Fed'in faiz kararı sonrası Avrupa borsaları yükselişle kapandı

» »
Fed in faiz kararı sonrası Avrupa borsaları yükselişle kapandı

Avrupa borsaları, Fed'in faiz kararı sonrası günü, İngiltere hariç, yükselişle kapattı.

Avrupa borsaları, yatırımcıların enflasyon verilerine odaklanmasıyla ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz ve tahvil alımları kararlarını bu akşam açıklaması öncesinde günü İngiltere hariç yükselişle tamamladı.

Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,14 arttı ve 474,42 puana yükseldi.

Teknoloji şirketlerinin hisseleri, bugün ortalama yüzde 1,34 yükseliş gösterirken, perakende şirketlerinin hisseleri yüzde 1,91 değer kaybetti.

İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,41 artarak 26.666,08 puana, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,15 değer kazanarak 15.476, 35 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,47 yükselişle 7.170,75 puana çıktı.

Geleceğe yönelik belirsizlikler devam ediyor

İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise günü yüzde 0,66 kayıpla 7.170,75 puandan kapattı.

Euro/dolar paritesi, TSİ 20.36 itibarıyla yüzde 0,06 yükselerek 1,126 seviyesinde işlem gördü.

Analistler, yatırımcıların makro ekonomik verileri ve dünyanın önde gelen merkez bankalarının açıklamalarını yakından takip ettiğini belirterek, artan üretici ve tüketici enflasyon ile para politikalarının geleceğine yönelik belirsizliklerin devam ettiğini vurguladı.

Analistler, bugün Fed, yarın da Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası kararları öncesinde pay piyasalarında dalgalı bir seyir izlendiğini de açıkladı.

Borsada Omicron etkisi

Dünya çapında koronovirüs  salgınında Omicron varyantının yayılımına ilişkin endişelerin "bilimsel açıklamalarla" biraz azaldığını dile getiren analistler, faiz ve tahvil alımlarına ilişkin bu akşam açıklanacak Fed kararının pay piyasalarının bundan sonraki seyri açısından önemli olduğunu söyledi.

Yatırımcılar, Fed'in tahvil alım programını sonlandırmayı planlayıp planlamadığına dair değerlendirmeleri yakından takip ederken, bazı Fed yetkilileri programı haziran 2022’den önce bitirmeyi dile getirmesi de dikkati çekiyor.

Fed'in faiz oranlarında bir değişikliğe gitmesinin beklenmediğini belirten analistler, yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon ve rekor seviyedeki üretici fiyatları karşısında bankanın geçen ay açıkladığı tahvil alımlarının azaltılmasını hızlandırabileceğini söyledi.

Bu arada İngiltere’de ekim ayında yüzde 4,2 olan yıllık enflasyon; petrol ve giyim fiyatlarında keskin artışın etkisiyle kasımda yüzde 5,1'e yükseldi.


Diğer Borsa Haberleri
Borsada dört hissede açığa satış yasağıBorsada dört hissede açığa satış yasağı
Kale Seramik, Mia Teknoloji, Şeker Finansal Kiralama ve Yeşil Yapı payları 8 Eylül seans sonuna kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.
Borsa İstanbul, iki yeni endeks hesaplayacakBorsa İstanbul, iki yeni endeks hesaplayacak
Borsa İstanbul, "BIST Geri Alım Endeksi" ve "BIST Temettü 25 Ağırlık Sınırlamalı 10" adlı iki yeni endeksin 15 Ağustos itibarıyla hesaplanmaya başlanacağını bildirdi
SPK dan 14 kişiye borsada işlem yasağıSPK'dan 14 kişiye borsada işlem yasağı
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 14 kişiye 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına karar verdi.
Borsa banka hisseleriyle yükselişteBorsa banka hisseleriyle yükselişte
Sabah saatlerinde Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yüzde 3'ün üzerinde yükseliş yaşadı. Bankacılık endeksindeki artış ise yüzde 9'u aştı
Borsa güne yükselişle başladıBorsa güne yükselişle başladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,02 artışla 4.897,32 puandan başladı.
Borsada sert düşüşBorsada sert düşüş
Borsa İstanbul'da son günlerde etkili olan satış baskısı bugün de devam etti. TSİ 12.20 itibarıyla BIST 100 endeksi yüzde 4.2'lik düşüşle 4.316 puana geriledi.