İkinci el cep telefonu ve tablet satışı için düzenleme

» »
İkinci el cep telefonu ve tablet satışı için düzenleme

Ticaret Bakanlığı ikinci el cep telefonu ve tablet satışı için düzenleme yaptığını duyurdu. Buna göre, ikinci el cep telefonu ve tabletler sertifikalı ve garantili olarak yeniden satılacak. Kullanılmış cep telefonu ve tabletler bakanlığın yetki verdiği merkezlerde yenilenecek. En az 12 ay garanti süresiyle yeniden satılacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ikinci el cep telefonu ve tablet satışıyla ilgili düzenlemeyi yazılı açıklamayla duyurdu.

Bakan Pekcan, ikinci el piyasada sıklıkla alışverişe konu olan cep telefonu ve tabletlerin belirli bir standartta yenileneceğini söyledi.

''YENİLEME YETKİ BELGESİ''

Pekcan, bakanlık olarak "yenileme yetki belgesi" verilecek merkezlerin bu çalışmayı yürüteceğini vurguladı. Yetkili merkezde yenilenen cep telefonu ve tabletler, ambalaj, etiket ve reklamlarında "yenilenmiş ürün" ibaresine yer verilerek satılacak. Ve bu ürünlere en az 12 ay garanti verilecek.

Bakan Pekcan, düzenlemeyle, kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin ekonomiye kazandırılacağını belirtti.


Diğer Ekonomi Haberleri
Türkiye nin sanayi ihracatı 2020 yi zirvede tamamladıTürkiye'nin sanayi ihracatı 2020'yi zirvede tamamladı
Türk sanayi sektörü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının olumsuz etkilerinden sıyrılarak geçen ay gerçekleştirdiği 13 milyar 308 milyon 486 bin dolarlık ihracatla...
ABD de işsizlik maaşı başvuruları arttıABD'de işsizlik maaşı başvuruları arttı
ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 12 Aralık ile biten haftada beklenmedik şekilde artarak 885 bin seviyesine yükseldi.
Tereyağı ve inek peyniri üretiminde rekorTereyağı ve inek peyniri üretiminde rekor
Türkiye'de bu yılın ocak-eylül döneminde yapılan 60 bin ton tereyağı üretimiyle son 10 yılın en yüksek üç çeyreklik verisine ulaşıldı.
Efsane Cuma rekoruEfsane Cuma rekoru
‘Efsane Cuma’ günlerinde Türkiye’de online alışveriş rekoru kırıldığı açıklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir seferberlik başlatıyoruzCumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir seferberlik başlatıyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kars ve Karaman 7. Olağan İl Kongrelerine Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantı ile katıldı. Önemli açıklamalarda bulunan...
100 bin TL ye kadar cezası var100 bin TL'ye kadar cezası var
Gıda, tarım ve orman alanında bazı düzenlemeler yapılması hakkında kanun Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.