Ev alacaklara kötü haber

» »
Ev alacaklara kötü haber

Türkiye'de önümüzdeki 12 ay içinde konut fiyatlarında yükseliş beklentisi 10 puan artışla yüzde 82 oldu. Türkiye bu oran ile konut fiyatı artışlarının en çok beklendiği ülke konumunda.

ING Bank'ın “Konut Fiyatları ve Krediler Araştırması 2015" sonuçlarına göre, Türkiye'de gelecek 12 ay içinde konut fiyatları artacak diyenlerin oranı geçen yıl yüzde 72 iken, bu yıl yüzde 82’ye yükseldi.

Avrupa, ABD ve Avustralya dahil olmak üzere toplam 15 ülkede gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye konut fiyatlarında artışın en fazla beklendiği ülke olurken; bu oran Avrupa'da yüzde 56'da kaldı.

Türkiye'deki katılımcıların yüzde 55’i faiz oranları düştükçe konut fiyatlarının yükseleceği görüşünü taşırken; faiz oranlarındaki düşmenin konut fiyatlarını da düşüreceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 14'te kalıyor.

Araştırmaya göre, Avrupa ülkelerinde yaşayan her dört kişiden biri her ay ev kredisi ödemenin zor olduğunu belirtirken, bu oran Türkiye’de her beş kişiden ikiye çıkıyor.

Her 5 kişiden 4'ü ev almayı yatırım olarak  görüyor

Avrupa genelinde araştırmaya katılanların yüzde 46’sı ev almayı tamamen bir yatırım olarak görürken; Türkiye’de ise bu oran yüzde 79'a çıkıyor. Yani Türkiye'de her beş kişiden dördü ev almayı yatırım olarak nitelendiriyor.
             
Araştırmaya göre, ev alabilmek için "kenarda birikiminin olması" Türkiye'de yaşayanlar için Avrupa genelindeki kadar önemli bir kriter olmazken; Türkler için ev almaya karar verme aşamasında en etkili üç unsur; hane geliri, ev fiyatları ve kredi faiz oranları olarak sıralanıyor.


Diğer Emlak Haberleri
Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!Konut fiyatlarıyla ilgili korkutan senaryo! Bir anda tepe taklak olabilir!
Konut fiyatlarındaki yükselişe TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu'ndan dikkat çeken yorum geldi. Fiyatların çığırından çıktığını belirten Ağaoğlu, "Konut fiyatları bir anda...
TOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacakTOKİ açık artırmayla 39 ilde konut ve iş yeri satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 39 ilde 105 konut ile 18 ilde 189 iş yerini 17-18 Mayıs'ta açık artırma yöntemiyle...
Konut satışlarında tüm zamanların rekoruKonut satışlarında tüm zamanların rekoru
Konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı.
TOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyorTOKİ konutlarına yeni indirim kampanyası geliyor
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ konutlarında mart ayında yeni bir indirim kampanyası düzenleyeceklerini söyledi.
TOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacakTOKİ 29 ilde 307 arsayı açık artırmayla satacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 29 ilde 307 arsayı açık artırma yöntemiyle satacak.
Müteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkatMüteahhitlerin tapu oyunu! Konut alırken dikkat
Edirne'de bir müteahhit satış sözleşmesiyle sattığı dairelerin tapusunu başka bir müteahhide devretti. Daireler daha sonra başka vatandaşlara satıldı. Mağdur olan...