İki yakada Cim bom sevinci!

» »
İki yakada Cim bom sevinci!

Uzmanlar yapılacak projelerle Riva’da fiyatların 2017’de yüzde 50 artacağını belirtiyor. Florya’da ise fiyatların önümüzdeki yıl yüzde 10 artacağı öngörülüyor.

Galatasaray Spor Klübü, 22 Ekim’de yapılan olağanüstü genel kurulunda uzun yıllardır konuşulan Riva ve Florya’daki arazilerinin geliştirilmesine yönelik projelerle ilgili Dursun Özbek yönetimine yetki verdi. Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre Galatasaray, Emlak Konut GYO ile birlikte proje geliştirmek amacıyla bir protokol imzalandığnı haziran ayında duyurmuştu.

Emlak Konut’un bu bölgelerde hayata geçireceği projeler, bölgedeki yatırımcıları şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Biz de sizler için Riva ve Florya bölgelerinde yer alan arsaların güncel değerlerini, hayata geçecek projelerle birlikte önümüzdeki dönemde fiyatların hangi mertebelerde olacağını uzmanlarla görüştük.

Riva’da üst ölçekli yatırımların etkisiyle arsa değerleri metrekare bazında 450 dolara kadar çıkmış durumda. Uzmanlar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün etkisiyle ve Emlak Konut’un bölgede hayata geçireceği projelerle metrekare fiyatlarının 2017’in ilk yarısında yüzde 40 ile 50 arasında artacağını öngörüyor. Galatasaray’ın Riva arazisine komşu olan bölgelerde genellikle villa tipi projeler yer alırken, villaların fiyatları 1 milyon dolar civarında seyrediyor.

Galatasaray’ın bir diğer arazisi ise Florya’da yer alıyor. Şu an bölgenin iskân durumundan ötürü yüksek katlı büyük çaplı projeler yapılmıyor. Bölgede 1 emsal değerine sahip arsaların birim satış bedelleri ise 3.500- 4.000 dolar seviyelerinde seyrederken, bölgede daireler genellikle dolarla satılıyor. Dairelerin metrekare fiyatları ise 10 bin dolar civarında. Uzmanlar, bölgede yükselen markalı konutlarla ve tamamlanacak metrodemiryolu çalışmalarıyla fiyatların önümüzdeki yıl dolar bazında yüzde 10 civarı artacağını öngörüyor.

FLORYA’DA 0.50 EMSALLİ ARSALAR 5 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Galatasaray arazisinin yer aldığı Florya, daha çok düşük katlı konut fonksiyonuyla gelişmiş bir bölge olup genellikle 0.50-1.00 emsal değeri arasındaki yapılaşma şartlarına sahip ‘konut alanı’ lejandlı arsalar yer alıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin verilerine göre bölgede 0.50 emsal değerine sahip arsaların metrekare fiyatlarının 2011 yılında 3-4 bin TL aralığında işlem gördüğü, bugün ise aynı tipteki arsaların 5-7 bin TL aralığında satılabildiği görülüyor.

Florya’yı da kapsayan Bakırköy ilçesinde nitelikli arsaların bulunduğu bölgeler Havaalanı çevresi, Bakırköy sahil ve Bakırköy Veliefendi çevresi olarak gruplandırılıyor. Bakırköy sahil kesimine yakın, 1 emsalli arsalar için metrekare fiyatları 6 bin dolar civarında seyrediyor. Yeşilyurt sahile yakın bölgelerde (emsal 0.50) arsa birim değerlerinin metrekaresinin 5- 6 bin dolar seviyelerinde olduğu görülüyor.

Zeytinburnu’nda sahil aksında ise 2.5 emsalli arsaların metrekare fiyatlarının 2016 yılında 5-6 bin dolar seviyesine geldiği gözlemleniyor. Bu bölgelerde yer alan markalı konutlarda yaşamın 2018 yılından itibaren başlaması planlanıyor. Devletin bu bölgelerde yapımına başladığı metro-tünel-otoyol çalışmaları da faaliyete geçtiğinde bölgedeki fiyatların daha yukarıya çıkması bekleniyor.
Diğer Emlak Haberleri
TOKİ den konut rekoru: Bir milyon adete yaklaştıTOKİ'den konut rekoru: Bir milyon adete yaklaştı
TOKİ tarafından 17 yıl içinde üretilen konut sayısı 1 milyon adete doğru hızla koşuyor. Toplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) alınan verilere göre 2003'den bugüne kadar 81...
Konut kredilerinin yarıdan fazlası 4 ildeKonut kredilerinin yarıdan fazlası 4 ilde
Bankalarca kullandırılan konut kredileri 9 ayda yaklaşık 80 milyar lira artarak 280 milyar liraya yaklaşırken, kredilerin yüzde 52,5'i İstanbul, Ankara, İzmir ve...
Ayda 390 TL taksitle ev…Ayda 390 TL taksitle ev…
TOKİ ev başvurusu nasıl yapılır? TOKİ'den dar gelirli vatandaşlara yeni ev müjdesi. 11 şehirde çekilişsiz kurasız 559 yeni konut satışa çıkacak. En düşük taksit tutarı...
TOKİ den ev sahibi olmak isteyenler müjde!TOKİ'den ev sahibi olmak isteyenler müjde!
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bazı şehirlerde uygun fiyattan konut satışına devam ediyor. Türkiye genelinde 9 ilde toplam 400 konut dar ve orta gelirli...
Kira yardımı 4 yıla çıktıKira yardımı 4 yıla çıktı
Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapısını yenileyenlere uygulanan kira yardımının süresi 4 yıla uzatıldı.
Simgelerin Köprüsü yükseliyor!Simgelerin Köprüsü yükseliyor!
İki ayak aralığı Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılıyla anlamlandırılarak 2023 metre olacak 1915 Çanakkale Köprüsü için Avrupa ve Anadolu yakalarında deniz...