Her derde deva: Kilosu 1500 TL

» »
Her derde deva: Kilosu 1500 TL

Dünyanın en pahalı sütleri arasında yer alan ve son yıllarda insanlar tarafından rağbet gören arı sütü kansere iyi geliyor. Uzmanlar kilosu bin 500 liradan satılan arı sütünün sağlık için tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

İşçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir madde olan ve her kovanda sadece 1 gram toplanabilen arı sütü sağlığa faydaları ile dikkat çekiyor.

Türkiye’de üretimi çok az olduğu için genellikle yurt dışından ithal edilen arı sütünün en önemli faydası ise hücreleri yenileyerek ömrü uzatması.

Malatya’da arıcılık ile uğraşan Gökhan Fırat, sütün faydalarından bahsederek, “Bağışıklık sistemini düzenler, kök hücreleri uyarır. Vücut performansını ve dayanıklılığını artırır. Uzun yaşamayı sağlar Yaşlanmaya karşı etki gösterir. Doğurganlığı artırır, kansere iyi gelir. Arı sütünün en önemli özelliklerinden birisi de hücre yenilemesini sağlamasıdır” ifadelerini kullandı.

Arı sütünün canlı ömrünü uzatmasının bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyen Fırat, “Mesela bir ana arının ömrü normalde 45 gün ama kışın uçmadığı için 6 aydır. Ancak arı sütü ile beslenirse ömrü 7 yıla kadar uzuyor. Bu kanıtlanmış bir şey” dedi.

Arı sütünün toplanmasının çok zor olduğunu kaydeden Fırat, “100 kovandan 100 gram ya çıkıyor ya çıkmıyor. Çok özel çalışma isteyen bir alan. Türkiye’de üretim çok az. Genellikle yurt dışından getiriliyor. Kilosu 800 TL’den başlıyor bin 500 TL’ye kadar gidiyor. Son yıllarda büyük bir ilgi var. Faydalarını duyanlar alıp tüketiyor. Bu süt saf olarak da tüketilebilir bala da katılabilir. Her haliyle çok faydalı” diye konuştu.

KAYNAK: İHA


Diğer Güncel Haberler Haberleri
THY nin Ağustos ayı uçuş planı belli olduTHY'nin Ağustos ayı uçuş planı belli oldu
Koronavirüs nedeniyle yurt dışı seferlerini askıya alan ve 11 Haziran'dan itibaren uçuşlara yeniden başlayan Türk Hava Yolları'nın (THY) Ağustos ayı uçuş takvimi de...
Haziranda 614 firmaya dahilde işleme izin belgesi verildiHaziranda 614 firmaya dahilde işleme izin belgesi verildi
Dahilde işleme rejimi kapsamında haziranda 614 firma için izin belgesi düzenlendi.
İstanbul a hareket etti!İstanbul'a hareket etti!
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı koordinasyonunda Devlet Demir Yolları Taşımacılık Genel Müdürlüğü...
Bakanlık açıkladı! Açıktan 1072 işçi alınacakBakanlık açıkladı! Açıktan 1072 işçi alınacak
MSB'den yapılan son dakika açıklamasında 1072 kişinin işe alımının yapılacağı bildirilirken başvuruların İŞKUR'un internet sitesinden yapılacağı duyuruldu.
Konut satışlarındaki rekorlar gelecek aylarda da sürecekKonut satışlarındaki rekorlar gelecek aylarda da sürecek
Konut satışlarında tüm zamanların en yüksek haziran rakamının görüldüğünü belirten sektör temsilcileri, yılın ikinci yarısında satışlardaki ivmenin süreceği ve yeni...
TÜSİAD Başkanı ndan 15 Temmuz mesajıTÜSİAD Başkanı'ndan 15 Temmuz mesajı
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, "15 Temmuz’da demokrasimize sahip çıkmak için kahramanca mücadele veren tüm...