Soğanın fiyatı düşmeye devam ediyor

» »
Soğanın fiyatı düşmeye devam ediyor

İlk hasatta 18-20 lirayı bulan fiyatıyla toplumun her kesiminin gündemi olan soğanda fiyatlar tarlada 6 liraya kadar geriledi.

Verimli arazilerin bulunduğu Adana'da bu sene 23 bin dönüm alanda ekilen soğanda 31 Mart'tan bu yana hasat devam ediyor. Soğandan ortalama 105 bin ton rekolte beklenirken, verim bolluğu da yaşanıyor. İlk hasatta tarlada kilogram fiyatı 17-18 lira olan soğan, şu anda 6 liraya, 2'nci kalite soğan ise 4 liraya kadar geriledi.

Soğana gösterilen talep nedeniyle son günlerde tarlada kilogram başına fiyatlarda 1-2 liralık artış yaşanarak 6 liralık fiyatın, 7-8 liraya yükselebileceği kaydedildi. Sektör temsilcileri, kışlık soğanın da hasat edilmeye başlamasıyla fiyatların sabitleneceğini söyledi.

FİYATLAR ÇİFTÇİ VE TÜCCARI MEMNUN EDİYOR

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Soğan fiyatları 1 ay boyunca yüksek seyretti. Soğan daha sonra bollaşınca fiyatlar 4-5 liraya kadar düştü. Bugün de Adana’da soğanın tarladaki fiyatı 6-7 lira arasında. Talep olduğu için fiyatlar yukarı doğru çıkmaya başladı. Soğan hasadının bölgemizde yüzde 60’ı tamamlandı, yüzde 40’ı ise sürüyor. Soğan fiyatları bölgeden bölgeye değişiyor. Ancak şu anda fiyatlardan hem çiftçi hem de tüccar memnun” diye konuştu.

“HERKES GÖNÜL RAHATLIĞIYLA SOĞAN TÜKETECEK”

Kışlık soğanın piyasaya girmesiyle artık soğanın gündemden çıkacağını aktaran Doğan “Diğer bölgelerde de soğan ekimi geçen yıla göre daha fazla olduğu için soğanda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Soğan fiyatları artık market ve pazarda haftaya 10 liradan satılmaya başlanacak ve uzun bir süre böyle sabit kalacak. Artık herkes gönül rahatlığıyla soğan tüketecek” ifadelerini kullandı.

“18-20 LİRALAR BİR DAHA GÖRÜLMEYECEK”

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan ise tarladaki fiyat artışının hale 2-3 gün sonra yansıyacağını, şu anda halde soğanın kilogramının 5-6 liradan satıldığını belirtti. Doğan, “2 hafta sonra soğan gündemden düşecek. Soğan diye bir problemimiz Allah'ın izniyle olmaz yani bundan sonra. Sistem oturacak. Fiyat hangi düzeyde olursa olsun bir daha 18-20 görmeyeceğiz daha. Artık normal şartlarda 6-7 arası gider gelir fiyatlar. Kışlık soğanlar da piyasaya girince fiyatlar biraz daha gerileyecektir” şeklinde konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Vatandaş en çok gıdaya harcıyorVatandaş en çok gıdaya harcıyor
Türkiye'de vatandaşlar en fazla gıda için harcama yapıyor. Aile bütçesinin ortalama 5'te biri gıdaya gidiyor. Gelir düzeyi düştükçe gıdanın hane bütçesinden aldığı pay...
Maaşları artıracak teklif Meclis e geliyorMaaşları artıracak teklif Meclis'e geliyor
Asgari ücret ile emekli ve memur maaşlarının artışına ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM'nin gündemine gelecek.
22 internet sitesine kapatma kararı22 internet sitesine kapatma kararı
Sermaye Piyasası Kurulu, 22 internet sitesi hakkında hukuki işlem yapılmasına karar verdi.
Bakan Şimşek banka genel müdürleriyle görüşecekBakan Şimşek banka genel müdürleriyle görüşecek
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek perşembe günü banka genel müdürleriyle bir araya gelecek. Toplantıda Şimşek'in yeni ekonomi politikalarına ilişkin detayları...
Benzin ve motorine dev zam: Pompa fiyatlarına yansıdıBenzin ve motorine dev zam: Pompa fiyatlarına yansıdı
Benzine 2 lira 70 kuruş, motorine 1 lira 37 kuruş zam geldi. Söz konusu zam pompa fiyatlarına yansıdı.
Hafize Gaye Erkan, TCMB nin ilk kadın başkanı olduHafize Gaye Erkan, TCMB'nin ilk kadın başkanı oldu
Dr. Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) atanan ilk kadın başkan oldu.