Fed faizi düşük tutacak

» »
Fed faizi düşük tutacak

Fed'in 9-10 Haziran'da yaptığı para politikası toplantısının tutanaklarına göre, politika yapıcılar yüzde 2'lik enflasyon hedefi tutturulana kadar faizin düşük tutulmasını savunuyor.

ABD Merkez Bankası ( Fed) politika yapıcıları koronavirüs salgınının tetiklediği resesyondan daha hızlı bir toparlanma sağlamak amacıyla, belirli koşullar sağlanana kadar faiz oranlarını düşük tutmaya yönelik küresel ekonomik kriz dönemi uygulamasını tekrar uygulamaya başlamayı düşünüyor.

Fed'in 9-10 Haziran'da yaptığı para politikası toplantısının dün akşam yayımlanan tutanaklarına göre politika yapıcılar, faiz belirleme politikasını belirli ekonomik sonuçlara bağlanılmasına "genel olarak destek verdi."

"Birçok" politika yapıcı enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine ulaşana veya ılımlı bir şekilde bu seviyeyi geçene kadar faizleri düşük tutma sözünü destekledi. Birkaç politika yapıcı, faizlerdeki değişiklikleri belirli bir işsizlik oranına bağlamayı tercih ederken, "az sayıda" kişi ise gelecekte belirli bir tarihe kadar gevşek para politikası sözü vermek istedi.

İki politika yapıcı finansal istikrar risklerine atıfta bulunarak bu tür bir politikayı benimseme riski konusunda uyarıda bulunsa da, tutanaklar, ekonominin gidişatı hakkında daha fazla bilgi edindikçe, politika yapıcıların genel olarak hem faizler hem de tahvil alımları için halka daha net ileriye dönük yönlendirme sağlamayı desteklediğini gösterdi.

Tutanaklar dünyadaki diğer merkez bankaları tarafından kullanılan bir strateji olan getiri eğrisinin kontrolü de dahil olmak üzere, alternatif destek biçimlerine çok daha az destek olduğunu ve bu konularda birçok soru işareti olduğunu gösterdi. Fed yetkilileri, ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en kötü ekonomik gerilemeye maruz kalacağını öngörüyor ve öngörülebilir gelecek için destek sağlamaktan vazgeçmek gibi bir niyetleri yok.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türkiye koyun sütü üretiminde ilk sıraya yükseldiTürkiye koyun sütü üretiminde ilk sıraya yükseldi
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) son verilerine göre...
Trump ın imzası dünyayı coşturdu!Trump'ın imzası dünyayı coşturdu!
ABD Başkanı Trump'ın siyasi çekişmeler yüzünden sekteye uğrayan ekonomik yardımları, imzaladığı kararnamelerle devam ettirmesi yatırımcıların moralini düzeltti. Avrupa...
Fransız devinden Türkiye ye yatırımFransız devinden Türkiye'ye yatırım
Dünyanın önde gelen şirketlerinden Imerys, ısıya dayanaklı tuğla imalatı yapan Türk şirketi Haznedar Refrakter Sanayii'nin yüzde 60'ını satın almak için anlaşma...
Akaryakıt satışlarında bayram rekoruAkaryakıt satışlarında bayram rekoru
Kurban Bayramı tatilinin başladığı 30 Temmuz'un hemen öncesindeki çarşamba günü 88,6 milyon litre akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı.
MAİB yılın 7 ayında 9,1 milyar dolar makine ihracatı yaptıMAİB yılın 7 ayında 9,1 milyar dolar makine ihracatı yaptı
Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın 7 ayındaki makine ihracatının 9,1 milyar dolar olduğunu duyurdu.
Bakan Selçuk: Mesleki eğitime 4.6 milyar lira aktardıkBakan Selçuk: Mesleki eğitime 4.6 milyar lira aktardık
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Mesleki Eğitim Programlarımıza son iki yılda 4.6 milyar lira kaynak aktardık” açıklamasında bulundu.