ABD'li seçmen Biden'ı yeni dönem için 'çok yaşlı' buldu

ABD'de başkanlık seçimine aylar kala anketler yayımlanmaya devam ediyor. Seçmenlerin ezici çoğunluğu, 81 yaşındaki mevcut başkan Joe Biden'ın yeni dönem için yaşlı olduğunu savunuyor.

ABD'li seçmen Biden'ı yeni dönem için 'çok yaşlı' buldu

ABC News/Ipsos'un 5 Kasım'daki başkanlık seçimi öncesi yaptığı ankette, katılımcıların yüzde 86'sı, 81 yaşındaki Biden'ın ikinci dönem başkanlık yapmak için "çok yaşlı" bulduğunu söyledi.

9-10 Şubat'ta yapılan ankete göre, aynı kitlenin yüzde 59'u, Biden'la eski ABD Başkanı Donald Trump'ın da ikinci dönem başkanlık için çok yaşlı olduğunu dile getirdi.

Anket sorularını cevaplayanların yüzde 27'si ise yalnızca Biden'ı bir dört yıl daha başkanlık yapmak için "çok yaşlı" bulduğunu belirtirken, bağımsız seçmenlerde bu rakam Biden için yüzde 91'e, Trump için yüzde 71'e çıktı.

Sınırlar Trump'a emanet!
Aynı ankete göre, ABD'li seçmenlerin çoğu (yüzde 44'e - 26) Trump'ın Biden'a göre ülke sınırlarını daha iyi koruyacağına inanıyor. Ayrıca, giderek daha fazla Amerikalı, ekonomi, suçla mücadele ve enflasyon gibi konularda Biden'dan daha çok Trump'a güveniyor.