Konya'nın savunma sanayisi ihracatı yüzde 144 arttı

» »
Konya nın savunma sanayisi ihracatı yüzde 144 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, Konya'nın 2020'nin 11 ayında, savunma sanayisi alanındaki ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 144'lük artışla 120 milyon doların üzerine çıktığını söyledi.

Konya Ticaret Odası Başkanlığı görevini de sürdüren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, AA muhabirine, Konya'nın, ihracatını, son yıllarda Türkiye ortalamasının üzerinde artırdığını aktardı.

Konya'nın 700 milyon dolar ihracatını son 10 yılda 2 milyar doların üzerine çıkardığını belirten Öztürk, "Bu yılın 11 ayında Konya ihracatını yüzde 6 artırdı. Yıl sonunda da tüm zor şartlara rağmen ihracatını artırabilen il olacak. 2 milyar 200 milyon dolar ihracata ulaşmış olacağız." diye konuştu.

Öztürk, ihracatta öne çıkan sektörlerden birinin de savunma sanayisi olduğuna işaret ederek, Konya'nın son yıllardaki performansıyla bu sektörde en fazla ihracat yapan 4 ilden biri haline geldiğini vurguladı.

Savunma sanayisinde ihracat 51 milyon dolardan 120 milyon doların üzerine çıktı
Kentin sanayi altyapısına ve fabrikalarının kapasitesine dikkati çeken Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen yıl ile 2020'nin 11 ayını karşılaştırdığımızda; savunma sanayisi ihracatı 51 milyon dolardan 120 milyon dolar seviyelerine geldi. Bu da ilk 11 ay itibarıyla yüzde 144'lük ihracat artışına tekabül ediyor. Aralık ayını da benzer bir performansla kapatacağımızı düşünüyoruz. Konya artık Türkiye'nin savunma sanayisi ihracatında en önemli şehirlerden biri haline gelmiş olacaktır. Geleceğe bakıldığında savunma sanayisi ihracatı daha çok yer tutacak. Şu anda sanayicimiz savunma sanayisine yatırım yapmaya başladı. Bu yatırımların en önemlisi Konya ASELSAN olacak. Bu yatırımın tamamlanmasıyla ihracata direkt katkısı olacaktır. Konya ASELSAN'ın tedarikçilerinin yavaş yavaş oluşmaya başlayacağını düşünüyoruz."

Konya otomotiv yedek parça ihracatıyla da dikkati çekiyor
Konya'da ihracat denildiğinde ilk olarak gıda ve tarım ürünlerinin akla geldiğine değinen Öztürk, şunları kaydetti:

"Otomotiv yedek parçası, son 10 yılda Konya'nın en fazla ihracat yaptığı 1. veya 2. kalem olmuştur. Makine ile otomotiv yedek parçası ihracatı birbirine çok yakın seyrediyor. 2020'nin 11 aylık döneminde geçen yıla göre çok daha fazla ihracat gerçekleşti. Otomotiv yedek parça ihracatında geçen yıla göre yüzde 22'lik artış var. Bunun da devamı gelecek. Sanayicilerimiz, sertifikasyon çalışmaları, yeni yatırım ve tesislerle yedek parça ihracatında başarısını sürdürecektir. Gelecek 10 yılda da Konya, ihracatta başarılı performasını devam ettirecektir. Konya'nın, ülke ekonomisini yukarı doğru çeken şehirlerin en başında yer alacağını düşünüyorum."


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı!Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 17'de sabit bıraktı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre gerekli durumlarda ilave parasal sıkılaştırma...
81 ilde fahiş fiyat denetimi! 375 firmaya ceza yağdı81 ilde fahiş fiyat denetimi! 375 firmaya ceza yağdı
Ticaret Bakanlığı, son dönemde vatandaşların fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikayet başvuruları üzerine başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha...
Türkiye den yenilebilir enerjiye dev yatırım!Türkiye'den yenilebilir enerjiye dev yatırım!
Türkiye'de geçen yıl yaklaşık 4 bin 800 megavat yenilenebilir enerji kapasitesi devreye alınırken, bu alana yapılan yatırım miktarı yaklaşık 7 milyar doları buldu.
Savunma sanayii projesine dev destekSavunma sanayii projesine dev destek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "812 savunma sanayii projesine 5 milyar TL'ye yakın destek verdik. 346 projeye teşvik belgesi düzenledik "açıklamasında...
Restoran ve kafelerden 5 li teklif!Restoran ve kafelerden 5'li teklif!
Geçen yıl mart ayında başlayan koronavirüs salgınının etkileri hala devam ediyor. Yeme-içme sektörü de yaşanan bu durumun ardından açılmak için çağrıda bulundu.
Peugeot Türkiye, bu yıl yüzde 8 pazar payı hedefliyorPeugeot Türkiye, bu yıl yüzde 8 pazar payı hedefliyor
Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, bu yıl Türkiye toplam otomotiv pazarını 700 bin adet olarak ön gördüklerini belirterek, "Biz yüzde 8 pazar payı hedefliyoruz...