İki ülkeyi birbirine düşürdü!

» »
İki ülkeyi birbirine düşürdü!

Kanada, Çin’i gerekçe göstermeden kanola ithalatını yasaklaması nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) şikayet etti.

Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Jim Carr, yaptığı yazılı açıklamada, Çin’in geçen mayıs ayında Kanada’dan aldığı kanola bitkisinde bazı zararlılar bulunduğunu gerekçe göstererek başlattığı yasak uygulamasında, bugüne kadar bir gelişme sağlanamadığını bildirdi.

Sorunu çözmek için bugüne kadar yürütülen çalışmalardan sonuç alamadıklarını belirten Carr, “Hükümetimiz, kurallara dayalı uluslararası ticarette kararlıdır. Çin'in bu yılın başlarında Kanada kanolası konusunda endişelerini dile getirmesinden bu yana, endişeleri gidermek için başlatılan çalışmalarda ilerleme kaydedilemediği için Kanada, doğrudan çözümde bir sonraki adım olan DTÖ'de ikili istişareler istiyor" dedi.
Ülkesinin güçlü bir gıda denetim sistemine sahip olduğuna işaret eden Carr, DTÖ’nün duruma müdahil olmasını istedi.

Kanada’nın kanola üretiminin yüzde 40’tan fazlasını alan Çin, Kanada’ya sadece bu kalemde yıllık 2.7 milyar dolar ödüyor.  Çin’in ithalatı durdurması üzerine Kanada Hükümeti, zora giren kanola yetiştiricileri için 150 milyon dolarlık destek paketi açıklamıştı.

Kanada ile Çin arasındaki diplomatik ilişkiler, Kanada’nın geçen aralık ayında Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin sahibinin kızı ve Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou’yu tutuklaması ile gerilmişti. Bu tutuklamadan 9 gün sonra misillemede bulunan Çin, Kanadalı eski diplomat Michael Kovrig ve girişimci Michael Spavor'u casusluk şüphesiyle hapise attı.

Çin yönetimi geçen aylarda aldığı bazı kararlarla, Kanada’dan satın aldığı kanola bitkisi başta olmak üzere bazı tahıl ve domuz eti ürünlerine yasak getirmişti.

KAYNAK: AA


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Altın üretiminde cumhuriyet tarihinin rekoru kırılacakAltın üretiminde cumhuriyet tarihinin rekoru kırılacak
Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, geçen yıl altın üretiminde 38 tonla Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını belirterek, "Bu yıl, 45 ton ile bu rekorun...
Mevduat faizleri tek haneye indiMevduat faizleri tek haneye indi
Ekonomide geçen yıl, başarılı bir dengelenme süreci geride kaldı. Yüzde 12’lik enflasyon hedefi tutturulurken, politika faizinde tek haneye yaklaşıldı.
Vestel den otomobil hamlesiVestel'den otomobil hamlesi
Bursa Korteks fabrikasında Avrupa’daki otomotiv ipliği tüketiminin yüzde 15’ni karşılayan Zorlu Grubu, teknoloji şirketi Vestel ile ürün tasarımına reel olarak girdiğini...
Ocak ayı kapasite kullanım oranı açıklandıOcak ayı kapasite kullanım oranı açıklandı
TCMB, ocak ayında imalat sanayi kapasite kullanım oranını açıkladı. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO),bir önceki aya göre 1,5 puan azalarak yüzde...
Sayı 2 milyonu bulduSayı 2 milyonu buldu
Turizm sektörü, erken rezervasyonda yaşanan hareketlilikle bu yıl yeni bir rekorun sinyalini veriyor.
Depremzedelere yapılacak yardım miktarı açıklandıDepremzedelere yapılacak yardım miktarı açıklandı
Elazığ depreminde zarar görenlere yönelik destekleri açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği...