Taksiciler ve minibüsçüler sigorta prim desteği bekliyor

» »
Taksiciler ve minibüsçüler sigorta prim desteği bekliyor

Yeni tip koronavirüs önlemleri nedeniyle işleri azalan taksici ve minibüsçüler, sigorta prim desteği bekliyor.

Türkiye Esnaf Vakfı Başkanı Yahya Uğur, yaptığı açıklamada, yeni tip corona virüs tedbirleri nedeniyle taksi ve minibüslerin müşterisinin azaldığını belirterek, esnafın zor günler yaşadığını söyledi.

''ŞOFÖR ARKADAŞLAR BIRAKIN PARA KAZANMAYI, YEVMİYELERİNİ BİLE ÇIKARAMIYOR''

Uğur, virüs nedeniyle dünyada ve Türkiye'de insanların belli sıkıntılar yaşadığını vurgulayarak, "Bu süreçten şoför esnafı daha çok etkileniyor. Taksilerin müşterisinde yüzde 65, minibüslerde yüzde 70'lerin üzerinde azalma oldu.

Şoför arkadaşlar bırakın para kazanmayı, yevmiyelerini bile çıkaramıyor. Böyle giderse mal sahipleri sigorta primlerini ödeyemeyecek.

Her koşulda esnafa destek olan hükümetimizin bu konuda da destek vermesini istiyoruz" diye konuştu.

Tüm esnafın zor günler geçirdiğini dile getiren Uğur, şoför esnafının durumunun farklı olduğunu ifade etti.

Şoförlerin kamu hizmetinde bulunduğunu anlatan Uğur, "Birçok iş yeri için kapatılma kararı alındı. Bu tür esnafımız için de durum oldukça zor. Fakat, iş yeri kapatılan esnafımız en azından müşteri azlığından zarar etmeyecek. Oysa ulaşım sektöründeki esnafımız çalışmak zorunda. Çalışmadığı zaman ülke içindeki ulaşım kesintiye uğrayacak.

Çalışmasını sürdüren şoför esnafımız boş boş dolaşıyor. Minibüsler boş gidip geliyor. Bir Bağkur ya da SGK primi yaklaşık bin 300 lira. Her bir takside 3 kişi çalışıyor. Bir de plaka sahibi. Minibüs şoförleri için de durum aynı" ifadelerini kullandı.

AYAKTA YOLCU ALMAMAK İÇİN SEFERLERİ AKSATMIYORLAR

Gebze Harem Minibüsleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramis Yılmaz da alınan önlemler nedeniyle kazançlarının çok düştüğünü anlatarak, yetkililerden yardım istedi.

Yılmaz, bir kaç haftadan beri esnafın ayakta kalmaya çalıştığını aktararak, "Virüse karşı alınan önlemlerle sokaklar boşaldı. İşe gidip gelen insanlar azaldı. Yolcu sayımızda yüzde 70 oranında azalma oldu. Minibüslerimiz boş gidip geliyor. Hattımızda 376 minibüs var. Esnafımızı korumak için 100 minibüsü hattan çektik.

Ama yine yetersiz yolcuyla gidiyoruz. Virüse karşı önlem amacıyla ayakta yolcu almıyoruz. Bu nedenle hattımızdan daha fazla araç da çekemiyoruz. Durum böyle olunca da çok sıkıntı yaşıyoruz. Sigorta primlerimizin yatırılması konusunda devletten yardım bekliyoruz" diye konuştu.


Diğer Güncel Haberler Haberleri
İSO Türkiye İmalat PMI yükseldiİSO Türkiye İmalat PMI yükseldi
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Temmuz'da 56.9'a yükseldi.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü destek bekliyorHazır giyim ve konfeksiyon sektörü destek bekliyor
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, sektörün ihracatının 1 Ocak-28 Temmuz 2020'de geçen yılın aynı dönemine göre...
Borsa liginin temmuzda tek kazandıranı Fenerbahçe olduBorsa liginin temmuzda tek kazandıranı Fenerbahçe oldu
Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketlerinden Fenerbahçe Futbol AŞ, geçen ay yatırımcısına kazandıran tek spor şirketi oldu.
Bakan Varank tan Satın Alma Yöneticileri Endeksi değerlendirmesiBakan Varank'tan Satın Alma Yöneticileri Endeksi değerlendirmesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'ndeki (PMI) artışa ilişkin, "Şubat 2011'den bu yana endekste en yüksek seviyeyi...
Kentsel dönüşüm için yılın ilk yarısında 307 milyon kira yardımında bulunulduKentsel dönüşüm için yılın ilk yarısında 307 milyon kira yardımında bulunuldu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm alanlarında yılın ilk yarısında 307 milyon lira kira yardımında bulundu.
Bakan Pakdemirli den flaş mangal açıklaması!Bakan Pakdemirli'den flaş mangal açıklaması!
Bakan Pakdemirli, "Yangına hassas dönemlerde bırakın mangal yapmayı vatandaşlarımızın girmemesi gerekiyor. İçişleri Bakanımız akşam üzeri konuyu tekrar değerlendirmeye...