Risk primi düştükçe Türk varlıklarına güven artıyor

» »
Risk primi düştükçe Türk varlıklarına güven artıyor

Türkiye ekonomisinde "yeni dönem" çerçevesinde adımlar atılmaya devam ederken, ülke risk primi göstergesi CDS'lerdeki düşüş, Türk varlıklarına olan güveni artırıyor.

Ekonomi yönetimindeki değişim ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı reform süreciyle paralel olarak son dönemde ülke risk primi göstergesi CDS (Credit Default Swaps)  tarafında da önemli bir iyileşme yaşanıyor.

Ekim ayını 548 baz puandan kapayan Türkiye'nin 5 yıllık CDS primi, bu tarihten itibaren düşüş eğilimine girerken, bugün 354 baz puan seviyesinde seyrediyor.

Türk lirası varlıklara ilginin devamı açısından önem taşıyan CDS göstergesindeki düşüşün, 30 Ekim'den bu yana 194 baz puanı bulduğu dikkati çekiyor.

"Türk bankalarının daha uygun koşullarda dış finansmana erişmesine izin verecek"
Merkezi Washington'da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Gelişen Piyasalar Avrupa Araştırma Birimi Başkanı Uğraş Ülkü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yakın zamanda para politikasında sadeleştirme ve Ortodoks politikalara dönülmesi, yatırımcıların Türk varlıklarına karşı güveninin iyileşmesine yardımcı oldu. Sonuç olarak, Türkiye'nin risk primi ekim sonundan beri önemli ölçüde düştü." ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki aylarda sıkı ve Ortodoks para politika duruşunun sürdürülmesinin, Türkiye'nin piyasa güvenini daha güçlü bir şekilde yeniden tesis etmesine yardımcı olacağını vurgulayan Ülkü, yeni Ortodoks politika çerçevesinin Türkiye'nin dengesizliklerini azaltması ve nihayetinde piyasa güvenini yeniden tesis etme başarısına bağlı olarak Türkiye'nin risk priminin daha da düşebileceğini söyledi.

Ülkü, bu durumun öncelikli olarak Türk bankalarının orta vadede sağlam ve daha az volatil bir büyümeyi finanse etmek için daha uygun koşullarda dış finansmana erişmesine izin vereceğini kaydetti. 


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Fahiş fiyat artışı karşısında tüketici ne yapmalı?Fahiş fiyat artışı karşısında tüketici ne yapmalı?
Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, Türkiye’nin gündeminde olan fahiş fiyatlarına karşı tüketicinin ne yapması gerektiği konusunda...
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren yıllık izin kararı!Milyonlarca çalışanı ilgilendiren yıllık izin kararı!
Yıllık izin hakkı kazanmanın tek yolu aynı işyerinde 1 yıldan fazla çalışmak. Fakat yeni işe başlayan çalışanlar özellikle yıllık izin haklarının yaz aylarına kadar...
Petrol kaç dolar oldu?Petrol kaç dolar oldu?
Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 56,02 dolardan işlem görüyor.
Fahiş fiyat denetimi yapıldı! 120 firmaya cezaFahiş fiyat denetimi yapıldı! 120 firmaya ceza
Fahiş fiyat artışlarına ilişkin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bakanlığımızca son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 ürün denetlendi." denildi. Son...
Merkez den 1 milyar dolarlık swap alım ihalesiMerkez'den 1 milyar dolarlık swap alım ihalesi
Merkez Bankası, 1 ay vadeli döviz karşılığı TL swap alım ihalesi açtı.
Araç kiralamada  depozito  dolandırıcılığıAraç kiralamada 'depozito' dolandırıcılığı
Antalya'dan iş ve arkadaş ziyareti için gittiği İstanbul'da günlüğü 200 liraya araç kiralayan nakliyeci Engin Değerlier, sözleşme imzalayarak ödediği 2 bin lira...