İpotek kaldırmayan bankayı mahkum ettirdi

» »
İpotek kaldırmayan bankayı mahkum ettirdi

Almış olduğu konut kredisini ödedikten sonra evin üzerindeki ipoteğin kaldırılmasını isteyen vatandaşa bankadan 19 lira ücret talebi geldi. Bunun üzerine mahkemeye başvuran tüketici bankayı 11 bin lira ödemeye mahkum etti.

Bir tüketici aldığı konut kredisini kapattıktan sonra evin üzerine konan ipoteğin kaldırılmasını istedi.
Banka, ipoteği kaldırmama konusunda direndi.

Hatta 19 lira talep etti. Bunun üzerine dava açan tüketici bankayı 11 bin lira ödemeye mahkum etti İpoteğin kaldırılması için bankadan ipotek fekki yazisi alınması gerekiyor.

Mahkeme bankayı dinlemedi Banka adına yapılan savunmada, "İhtarname 3 Haziran'da geldi. 26 Ekim'de ipotek kaldırma yazısını tapuya gönderdik. Tapu müdürlüğü 2 Kasım'da ipoteği kaldırdı.

Dava düşmeli" denildi. Mahkeme bunu kabul etmedi. Bankayı, 3187 liralık tapu harcını, 52 liralık yargılama giderini, 6975 liralık vekâlet ücretini ve 225 liralık icra ücretini ödemeye mahkum etti. 19 liralık istek bankaya binlerce liraya mal oldu.

Siz de itiraz edin!

Bankalar ipotek kaldırma yazısı için ücret talep ediyordu. Bu ücret ortalama olarak 250 civarlarında tahsil ediliyordu.

Ancak 2013'te yapılan yasal düzenlemelerle bu ücretin tahsil edilmesi haksız bulundu. Buna göre; ipoteğin kaldırılması için bankalar, herhangi bir ücret talep edemiyor.

Banka tarafından istenilse de tüketicinin bu duruma itiraz hakkı var. İtirazlar tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemelerine yapılabiliyor.

Krediyi 6 yılda ödedi

Bankaların önemli gelir kalemleri arasında, çeşitli gerçeklerle aldıkları ücret ve komisyonlar yer alıyor. Bu ücretlerden biri de ipotek fek (kaldırma) ücreti. Ancak bilinçli tüketiciler başvurduğunda bu ücretler genellikle mahkemeden dönüyor.

Sibel Özçarıklı adlı bir vatandaş 6 yıl önce özel bir bankadan 140 bin liralık konut kredisi kullandı. Özçakıcı taksit ödemlerini 8 Mart 2014'te tamamladı.

İpotek bedeli istendi

Banka, kredi ile birlikte evin üzerine ipotek de koymuştu. Özçakıcı, kredi ödemesinin tamamlandığını hatırlatarak, şube görevlilerinden ipoteğin kaldırılmasını istedi.

Bu talep, sözlü olarak bir kaç kez tekrarlandı. Ancak ipotek kaldırılmadı.
Özçakıcı bu kez, banka ipoteğinin kaldırılmasını noter yolu ile gönderdiği ihtarname ile istedi. 3 Haziran 2015 tarihli ihtarname ilgili şubeye ulaştı.

19 lira ödeyeceksiniz

Özçakıcı, bankadan ipoteğin kaldırıldığı yanıtını beklerken, eline dikkat çekici bir yazı ulaştı. Bankadan gelen 12 Haziran tarihli yazıda, Özçakıcı'nın 19.20 TL daha yatırması halinde ipoteğin kaldırılacağı bildirildi. Özçakıcı, 5 gün sonra dava açtı. Davaya, İstanbul 10. Tüketici Mahkemesi baktı. Özçakıcı davada, kredi ödemesini yaptığı halde bankanın ipoteği kaldırmadığını kaydetti.


Diğer Emlak Haberleri
Düşük rayiç mahkemeden döndü: Hem evi hem parayı kaybettilerDüşük rayiç mahkemeden döndü: Hem evi hem parayı kaybettiler
İstanbul'da, Gökalp kardeşler 900 bin liraya satın aldıkları evin bedelini tapuda 360 bin TL gösterip ödemeyi elden yaptı. Evi satın aldıkları kişinin bankalara borcu...
TOKİ den konut rekoru: Bir milyon adete yaklaştıTOKİ'den konut rekoru: Bir milyon adete yaklaştı
TOKİ tarafından 17 yıl içinde üretilen konut sayısı 1 milyon adete doğru hızla koşuyor. Toplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) alınan verilere göre 2003'den bugüne kadar 81...
Konut kredilerinin yarıdan fazlası 4 ildeKonut kredilerinin yarıdan fazlası 4 ilde
Bankalarca kullandırılan konut kredileri 9 ayda yaklaşık 80 milyar lira artarak 280 milyar liraya yaklaşırken, kredilerin yüzde 52,5'i İstanbul, Ankara, İzmir ve...
Ayda 390 TL taksitle ev…Ayda 390 TL taksitle ev…
TOKİ ev başvurusu nasıl yapılır? TOKİ'den dar gelirli vatandaşlara yeni ev müjdesi. 11 şehirde çekilişsiz kurasız 559 yeni konut satışa çıkacak. En düşük taksit tutarı...
TOKİ den ev sahibi olmak isteyenler müjde!TOKİ'den ev sahibi olmak isteyenler müjde!
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bazı şehirlerde uygun fiyattan konut satışına devam ediyor. Türkiye genelinde 9 ilde toplam 400 konut dar ve orta gelirli...
Kira yardımı 4 yıla çıktıKira yardımı 4 yıla çıktı
Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapısını yenileyenlere uygulanan kira yardımının süresi 4 yıla uzatıldı.