Süleyman Soylu: Pasaport harçlarında ücret farkı alınmayacak

» »
Süleyman Soylu: Pasaport harçlarında ücret farkı alınmayacak

Pasaport harçlarına zam geleceğini duyanlar 2022'nin son günlerinde Nüfus İl Müdürlüğü'nde yoğunluk oluşturması üzerine Süleyman Soylu, ücret farkı alınmaması için talimat verdiğini açıkladı.

2023 yılına girilmesinin ardından zamlar arka arkaya geldi.

Yaşanan zamlardan etkilenen bir alanda pasaport defter ve harç ücretleri oldu.

Yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların pasaport defter ve harç ücretleri için yeni yılda geçen yıla göre yüzde 123 fark ödemesine karar verildi.

VATANDAŞLAR HARÇLARINI 2022'NİN SONUNDA YATIRDI

Bunun yanı sıra birçok vatandaş zamlı fiyattan etkilenmemek için yeni yıldan önce pasaport harçlarını yatırdı.

Pasaport harçlarına zam geleceğini duyanlar Nüfus İl Müdürlüğü'nde yoğunluk oluştururken birçok kişi randevu alamadı.

İŞLEMLERDE 2023 FARKI İSTENDİ

2022 yılı fiyatlarıyla harç yatırıp, yoğunluk nedeniyle 2023’e randevu almak zorunda kalanlar bankada sürprizle karşılaştı. Başvuranlardan, pasaport defter ve harçlarına yapılan yüzde 123’lük zammın farkını yatırmaları istendi.

ÜCRET FARKI ALINMAYACAK

Pasaport defter ve harç ücretlerinde yaşanan sıkıntının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuya el attı. Soylu, ücret farkı alınmaması için talimat verdiğini açıkladı.

"BU YIL 4,5 MİLYON PASAPORT TALEBİYLE KARŞILAŞILDI"

Şu ana kadar 710 bin yerli ve milli pasaportun teslim edildiğini belirten Soylu, "Bu yıl milyonlarca pasaport basabilme kabiliyeti kazanıyoruz. Mart ayından sonra başka ülkelere de bir ihraç malzemesi olacak. Türkiye'de normalde yılda 2 milyon 100 bin pasaport veriliyor, bu yıl ise 4,5 milyon pasaport talebiyle karşılaşıldı, buna rağmen personelin gayretli çalışmasıyla tüm pasaportların peyderpey gönderiliyor." ifadelerini kullandı.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Borsa yatırımcısının başı döndüBorsa yatırımcısının başı döndü
Borsa İstanbul, dalgalı seanslarına devam ediyor. BIST 100 gün içinde yüzde 7'lik marjda hareket etti. Kapanışa bir saat kala endeks yüzde 3 primli.
Dünya yeni bir döneme giriyorDünya yeni bir döneme giriyor
Temiz enerji teknolojilerinde küresel çapta yeni bir "sanayi dönemine" girilirken, bu alandaki küresel piyasanın büyüklüğünün 2030'a kadar yıllık 650 milyar dolara...
Bitcoin kritik eşiğin üzerindeBitcoin kritik eşiğin üzerinde
Kripto varlıklar piyasalarda risk iştahının artmasıyla yükseldi. Lider kripto para Bitcoin 18 bin dolarlık kritik eşiği aştı.
Yargıtay dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!Yargıtay'dan emsal karar: 6 gün kullanılan telefon için tüketici sorumlu!
Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, aldığı cep telefonunu 6 gün kullandıktan sonra memnun kalmayarak iade eden kişiye satıcı tarafından açılan davada, mutat kullanımın aşıldığı...
Yarıyıl tatili için ek YHT seferleri konulduYarıyıl tatili için ek YHT seferleri konuldu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yarıyıl tatili dolayısıyla artan talepleri karşılamak amacıyla Ankara-İstanbul, Ankara-Konya arasında ilave YHT seferlerinin konulduğunu...
Doğal gazda büyük tasarruf!Doğal gazda büyük tasarruf!
BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, “2024 yılında kullanmış olacağımız elektrik enerjisinin tümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından ve verimlilikten sağlayacağız. Doğal...