Ispanak zehirlenme vakaları üzerine zararına bile satılmıyor

» »
Ispanak zehirlenme vakaları üzerine zararına bile satılmıyor

İstanbul'daki zehirlenme vakaları üzerine zararına bile satılmayan ıspanak pazarda tezgahta kaldı. Günde ortalama 200-300 kilogram olan ıspanak satışları, 1-2 liralık fiyata rağmen 5-10 kilograma kadar düştü.

İstanbul genelindeki meyve ve sebze pazarlarında kasa kasa ıspanak esnafın elinde kaldı.

Yetkililerin yabani otların karışması nedeniyle zehirlenme olaylarının yaşandığını açıkladığı ıspanağa temkinli yaklaşan tüketici, alternatif sebzeleri tercih etti.

Geçen hafta pazarda 5 liraya satılan ıspanak, pazartesinden beri tezgahta 1 ila 2 lira arasında satışa sunulmasına rağmen alıcı bulamadı. Günde ortalama 200-300 kilogram olan ıspanak satışları, 5-10 kilograma kadar düştü.

Esenler Kemer Mahallesindeki pazar esnafı Emrullah Dekak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ispanak geçen hafta 5 liraydı. Şimdi 2 liraya satıyoruz, ama satılmıyor. Akşam 1 liraya satıyoruz yine satılmıyor" dedi.

Esnafın ürünleri seçerek tek tek suyla temizlediğini ve kontrol ederek tezgaha koyduğunu belirten Dekak, "Ben 10 senedir ıspanak satıyorum, daha bir Allah'ın kulu şikayete gelmedi" ifadesini kullandı.

"AL GÖTÜR KASA 1 LİRA DİYORLAR"

"Sebze halinde de ıspanak alan yok. 'Al götür, kasa 1 lira' diyorlar ama alan esnaf yok, satılmıyor çünkü." diyen Dekak, pazarlardaki ıspanağın çoğunlukla pazartesinden kalma olduğunu söyledi.

Dekak, "Bu olaydan sonra kimse ıspanak görmek istemiyor. Ispanağı gören tiksiniyor. Ispanağı gören pırasayı da almıyor. Diğer yeşilliklerin satışını da etkiliyor. Müşteri bir şey alacağı zaman tek tek inceliyor, 'acaba içinde bir şey var mı?' diye. Yeşilliklere karşı ön yargı oluştu. Çürüyen ıspanaklar çöpe gitti, çöpçüye bile eziyet oldu" diye konuştu.


Pazar esnafı Mervan Oruç, ıspanağın içine karışmış farklı otların kişileri zehirlediğini savunarak şöyle konuştu:

"Akşam evde ıspanak yedim, gayet de güzeldi. Elimde şu an 80 kilogram var. Kilogramını 2 lira. Önceden halde 2 liraydı, biz 2 liraya alıyorduk. Zararına satıyorum, satamazsam çöpe gidecek. Bir daha da almam, dün halden 'Belki satılır' diyerek 150 kilogramı aldım ama keşke almasaydım. Pazarda 300-350 kilogram satıyordum, böyle olunca 'Satışlar düşer' dedim ama bu kadarını hesap edemedim."

"İNSANLAR SÜT İÇİP DE ZEHİRLENEBİLİYOR"

Dün daimi müşterilerine 7-8 kilogram ıspanak sattığını söyleyen esnaf Zeki Yakışan, ancak geri kalanların kasalarda kaldığını dile getirerek şunları kaydetti:

"Şu zamana kadar kim pazardan bir şey almış zehirlenmiş? İnsanlar süt içip de zehirlenebiliyor, ama her gün süt kadar satılan bir şey yok. 40 senedir ıspanaktan zehirlenen olmamış, bugün mü olmuş? Sütten zehirlenen olmuş, ıspanaktan zehirlenen olmamış. Adam et yiyor zehirleniyor bu kadar gündem olmuyor. Biz iyi kötü bu ıspanağı satmayız, ama o ıspanağı eken adamlar ne yapacak? Kış boyunca ondan ekmek yiyorlar."

Esnaf Faik Yılmazcan da dün 50 kilogram ıspanak sattığını, alanların bir kısmının haberleri izlemediğini düşündüğünü, bir kısmının da zehirlenme vakalarını önemsemediğini ifade etti.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Tam 1.7 trilyon dolarTam 1.7 trilyon dolar
Suudi Arabistan, petrol şirketi Aramco'nun değerini 1.7 trilyon dolar olarak belirledi. Aramco'dan yapılan açıklamada, halka arzda, şirketin yüzde 1.5 payının ya da...
9 metrekare dükkana 12 milyon lira bedel biçildi9 metrekare dükkana 12 milyon lira bedel biçildi
Ünü Türkiye sınırlarını aşan İstanbul'daki tarihi Kapalıçarşı'da kullanım alanı 9,20 metrekare olan dükkan, 12 milyon TL bedel üzerinden, açık artırma ile satışa...
Artık internetten yapılabilecekArtık internetten yapılabilecek
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye'de taşınmaz edinmek isteyen yabancıların başvuru sürecinden itibaren doğru yönlendirilmesi amacıyla istatistiki veriler...
Norveçli Equinor un Trakya da petrol aramaya devam ediyorNorveçli Equinor'un Trakya'da petrol aramaya devam ediyor
Norveçli enerji şirketi Equinor'un Türkiye Ülke Başkanı Paul Piche, son üç yıldır Trakya'da doğalgaz ve petrol keşif ve değerlendirme programına yönelik yatırımlar...
Dünyada devi için kritik saatlerDünyada devi için kritik saatler
ABD Başkanı Trump’ın, ABD’li şirketlere Çinli Huawei ile iş yapabilmesi için verdiği geçici izin yarın doluyor. ABD’nin Huawei’ye 90 günlük ek bir süre daha vermesi...
4 yıl sonra ilk kez faizi indirdiler4 yıl sonra ilk kez faizi indirdiler
Son 30 yılın en düşük büyümesini kaydeden Çin'de merkez bankası ekonomiyi desteklemek amacıyla 2015'ten bu yana ilk kez faiz indirdi. Günlük ters repo faiz oranını yüzde...