Taksiciler ve minibüsçüler sigorta prim desteği bekliyor

» »
Taksiciler ve minibüsçüler sigorta prim desteği bekliyor

Yeni tip koronavirüs önlemleri nedeniyle işleri azalan taksici ve minibüsçüler, sigorta prim desteği bekliyor.

Türkiye Esnaf Vakfı Başkanı Yahya Uğur, yaptığı açıklamada, yeni tip corona virüs tedbirleri nedeniyle taksi ve minibüslerin müşterisinin azaldığını belirterek, esnafın zor günler yaşadığını söyledi.

''ŞOFÖR ARKADAŞLAR BIRAKIN PARA KAZANMAYI, YEVMİYELERİNİ BİLE ÇIKARAMIYOR''

Uğur, virüs nedeniyle dünyada ve Türkiye'de insanların belli sıkıntılar yaşadığını vurgulayarak, "Bu süreçten şoför esnafı daha çok etkileniyor. Taksilerin müşterisinde yüzde 65, minibüslerde yüzde 70'lerin üzerinde azalma oldu.

Şoför arkadaşlar bırakın para kazanmayı, yevmiyelerini bile çıkaramıyor. Böyle giderse mal sahipleri sigorta primlerini ödeyemeyecek.

Her koşulda esnafa destek olan hükümetimizin bu konuda da destek vermesini istiyoruz" diye konuştu.

Tüm esnafın zor günler geçirdiğini dile getiren Uğur, şoför esnafının durumunun farklı olduğunu ifade etti.

Şoförlerin kamu hizmetinde bulunduğunu anlatan Uğur, "Birçok iş yeri için kapatılma kararı alındı. Bu tür esnafımız için de durum oldukça zor. Fakat, iş yeri kapatılan esnafımız en azından müşteri azlığından zarar etmeyecek. Oysa ulaşım sektöründeki esnafımız çalışmak zorunda. Çalışmadığı zaman ülke içindeki ulaşım kesintiye uğrayacak.

Çalışmasını sürdüren şoför esnafımız boş boş dolaşıyor. Minibüsler boş gidip geliyor. Bir Bağkur ya da SGK primi yaklaşık bin 300 lira. Her bir takside 3 kişi çalışıyor. Bir de plaka sahibi. Minibüs şoförleri için de durum aynı" ifadelerini kullandı.

AYAKTA YOLCU ALMAMAK İÇİN SEFERLERİ AKSATMIYORLAR

Gebze Harem Minibüsleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramis Yılmaz da alınan önlemler nedeniyle kazançlarının çok düştüğünü anlatarak, yetkililerden yardım istedi.

Yılmaz, bir kaç haftadan beri esnafın ayakta kalmaya çalıştığını aktararak, "Virüse karşı alınan önlemlerle sokaklar boşaldı. İşe gidip gelen insanlar azaldı. Yolcu sayımızda yüzde 70 oranında azalma oldu. Minibüslerimiz boş gidip geliyor. Hattımızda 376 minibüs var. Esnafımızı korumak için 100 minibüsü hattan çektik.

Ama yine yetersiz yolcuyla gidiyoruz. Virüse karşı önlem amacıyla ayakta yolcu almıyoruz. Bu nedenle hattımızdan daha fazla araç da çekemiyoruz. Durum böyle olunca da çok sıkıntı yaşıyoruz. Sigorta primlerimizin yatırılması konusunda devletten yardım bekliyoruz" diye konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
Enerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldıEnerji ithalatı faturası şubatta yüzde 7,4 azaldı
Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 azalarak 3 milyar 136 milyon 51 bin dolara geriledi.
Koronavirüsün ülke ekonomilerine etkisiKoronavirüsün ülke ekonomilerine etkisi
Koronavirüs ile mücadele tüm hızıyla sürüyor. Virüs insan hayatını olduğu kadar ülkelerin ekonomilerine de etki ediyor. Virüsle mücadele kapsamında bugüne kadar ülkeler...
Benzin ve motorine indirim geliyorBenzin ve motorine indirim geliyor
Benzin ve motorin için bir indirim haberi daha geldi. Bu gece yarısından geçerli olmak üzere motorinde 8 kuruş, benzinde 10 kuruş indirim bekleniyor.
Berat Albayrak: 3 ay maaş desteği vereceğizBerat Albayrak: 3 ay maaş desteği vereceğiz
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan...
Yünsa üretime ara veriyorYünsa üretime ara veriyor
Yünsa koronavirüs salgını sebebiyle yarından itibaren en az 12 gün üretime ara vereceğini duyurdu.
Bulgaristan hükümeti 4 milyar euro borç arıyorBulgaristan hükümeti 4 milyar euro borç arıyor
Bulgaristan Hükümeti bütçenin parlamento tarafından gözden geçirilmesi kaydıyla 10 milyar leva (5 milyar avro) borçlanmaya karar verdi.