IMF Başkanı: 1 trilyon dolarlık kaynak yetmeyebilir

» »
IMF Başkanı: 1 trilyon dolarlık kaynak yetmeyebilir

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, salgının neden olduğu küresel krize karşı destek programları için mevcut 1 trilyon dolarlık kaynağın yeterli olmayabileceğini ancak henüz o noktada olmadıklarını söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, corona virüsü salgınının neden olduğu küresel ekonomik krize karşı 1 trilyon dolarlık toplam kaynaklarının yetmeyebileceği ancak henüz o noktada olmadıklarını söyledi.

Reuters yayınında konuşan Georgieva, ekonomik toparlanmanın virüse tıbbi bir çözüm bulunmadığı ve salgının devam ettiği koşullarda başlamak zorunda olduğunu belirtti ve üye ülkelerin gerekli olması durumunda IMF’ye desteği artırmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Georgieva, kredi kapasitelerinin dörtte üçünün kullanıma hazır olduğunu belirtti.

72 ÜLKEYE KREDİ VE HİBE
IMF, önceki gün yayımladığı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda küresel ekonomide 2020 için küçülme beklentisini yüzde 3’ten yüzde 4,9’a çekmişti. Kurum, salgının başta beklenenden daha derin bir krize neden olduğunu, birçok belirsizlik olduğunu vurgulamıştı.


Sadece 7 haftada 72 üye ülkeye kredi ve hibe sağladıklarını, 100 milyar dolarlık acil finansman dağıtmakta olduklarını belirten Georgieva, salgın döneminde en iyisi için dua ettiklerini ancak en kötü duruma karşı hazırlık yaptıklarını dile getirdi.
IMF son olarak Mısır’a 12 ay vadeli 5,2 milyar dolarlık kredi verilmesini onaylamıştı.

2018 yılında Arjantin ile imzalanan 57 milyar dolarlık kurtarma paketini yenilemek için müzakereye açık olduklarını belirten IMF Başkanı, özel kreditörlerle yaptığı borçların yeniden yapılandırılması müzakereleri konusunda da Arjantin’e teknik destek sağladıklarını belirtti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Türkiye nin en yüksek köprüsü açılıyor! 5 saatlik yol 2 saate inecekTürkiye'nin en yüksek köprüsü açılıyor! 5 saatlik yol 2 saate inecek
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan Botan Çayı Beğendik Köprüsü’nün hizmete açılacağını...
Çiftlik Bank davası: Tutuklanmama güvencesi istediÇiftlik Bank davası: Tutuklanmama güvencesi istedi
Kurucusu Mehmet Aydın'ın da aralarında bulunduğu 4'ü firari 20 sanıklı Çiftlik Bank davasına devam edildi. ABD'de yaşayan 4 firari sanıktan biri olan Cengiz Samur'un...
Yerli otomobil fabrikasının temeli atılıyorYerli otomobil fabrikasının temeli atılıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 18 Temmuz Cumartesi günü Bursa'ya gelerek TOGG yerli otomobil fabrikasının temel atma törenine katılacağı öğrenildi.
AB nin nüfusu 447,7 milyon olduAB'nin nüfusu 447,7 milyon oldu
Avrupa Birliği'ne (AB) üye 27 ülkenin toplam nüfusu 2020 yılı itibarıyla 447,7 milyon oldu.
Yeniden değerleme oranı belli olduYeniden değerleme oranı belli oldu
2020 yılı ikinci geçici vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranı % 2,10 olarak tespit edildi.
İşsizlik rakamları açıklandı!İşsizlik rakamları açıklandı!
İşsizlik oranı 2020 nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puanlık azalış yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşti.