAMIYOR

Seçim öncesi gram altına oluşan talebin altını çizen Salih Özman, kuyumcuların dahi gram altına ulaşmakta zorluk çektiğini belirtti.

"Gram altına talep seçim öncesinde oldukça arttı. Maalesef yüzük ve küpe satışımız yok ama gram altına ciddi anlamda talep patlaması var. Bu talebi ürün karşılayamıyor. Biz kuyumcuların gram altına da ulaşması son derece zorlaştı. Altın ithalatına sıkılaştırmanın getirilmesi, altın üreten firmaların da daha çok 50 gramlık ürünler basması gram altına ulaşmayı zorlaştırdı. Piyasada olan gram altınlar da genelde yüksek gramajlı oluyor bu da talebi karşılayamıyor. 20 kişi altın almaya geliyorsa bunun 1 kişisi 50 gram ve üzeri altın talep ediyor. Kalan 19 kişi 1 ve 5 gram almak istiyor. 20 gramın üstünde altın talep edene çok rastlamıyoruz."