İş Bankası Genel Müdürü Aran: Bankacılıkta tarihin en sıkıntılı dönemi

İş Bankası Genel Müdürü Aran, "Bankacılık tarihsel olarak kâr anlamında en sıkıntılı dönemi yaşıyor" şeklinde belirtirken; yıl sonunda yüzde 42 enflasyon hedefinin tutturulabilir olduğunu söyledi ve "Kurda risk görmediğimiz için yabancı para kredi verebiliyoruz" dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Aran: Bankacılıkta tarihin en sıkıntılı dönemi

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, izlenen ekonomi politikasına yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. Aran enflasyon ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Enflasyonla mücadelede başarılı olmak önemli, yıl sonunda yüzde 42 hedefi tutturulabilir" olarak belirtti ve kredi büyümesinin bu yıl tarihi düşük seviyede çıkabileceğini söyledi.

Hakan Aran konuşmasının devamında, "TL'deki sıkışıklığı yabancı para kredi ile aşabiliyoruz. Kurda risk görmediğimiz için yabancı para kredi verebiliyoruz" dedi.

Turizm ve ihracatta az kârlı dönem yaşanacak
Bankacılıkta tarihsel olarak kâr anlamında en sıkıntılı dönemin yaşandığına dikkat çeken Aran, "Bankalar sermaye yönetiminde zorluk çekmeyecektir" şeklinde kaydetti.

Aran, turizm ve ihracat ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise, "Turizm ve ihracatta daha az kârlı bir dönemi yaşayacağız, rahat değil ama yönetilebilir bir dönem olacak" dedi.