Açlık sınırı Mart'ta asgari ücrete dayandı

Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk araştırmasının Mart ayı sonuçlarına göre açlık sınırı 16 bin 792 TL'ye yükseldi. Böylelikle açlık sınırı 17 bin 2 TL'lik asgari ücrete yaklaştı.

Açlık sınırı Mart'ta asgari ücrete dayandı

Türk-İş'in araştırması Ramazan'daki indirimlere rağmen gıda fiyatlarında aylık artış serisinin devam ettiğini gösterirken, açlık ve yoksulluk sınırı da yükselişini sürdürdü.

Türk-İş'in yaptığı araştırmanın 2024 Mart ayı sonucuna göre; Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı ya da bilinen adıyla açlık sınırı 16 bin 792 TL’ye çıktı.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, diğer deyişle yoksulluk sınırı da 54 bin 700 TL’ye yükseldi.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 21 bin 831 TL’ye çıktı.

Veriler gıda enflasyonu ivmesinin korunduğuna da işaret etti.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 3,29 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış yüzde 76,71 olarak gerçekleşti.